Yeni veri ekleyince formülün güncellenmesi

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Merhaba,

Anlatması kolay olması açısından tablodaki bilgileri sadeleştirdim. Satılan ürün, hangi tarihte ne kadar satıldığı bilgilerini girdikten sonra son N günlük ağırlıklı hareketli ortalamaya ihtiyacım var.
Burada 5 günlük ortalamayı hesapladım. Son gün satışı 5’e denk gelen katsayıyla, bir gün önceki satışlar 4’e gelen katsayıyla çarpılıyor, böyle devam ediyor, formülün açıklaması bu.

Tabloda son gün verilerini eklediğimde, yani sağa yeni sütun eklediğimde bu formülün güncellenmesini istiyorum. En azından küçük bir müdahaleyle formülün tekrar doğru veriyi getirmesini sağlayacak bir yapı oluşmasını istiyorum.

İş bilgisayarı olduğu için herhangi bir eklenti, makro falan kullanamıyorum, zaten kullanmayı da bilmiyorum.
Böyle bir soru hakkında bilgisi olan var mıdır?
Teşekkürler,

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
@muygun çok teşekkürler ilginiz ve vaktinizi ayırdığınız için. Ben tam anlatamamış olabilirim, bu tabloya 22.10.2020 tarihli bilgileri eklemek istiyorum ve bana excelin bu kez 18-19-20-21-22 Ekim hareketli ortalamasını vermesini istiyorum. Yani bir gün ileri gidip yine son 5 günü aradığım için bu kez 17sinden değil de 18inden başlatmasını istiyorum toplama ve ortalama hesabını. 23.10 tarihli bilgileri de eklediğimde 19-20-21-22-23 Ekim bilgilerini katsayılarla çarpıp ortalama olarak alacak mesela. Böyle bir şey mümkün müdür sizce?

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Alternatif olsun.
Yalnız sütun eklemek yerine sonucu B sütununa göre düzenlemeniz tablo düzeni açısından daha mantıklı olur diye düşünüyorum. Tercih sizin tabiki.

H2 hücresine yazın. Yalnız yeni bir sütun eklediğiniz ilgili sütunun tarihini yazmayı atlamayın son beş günü tarih sayısına göre alıyor.
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM(KAYDIR($B2;;BAĞ_DEĞ_SAY($B$1:$H$1)-5;;5)*KAYDIR($B$9;;BAĞ_DEĞ_SAY($B$1:$H$1)-6;;5))/TOPLA(KAYDIR($B$9;;BAĞ_DEĞ_SAY($B$1:$H$1)-6;;5))

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Çok teşekkürler vaktinizi ayırdığınız için. Dünden beri epey bir uğraştım bu formülleri çalıştırmak için ama maalesef yapamadım, ya anlatamadım ya da beceremedim :) Daha fazla vaktinizi almamak adına kendim araştırmaya devam edeyim, tekrar teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Alternatif olarak,
Çeşitlilik olsun.
A ve B kolonları arasına 2 kolon ekledim. Tarihler ve Satış verileri D2 den itibaren başlamakta...
(B kolonunda, ağ. Ortalama alınan tarih aralığı ve C kolonunda Ağ. Ortalama değeri yazmakta)

C2 deki formül
=TOPLA.ÇARPIM(KAYDIR($D2;;KAÇINCI(9^9;$D$1:$XFD$1)-5;;5)*SÜTUN($A$1:$E$1))/15

Eki incelersiniz...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
@Ömer @52779 çok teşekkürler. Bu formülleri öğrenmeye çalışıyorum şu anda, işimi çok kolaylaştıracak şekilde iletmişsiniz çok sağ olun. Bunları örnek alarak mantığı oturtabilirsem farklı tablolarda kullanacağım.