Vergi Daire ve Numarasını Otomatik alma.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16-09-2021
Selam arkadaşlar,

ekli dosya da yapmak istediğimden bir şey var ama yardımcı olabilecek arkadaşlara teşekkürler.

kısaca yapmak istediğim 2 sayfadan oluşan bir dosya , birinci sayfada firmalar , ikinci sayfada bu firmaların vergi dairesi ve numaraları var..
Birinci sayfadaki gerekli olan bilgileri vergi dairesi sayfasından alması gerekiyor.

yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler..

Excel Vers. ve Dili
2007
Selamlar;
Yapmak istediğiniz şey çok zor ve hataya açık çünkü girdiğiniz verilerde standartlık yok. Aklıma iki çözüm geliyor:
1. "191" sayfasındaki D sütununu üçe bölmeniz. fiş no, firma adı, açıklama gibi Burada da dikkat etmeniz gereken konu; her iki sayfadaki firma isimlerinin aynı olması
2. Her firma için farklı bir ID numarası tanımlayıp, fiş kayıtlarını girerken bu numarayı girmeniz.
İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
16-09-2021
Selamlar;
Yapmak istediğiniz şey çok zor ve hataya açık çünkü girdiğiniz verilerde standartlık yok. Aklıma iki çözüm geliyor:
1. "191" sayfasındaki D sütununu üçe bölmeniz. fiş no, firma adı, açıklama gibi Burada da dikkat etmeniz gereken konu; her iki sayfadaki firma isimlerinin aynı olması
2. Her firma için farklı bir ID numarası tanımlayıp, fiş kayıtlarını girerken bu numarayı girmeniz.
İyi çalışmalar.
selamlar,
her iki sayfada da firma isimleri aynı , ve dediğiniz gibi veri ayırma yaparak sadece firma adı kalıcak şekilde veriyi ayırdım.ilgili düzeltmelerden sonra ekli dosyayı tekrar ekliyorum , birinci sayfadaki 191 sayfasında Firma isimlerinde boşluklar olabilir onlar boş kalabilir, 2.ci sayfada ilgili firmanın vergi dairesi ve numarasıda yazılmamış olabilir onuda boşluk olarak algılamasında problem olmaz , sadece 191 sayfasında yazılı olan firma adının , 2.ci sayfadaki vergi dairesi ve no'su varsan otomatik olarak yazılmasını istiyorum.
kısaca 191 sayfasındaki firma adının yanına eğer girilmişse 2.ci sayfadaki yine aynı firmanın vergi dairesi ve numarasını otomatik olarak vermesini (yazmasını ) istiyorum. bu iki farklı rapor olduğu için böyle uğraşmak zorunda kalıyorum arkadaşlar..yoksa tek tek elle girmek zorunda kalıcam vergi dairesi ve numaraları :(
ilginiz için çok teşekkürler.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
excel 2000 Türkçe
&
excel 2003 Türkçe
191 sayfasinda f2 hücresine
Kod:
=DÜŞEYARA(D2,'vergi dairesi'!A:C,2,0)
g2 hücresine
Kod:
=DÜŞEYARA(D2,'vergi dairesi'!A:C,3,0)
yazin istediginiz kadar aşağıya çekin.

iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
16-09-2021
Selam dediğiniz formülü uyguluyorum yalnız sonuç alamıyorum acaba ben mi yanlış bir şeyler yapıyorum :(

birde bu nu denermisin
ceyrek arkadaşımızın dediği gibi d sütununu 3 e böldüm. fatura firma adı ve açıklama, #YOK yazan hücrelere tıkladığında liste görülecek hatalı ismi düzelt
tek bir karakter hata vermektedir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
16-09-2021
olmadı malesef arkadaşlar :( neyse teşekkürler ilgi ve alakanız için...
(manuel) giriş yapmak zorunda kalıcam.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn starmetin,

Soruyu yanlış anlamadıysam ekteki dosyanıza yazdığım fonksiyon işinizi görür herhalde.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
16-09-2021
Sn starmetin,

Soruyu yanlış anlamadıysam ekteki dosyanıza yazdığım fonksiyon işinizi görür herhalde.

Sn. Mehmet bey teşekkürler paylaşımınız için
bu şekilde baya işime yaradı paylaşımınız , size ve diğer ilgilenen tüm arkadaşlara tekrar teşekkürler.. :)