ayrı iki hücrenin satir ve sütun numarasını bulma

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Eng
Merhabalar...

Yapamadığım bu işlemle ilgili olarak forumu bir çok kez gezdim ama bulamadım veya baktım ama göremedim. Dosyada bütün açıklamalarımı yaptım. Bütün istediklerimi yazmadım çünkü kendim düşünerek yapmaya çalışıyorum. Ama hala kodlamanın tam olarak mantığını kavrayamadığım için gerçekleştiremiyorum. Yavaş yavaş inşallah:)

şimdiden teşekkürler...:)

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Ekte örnek bir dosya hazırladım. Başlangıç olarak kodlama mantığını kavramanız açısından umarım faydası olur.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Merhaba.
Gerçi Sayın COST_CONTROL cevap vermiş ama bende alternatif olarak bir şeyler hazırlamıştım.
İsterseniz inceleyebilirsiniz.:cool:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Eng
Selamlar,

Ekte örnek bir dosya hazırladım. Başlangıç olarak kodlama mantığını kavramanız açısından umarım faydası olur.
Sayın COST_CONTROL hücrenin cells ile seçimi konusunda güzel bir fikir verdiğiniz için teşekkür ederim. Sayın sezar sizede ilginizden dolayı teşekkür ederim. Yalnız ilk vermiş olduğum dosyada, satırlarda kişi ismi, sütunlarda ise tarih bilgisi ile kesişen hücreyi nasıl seçebiliriz. Yani daha açıklamacı olması açısından seçilen ismin adresi Cells(4 , 1), seçilen tarihin adresi ise Cells(1 , 3). Seçilmesini istediğim hücre ise Cells(4 , 3). Siz belkide cevabı zaten verdiniz veya buradan bulmam gerekirdi ama malesef bulamadım kusura bakmayın :roll:

Bu yüzden affınıza sığınarak dosyayı biraz daha açıklamalı bir şekilde tekrar ekliyorum.

Bu kontrolleri sıralı bir şekilde kavrayabilmem için kitap olarak hangi kaynağı önerirsiniz ?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Örnek dosyAnız üzerinde gerekli düzenlemeleri yaptım. İncelermisiniz. Tarih kutusuna tarih yazıp ENTER tuşuna bastığınızda ilgili tarih varsa hücre seçilecektir. Umarım faydası olur.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Eng
Sayın COST_CONTROL verdiğiniz bilgileri için teşekkür ederim.. Şimdi bu kodları ve bilgileri kendi dosyama göre uyarlamaya çalışacağım. Mesela
Kod:
SÜTUN = [B1:H1].Find(What:=CDate(TextBox1), LookAt:=xlWhole).Column
kodunun yazılış şeklini anlatan bir kaynak kitap olarak hangisini almalıyım çünkü aklıma bir çok düşünce geliyor ama bunu koda çeviremiyorum. Yazma mantığını kavramak için daha çoook bilgiye ulaşmam gerekiyor :)

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Slm.
Soru yanıtlanmış ama Alternatif olması için;
sarı renkli hücrelerdeki kodları inceleyin.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Eng
Sayın Muygun

Teşekkür ederim alternatif bilgi için.