Toplama işlemi yardım

Excel Vers. ve Dili
excel 2016

Merhaba, ben mutfak dolabı üretimi yapan bir fabrikada çalışıyorum. Elle uğraşmak durumunda olduğum hata riski fazla olan bir durum var ve yardım istiyorum.

Bu resimde görüldüğü gibi ecabinet programımdan aldığım dolap malzemele ebat ölçülerini en boy olanların sayılarını toplamak istiyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim. Aranıza katılmak ayrıca bir onurdur, teşekkür ederim.

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Özet Tablo(Pivot Table) denediniz mi ?

Excel Vers. ve Dili
excel 2016
Özet Tablo(Pivot Table) denediniz mi ?
Söylediğiniz şey hakkında bilgiye sahip değilim, bu listeden elime çok fazla geçiyor programdan bu şekilde en hızlı kolay şekilde toplama yapmam lazım .

// Söylediğiniz şeyle ilgili uğraştım bir sonuç elde edemedim siz bakabilir misiniz bu konu hakkında, olabilecek birşey mi ? Nasıl ?

Son düzenleme:

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Tablo üzerinde herhangi bir hücrede iken Ekle menüsünden Pivot Table'yi seçin
İlk menüde üstte mevcut tablonuz seçilidir, alttaki kısımda ise özet tablonun nereye hazırlanacağı seçilir, siz yeni çalışma sayfası olarak seçin
Sonraki ekranda oş sayfada özet tablo düzeni oluşur ve sağ tarafta da özet tablo sihirbazı mevcuttur
Sağ tarafta üst kısımda sizin sütun başlıklarınız vardır
O başlıklardan Height ve Width'yi işaretleyin
Alt kısımda satırlar kısmında bu başlıklar görünür.
Width'yi sütunlar kısmına çekip bırakın.
Aynı zamanda üst taraftaki width'yi fareyle çekip değerler kısmına bırakın.
Değerler kısmındaki width "Say width" olarak görünecek ve aynı zamanda sayfada da özet tablonuz oluşacaktır.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İsterseniz width'yi de satırlar kısmında bırakabilirsiniz. Bu durumda her yükseklik için kaç farklı genişlik gerektiğini ve sayısını 3 sütun halinde görebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
excel 2016
Hocam dediklerini yaptım, benim istediğim bunun bir tık ilerisi, qty, olan toplam sayılarının toplamını bulmak istiyorum tablo halinde görmek değil, misal
5 708 559
5 708 559

708 559 10 yazsın istiyorum, teşekkürler.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Öncelikle Qty sütunundaki veriler metin biçiminde olduğu için toplamada dikkate alınmıyor. Bunu çözmek için o sütundaki verileri seçin, en üst hücrenin kenarında bir seçenek çıkacak, o seçeneğe tıklayın ve "Sayıya Dönüştür"ü seçin.

Yapamazsanız boş bir hücreye 1 yazın. Bu hücreyi kopyalayın. Qty sütununu seçin ve sağ tıklayıp "Özel Yapıştır" menüsünü açın. Açılan menüden "Değerler"i ve "Çarp" kısmını işaretleyip işlemi tamamlayın.

Veriler sayıya dönüşünce Özet Tabloya geçin. Daha önce Değerler alanına Width'yi almıştık. Onu iptal edip onun yerine Qty'yi Değerler kısmına ekleyin. Eğer "Say Qty" olarak eklenirse üzerine tıklayıp "Değer Alanı Ayarları"ndan "Toplam"ı seçin.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Eklediğiniz resimde ve dosyada "A" sütunundaki verileriniz metin olarak görünüyor. Bu sebeple sonuç alamıyorsunuz.

Yusuf beyin dediği yöntemle sonuç alamazsanız eğer VERİ-METNİ SÜTUNLARA DÖNÜŞTÜR ile sayıya dönüştürebilirsiniz.

"A" sütununu seçin. VERİ-METNİ SÜTUNLARA DÖNÜŞTÜR menüsünü açın. İLERİ-İLERİ-SON tuşlarına basarak işlemi tamamlayın.

Daha sonra ÖZET TABLO (PIVOT) yaparsanız sonuca gidebilirsiniz.

Not : Aslında dosyanız hazır fakat bu işlemi öğrenmeniz adına eklemiyorum. Diğer arkadaşlarımda bunun çabasındalar. Yapamazsanız son çare çözümlü dosyanızı ekleriz.

Excel Vers. ve Dili
excel 2016
Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim, sayıya dönüştürünce tam da istediğim grafiği elde ettim. Biraz daha alıştırma yapmam gerek, öğrenmemi sağladığınız için ayrıca teşekkür ederim, saygılarımla...