Soru Birden fazla hesap yaptırıp çok/az olanı seçtirmek

Excel Vers. ve Dili
2016 TR
Merhabalar

Basit bir hesaplama yapıyorum. Odanın Eni ve Boyu diyelim ki 6.33 x 7.30 mt
Odanın içine palet/kutu yerleştireceğim ve her bir kutunun eni ve boyu 100x120cm

Excele şunu demek istiyorum kutu ölçülerini "xxx" cm ve "xxx" cm olarak verdikten sonra
Odanın "x" eni ve "x" boyuna göre en çok hangi şekilde sığacağını hesaplasın
ve ona göre iki işlemin de sonucunu bulup en çok olanı veya en az olanı seçsin..
Aşağıya bir örnek bırakıyorum...

Birincisi Bunu nasıl yaptırabilirim. :)

Ek olarak ben araya bir koridor eklemek istiyorum diyelim ki boydan boya ve eni 1.50mt
Yani "x"en ve "x" boy kadar alandan düş, ona göre ayrı hesap çıkartta diyebiliriz.
Gerçi bu kolay da olabilir. Çünkü atıyorum; 6.33x1.5=m2.. Bunu toplam m2'den düş de diyebiliriz. ama sağlıklı sonuç vermeyebilir.
Ayrıca kutular bazen birbirine dip dibe giremeyedebiliyor. Kutuya göre 1-5cm veya -/+ değişkenlik göstererek aralarına mesafe koymak da gerekebiliyor..
Üstelik bu kutuların bir de yüksekliği var.

Ancak bütün değişkenleri bildiğimizi varsayalım
Realiteye birebir uygun bir hesapla bu kutuları maksimum verimlikle nasıl sığdırabiliriz.?

Buradaki diğer mesele de kutuların yüksekliğine göre duvarı uzalt ya da gereksiz duvar uzatılmış, kısaltabilmelisin gibi
Hesapla yapacağımız şeyleri otomatik verebilir diye düşünüyorum

Değişkenler
Oda en boy yükseklik
Kutu/Palet en boy yükseklik
Koridor en boy verileri
Raf hariç..ayrı bir hesap olarak düşünülebilir. çünkü onunda bir derinliği ve kat sayısı ve bölmeleri var....

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bu istediğiniz çok karmaşık bir konu. Geçmişte matbaalar için kağıt yerleştirme üzerine bir üyemizin sorusu üzerine çalışma yapmıştık. Fikir vermesi açısından dosyayı ekliyorum. Dosyayı resme tıklayarak indirebilirsiniz. Buna benzer bir mantıktan hareketle geliştirebilirsiniz.

250903

Aşağıdaki linkte bir konteyner yerleştirme planı yapan bir site var. Belki oda işinize yarayabilir.

Excel Vers. ve Dili
2016 TR
Bu istediğiniz çok karmaşık bir konu. Geçmişte matbaalar için kağıt yerleştirme üzerine bir üyemizin sorusu üzerine çalışma yapmıştık. Fikir vermesi açısından dosyayı ekliyorum. Dosyayı resme tıklayarak indirebilirsiniz. Buna benzer bir mantıktan hareketle geliştirebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 250903

Aşağıdaki linkte bir konteyner yerleştirme planı yapan bir site var. Belki oda işinize yarayabilir.

Merhabalar öncelikle cevabınız için teşekkürler.
Görseldeki link "Hata! - Bu sayfaya erişim veya bu işlemi gerçekleştirme izniniz yok." ile karşılaştırıyor.
Doğrusu bunun bizim sorunumuza dair nasıl bir çözüm üretebileceğini deneyimlemeyi çok isterdim.

Konteyner yükleme ile bile excele ihtiyacımız var aslında ama formülüze etmeyi başaramadım.
Atmış olduğunuz siteyi biliyor ve kullanıyorum ancak istifinde problem veriyor.
Aslında onun exceli tarzı bir şey varsa onu da geliştirmek üzerine yoğunlaşmak isterim.

mustafa1205

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 / 64 Bit - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
07-06-2024
Böyle bir çalışma yapılabilir diye düşünüyorum. Ancak uğraştırıcı bir çalışma olacağından bu kadar zaman ayırabilecek varmıdır onu bilemem

Excel Vers. ve Dili
2016 TR
Merhaba,
Levent Bey'in eklemiş olduğu dosyayı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Doğrusu oldukça başka bir alan başka bir excel tekniği
Bu konuyu öğrenmem gerek yoksa bu tablodan bir şey anlayamam

Sanırım araştırmam gereken konu başlıkları;
Makro nasıl kullanılır?
Acaba bu sorunumun çözümü için başka hangi maddelere odaklanmalıyım?