Aynı isimli firma varsa firma açılmasın

Aynı isimli firma varsa firma açılmasın

Yeni firma açtıran, daha önce açılmış firmaların bilgilerini değiştirebilen ve eğer aynı firma daha önce varsa onu kontrol edip "bu firma daha önce kayıtlıdır" diye hata veren, bir userform yaptım fakat bir problemim var. Dosyamı Ek'te sundum. Problemim mesela "SONER" diye bir firma açtım doğal olarak aynı firma ismiyle 2. firma açamıyorsun küçük harflerle deniyorum "soner" diye yine program hata veriyor ve açtırmıyor. Fakat dosyamda "DENİZ TİCARET" diye bir firma var bu firmayı küçük harflerle açarken "deniz ticaret" şeklinde hiç hata vermiyor ve firmayı açıyor. Doğal olarak 2 ad. aynı firma olunca bu firmanın herhangi bir bilgisini değiştirmek için çağırdığımda hangi firma gelecek işlem hatalı çalışacak yardımcı olursanız sevinirim. Ben büyük harflede olsa küçük harflede olsa aynı isimli firma açılmasını istemiyorum.

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Örnek dosyanızda yeni kayıt eklemek için kullandığınız butona aşağıdaki kodu eklerseniz istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Kod:
If WorksheetFunction.CountIf(Sheets("FİRMALAR").Range("B2:B65536"), ffirma) > 0 Then
MsgBox "Bu isimde firma kaydı bulunmaktadır.", vbCritical, "Dikkat !"
Exit Sub: End If

Üstadım çok teşekkür ederim şuan için oldu gibi problem düzedi ama nasıl oldu neden bu hatayı yapıyormuş anlamadım.