Access üzerinden SMS gönderme - Farklı bir yöntem

Excel Vers. ve Dili
Office 2000-2003
Uzunca bir aradan sonra herkese Merhaba,

İş değişikliği nedeniyle uzun zamandır accessle alakalı işler yapmıyordum yeniden bilgisayar işine dönünce ihtiyaçlara göre çözümler üretme çabasına tekrar girdim. Daha önce paylaştığım örnekler gibi yeni çalışmalarımı yine buradan sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Sözü fazla uzatmadan Access üzerinden müşterilerinize sms göndermek isterseniz benim geliştirdiğim ve sanıyorumki hiçbir yerde olmayan bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Piyasada Access üzerinden sms gönderme imkanı sağlayan bazı programlar mevcut fakat bu programların çoğu bir SMS hesabı ve kontör yükleme zorunluluğu getirmekte ve kontör ücretleri oldukça yüksek olmaktadır.

Benim yöntemimde de yine bir kontör olayı var fakat hem ucuz hemde hiçbir firmaya bağlı kalmadan herhangi bir sözleşme yapmadan ya da firma olmadan özgürce sms gönderebileceğiniz bir kolaylık.

Gelelim nasıl yapacağımıza.
Ben SMS göndermek için Voipraider'i kullanıyorum hem çok ucuz (0,08 cent - 0,14 kuruş) hemde herzaman sorunsuz.
voipraider.com adresinden bir hesap açıyoruz tabi haliyle hesabımıza kontör yüklüyoruz. Son derece güvenli ve benim yıllardır internet üzerinden telefon görüşmesi ve SMS gönderdiğim bir sitedir.
Voipraider hesabımızı açtıktan sonra,
Formumuza Activex Microsoft web Browser ekliyoruz (mesajın teslim edildiği bilgisini buradan görüyoruz formunuzda istediğiniz yere iliştirebilirsiniz)
ardından bir komut düğmesi ve bir metin kutusu ekliyoruz
Komut Düğmemizin olay yordamına aşağıdaki kodu ekliyoruz.
Me.metin_kutunuzun_adı = "https://www.voipraider.com/myaccount/sendsms.php?username=XXXXXX&password=XXXXXX&from=XXXXXXX&to=" + Me.CEPTEL + "&text=XXXXXX"
WebBrowser.Navigate URL:=Me.metin_kutunuzun_adı
NOT: 2003 kullanıcılar için = HTML adresi oluşturacağımız metin kutusunun alan boyutu maksimum alan sayısına getirilmelidir (255)

Komut düğmesine eklenen bu komutta= " + Me.CEPTEL + " yazan kısım kendi formunuzda kayıtlı müşterinizin cep telefonu numarası olan bölümdür yani sizin formunuzda cep telefonu metin kutusunun ismi her ne ise siz onu yazıyorsunuz. Örneğin cep telefonunun kayıtlı olduğu metin kutusunun adı CEPNO ise siz + Me.CEPNO + olarak değiştiriyorsunuz.

Müşterilerinizin cep telefon kayıtları mutlaka "+90" ile başlamalıdır. (biçimlendirmeyi bu şekilde yapabilirsiniz)

XXXXXX yazan yerler sırasıyla;

username=XXXXXX (voipraider kullanıcı adınız)
password=XXXXXX (voipraider parolanız)
from=XXXXXX (telefon numaranız)
&to= ( yazan bölüme zaten müşterinin telefon numarasını tablodan çağırıyoruz)
text=XXXXXX (müşterinize göndermek istediğiniz mesaj içeriği)

Aynı şekilde komut düğmelerini çoğaltarak farklı mesaj kalıpları oluşturabilirsiniz. Örneğin ben teknik servis işinde kullanıyorum ve 2 komut düğmesi kalıp mesajı oluşturdum biri cihazın hazır olduğunu belirten bir mesaj diğeri cihaz alındı bilgisi içeren bir mesaj. Siz istediğiniz şekilde (doğum günü mesajı v.b) kalıplar oluşturabilir. Birden fazla müşterinize +Me.CEPTEL komutunun yanına virgül koyarak +ME.CEPTEL2 şeklinde de kullanabilirsiniz bu şekilde oluşturduğunuz kadar metin kutusundan max:20 müşterinize aynı anda mesaj gönderebilirsiniz

Formunuza koyduğunuz Activex Microsoft web Browser 'ın ismi ne ise
"WebBrowser.Navigate URL:=Me.metin_kutunuzun_adı " komutundan ismini değiştiriyorsunuz.

İşlem bu kadar basit.

Voipraider'i kullanmak zorunda değilsiniz. Benzeri hizmet veren bir programıda kullanabilirsiniz fakat HTML üzerinden SMS göndermeye imkan vermesi gerekmektedir.

Daha iyi anlayabilmeniz için örnek bir çalışma ekliyorum.

Bu site haricinde paylaşımımı excel.web.tr ve squarez alıntısı olarak paylaşacağınızı ve emeğe saygı göstereceğinizi umuyorum.

Sorularınız olursa çekinmeden sorabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 15 KB Görüntüleme: 108

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Sayın squarez
Hoşgeldiniz.Paylaşımınız için teşekkür ederim.

akd

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2003
Çok teşekkürler hocam,
elinize sağlık

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Basit bir kodlama ile SMS olayını çözmüşsünüz. Elinize sağlık. Umarım üyelerimizde faydalanabilirler.

Excel Vers. ve Dili
Office 2000-2003
Rica ederim mesajlarınız için ayrıca teşekkür ederim.

Bugün ilave olarak birkaç şey daha ekledim ihtiyacı olana belki daha çok faydası olur.

Örneğin müşterinizin ismini veya tablodan istediğiniz herhangi bir bilgiyide mesaj metninin içine çekebilirsiniz tabi 160 karakterden sonra 2. mesaja geçtiğini ve 2 kontör gittiğini unutmayalım.

Biz şu şekilde kullanıyoruz; Örnek=
Ahmet Mehmet' adına Teknik servisimize bıraktığınız cihazınızın işlemi tamamlanmıştır. Teslim alabilirsiniz (Firma Bilgilerimiz)

Buradaki Ahmet Mehmet yani müşterimizin ismini aynen mesaj metninin içine Cep telefonu numarasını çağırdığımız gibi + Me.ADISOYADI + şeklinde mesaj metninin en başına yani
"&text=+ Me.ADISOYADI +"'adına Teknik servisimize bıraktığınız cihazınızın işlemi tamamlanmıştır. Teslim alabilirsiniz (Firma Bilgilerimiz)"
şeklinde ekleyerek o kişiye özel mesaj haline getirebilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz ücretli bir program yaptıysanız HTML metnini gizleyip program hizmeti verdiğiniz müşterinizin adına Voip hesabı acarak SMS göndermelerine olanak tanıyabilirsiniz. Farzedelim ki 10$ lık kontör yüklediniz buda ortalama 125 SMS yapar Siz bir sayaç yaparak kaç sms gittiğini müşterinize yine form üstünden gösterebilirsiniz ve kontörü bitince size ulaşıp yeniden yükleme yapmasını sağlayabilirsiniz. :) bu fikir bugün aklıma geldi paylaşayım dedim. Umarım faydası dokunur. Kısa bir zaman sonra son derece gelişmiş özelliklerde bir TEKNİK SERVİS programınıda excel.web.tr kullanıcıları ile paylaşacağım..

Son düzenleme: