Birleştir komutu ile birleştirilen hücrelerin renkleri

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
28-07-2023
Merhaba,

Kod:
=BİRLEŞTİR(B1;C2;D3)
Yukarıda C2 hücresinin renkli olmasını istiyorum. Farklı komutlar denedim ama başarılı olamadım. Desteklerinizi beklerim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Formülün olduğu hücrede bu işlemi yapmak istediğinizi anlıyorum. Eğer talebiniz buysa formül yerine makro kullanmanız gerekir.

Formülün A10 hücresinde olduğunu varsaydım. İşlem sonucunda hücrede sadece değer olacaktır.

C++:
Option Explicit

Sub Kelime_Renklendir()
    With Range("A10")
        .Value = Range("B1").Value & " " & Range("C2").Value & " " & Range("D3").Value
        .Characters(Len(Range("B1").Value) + 2, Len(Range("C2").Value)).Font.Color = vbRed
    End With
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
28-07-2023
Formülün olduğu hücrede bu işlemi yapmak istediğinizi anlıyorum. Eğer talebiniz buysa formül yerine makro kullanmanız gerekir.

Formülün A10 hücresinde olduğunu varsaydım. İşlem sonucunda hücrede sadece değer olacaktır.

C++:
Option Explicit

Sub Kelime_Renklendir()
    With Range("A10")
        .Value = Range("B1").Value & " " & Range("C2").Value & " " & Range("D3").Value
        .Characters(Len(Range("B1").Value) + 2, Len(Range("C2").Value)).Font.Color = vbRed
    End With
End Sub
Korhan bey elinize sağlık. Bir sorum daha olacaktı?
Aşağıdaki kodun tam olarak açıklaması nedir? Meali diyelim . 😊

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Characters komutu ile bir metnin belli bir bölümüne işlem yapabilirsiniz. Bir nevi PARÇAAL fonksiyonu gibidir.

Kod satırının açıklamasına gelirsek;

B1 hücresinde yer alan metnin uzunluğuna 2 ekle ve C2 hücresinin uzunluğu kadar olan karakterleri dikkate al diyoruz. Bu koşulla metnin içindeki C2 hücre içeriğine ait bölüme odaklanmış oluyoruz.