Birden fazla excel dokümanında arama yapmak

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Problem: Elimizde birden fazla excel dokümanı mevcut. Bu dokümanlar içerisinde arama yapacak, sonuçlarını gösterecek ve sonucun hangi excel dokümanında olduğunu bildirecek bir çözüm.

Çözüme ilişkin: Çözüm yolu makro, fonksiyon, asp vs. herhangi bir şekilde olur. Forumda aramama rağmen cevap bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Bu problem çok önemli arkadaşlar, lütfen cevaplarınızı bekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Sorunun ayrıntılı hali

HAKANP, çok teşekkürler, öneriniz güzel bir uygulama. Ama benim derdim başka türlü..:)

Şimdi şöyle ayrıntılandırayım.

1. Benim elimde satır satır ürün bilgileri olan excel dokümanları var.
2. Ben bu exceller içerisinde Ürün kodu ile arama yaparak sadece aranan ürün koduna ait Ürün satırını görmek istiyorum. (Office in içindeki Süz işlemini anımsarsanız. Kutucuklardan ilgili sütundaki listeyi görebiliyoruz.) Ama süzme işlemini burda ARAMA KUTUSU yapacak şekilde ayarlamak istiyorum.

3. Bir de gelen satırda içinde formülasyon olan 3 adet yeni sütun ekleyip (formülasyonumuz önceden belli) dosyayı kaydetmek yada farklı kaydetmek istiyorum. Bu 3ncü madde otomatikleştirilebilir mi bilmiyorum.

Not :Sanırım bu arama kutusu olayı yapılabilir heralde çünkü Office de süz diye bir olay mevcut. Ama nasıl yapılır?

Bu konuda yardımcı olacak tüm arkadaşlara şimdiden tekrar tekrar teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Arkadaşlar bir çözümü vardır elbet..Allah rızası için yardım edin..:(

Örnek bir excel dokümanını ekledim. Excel in altında nasıl bir şey olmasını daha düzgün olarak açıkladım.

Excel'de bu olayın mümkün olacağını düşünmekle birlikte nasıl yapılacağı konusunda profesyonel bir yardıma ihtiyacım var. Lütfen yardımlarınızı esirgemeyin. Tüm profesyonellere yardımları için şimdiden çok Teşekkürler...

msn adresim: kuschcu@hotmail.com

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Hocam, bu işlerin piri olduğunuz belli dosyayı aldım şimdi bi inceleyip döncem.

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Hocam, güzel bir uygulama, bunun üzerinde giderek nasıl geliştireceğim o çok büyük problem benim için. Şimdi klasördeki satırı bana getiriyor da tüm satırları getirmiyor ama o kolay iştir sanırım.
Şimdi orda anlattığım gibi dokumanda ilgili satırı bulup 3 tane içinde formüller yazılı hücrelerin olduğu sütun da oluşturmam gerekiyor. Yani mevcut klasördeki excelleri değiştirmişte olacağım.

Ama bu sizin yaptığınız uygulama üzerinden gitmek istersek şöyle de yapılabilir mi? mevcut excellerden aranan satırları bu arama yapan excelin sonuçları getiren satılarına tek tek aktarıp orada bu 3 sütun ve formül işlemini gerçekleştirme yapsak.

Yani bu iki yoldan birini yaparsak çok güzel olacak zannımca..

Valla cevap gelmesi bile beni çok sevindirdi, Allah razı olsun.

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Bir de hocam, istersen ben buraya asıl orjinal dokümanın örneğini göndereyim. Şimdi doküman elimde değil de onu bi yerden bekliyorum gelsin göndereyim. O zaman daha anlaşılır olur inşallah.

yine msn adresimi vermek istiyorum: kuschcu@hotmail.com - Şu sıkıntımı gidereyim, sonrasında kafanızı bir daha şişirmem.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Eğer doğru anladıysam, söylediklerinizin hepsi yapılabilir. Ama şu an söylediklerinizi hepsi havada asılı vaziyette... En iyisi orjinal dosyayı içinde veriler olacak şekilde (tabi gerçek verilerden bahsetmiyorum) göndermeniz. Daha hızlı ilerleriz.

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Kompleks bir talep..İnşallah yapılabilir.

Ekte örnek dosyayı yolladım. Ancak daha önce söylediklerimi unutalım. İşlem biraz daha kompleks hale gelmektedir.

1. Abi senin daha önce yaptığın şekil üzerinden gidebiliriz.
2. Ancak sanırım bir userForm aracılığıyla yapmamız gerekecektir.
3. Excel de bir userForm olacak, Bu userForm ile klasörden excel dokumanı seçilecek, Excel dokumanından da "Sayfa" seçilecek. Sonra ilgili seçilen excel sayfasında "ÜRÜN KODU" sütununda arama yapılacak. (ÜRÜN KODU sütunun yeri sabit olmayabilir.)
4. Arama sonucu bulunan ürün bilgisinin satır bilgilerinden "YTL" yazan sütundaki "LİSTE FİYATI", palet bilgilerinde ki "KG" userForm'da gösterilecek.(Bu sütunların yerinde malasef sabit değil) Ayrıca userForm'da listede bulunmayan ve yeni oluşturulacak sütunlarımızın kaynağı olacak "İSKONTO ORANI(yüzde olarak)" ve "KG BAŞINA NAKLİYE BEDELİ" ve "KAR MARJI(yüzde olarak)" textboxları olacak. Bu alanlara elle giriş yapılacak. Girişler yapıldıktan sonra "KAYDET" butonu ile içinde arama yaptığımız excel sayfasındaki ilgili ürün satırının tamamını yeni bir excel dokumanında aynı isimdeki sayfaya kopyalacak ve satırın sonuna yeni sütunlarımız olan "İSKONTO ORANI", "KG BAŞINA NAKLİYE BEDELİ", "KG BAŞINA NAKLİYE BEDELİxKG", "KAR MARJI", "((LİSTE FİYATIxİSKONTO ORANI/100)+KG BAŞINA NAKLİYE BEDELİ)x(1+KAR MARJI/100)" yani satış fiyatımız gelecek.

Ekte örnek excel dokümanları var. userForm unda nasıl olabileceği konusunda da userForm ekledim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Tüm profesyonellerden yardım rica ediyorum.

Biraz asp biliyorum aslında ama Makroyu nasıl kullanacağı mı bilsem kendimde yapabilirim. Ancak bu örnekte yapmam gereken işlem çok acil olduğu için yardımlarınızı bekliyorum. Öğrenmeye vaktim yok. O yüzden bu örneği halledeyim. Gerisini kendi çalışıp öğrenebilirim.

Lütfen yardım adin..:(..

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Aslında parça parça cevaplar buluyorum Ama...

Aslında parça parça cevaplar buluyorum Ama...bazı yapmam gerekenler forumda yok gibi..o yüzden ne olur yardım edin, yönlendirin beni..

Excel Vers. ve Dili
excel_2003
Belİrlİ KlasÖrlerİ Aratmak

ARKADAŞLAR,
Gerçekten çok faydalı çalışmalar yapılmış.
Ancak sürekli klasör yerini göstermek yerine sadece daha önceden belirlenmiş klasörü gösterilmesi daha uygun olur diye düşünüyorum.
bu şekilde kodlamayı düzenleyemedim.
Yardımcı olabilir misiniz????...
Teşekkürler....

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
excel_2003
arkadaşlar,
yukarıdaki dileğim
....belirlenmiş klasörü gösterilmesi ... imkansız mı acaba???