Tazelik, zamana bağlı değişim sorusu

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
Merhaba,

Ürün tazeliği takibi konusunda ekteki dosyada tıkandım, mantık basitçe şu şekilde işliyor, frekans olarak her 15 günde bayilerin depolarındaki stoklar üretim tarihi ve adet bazlı sayılıyor. Amacımız da ilk önce en erken üretim tarihli ürünün bitmesi sonra daha geç tarihli ürünlere geçilmesi.

Örneğin ilk sayımında A ürününden 10 ocak tarihli 500 koli, 11 Ocak tarihli 400 koli var diyelim. İkinci sayımda 10 Ocak tarihli 450, 11 Ocak tarihli 200 koli var ise bu bir problem teşkil ediyor. Hatta formülasyon olarak 10 Ocak tarihli ürünler bitmeden 11 Ocak tarihli ürünlere geçilmemesi gerekiyor. Elle gözle tek bayi için yapılabilir olsa da yaklaşık 20 bayi ve ürün çeşitliliğinden dolayı kısa bir çözüm bulamadım.

Ekteki dosyada örnek 2 bayi için veri formatı var. Stok alındığı tarih, sayımın yapıldığı tarihi belirtiyor. Örnekte mavi ile işaretlenmiş 15.01 tarihli ürünlerin azalması gerekirken pembe ile işaretli 23.01 tarihli ürünlerden sevkiyat yapılmış. Bu durumu sistematik olarak bayi kodu, sayım tarihi, üretim tarihi ve adetlere bağlı olarak nasıl tespit edebilirim?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba;
Zannedersem hatalı Satış ve hatalı sayım kontrolü yapacaksınız.
Doğru anladıysam eki deneyin.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-06-2027
Üniversitede iken Maliyet Muhasebesi dersinde, işletmelerde stok takibi yaparken FİFO (İlk giren İlk çıkar) ve LIFO (Son giren ilk çıkar) yöntemleri olduğunu öğrenmiştik. Sizin mesajınızı ve ekli dosyanızı inceleyince aklıma üniversite yıllarım geldi.

Ekli program bir stok takip programıdır. Sizden aldığım excel tablosuna uygun yazılmıştır.

Program seçtiğiniz kriterlere göre stokları azaltmaktadır. "Son Siparişi İptal et" düğmesi son yaptığınız siparişi geri almanızı sağlamaktadır. Diğer faydalı özellikler programa eklenmiştir.
Size ve diğer kullanıcılara faydalı olmasını ümit ediyorum. Selamlar...

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
Merhaba,

Teşekkürler program için, elinize sağlık, çok faydalı gözüküyor.

Lakin ihtiyacım olan aslında bir aksiyon değil, mevcut durumda FIFO'yu bozan bir durum var mı onu tespit edebilmek.

Daha spesifik olmak gerekirse FIFO yerine çok benzer FEFO(First Expired First Out) yöntemini kullanıyoruz. Ürünler kısa sürede bozulabilen gıda ürünleri bu sebeple stoktaki maldan önce hangisnin tarihi geçecekse bunun sahaya iletilmesi gerekiyor.

Sayısal olarak şu şekilde basitçe açıklayabilirim;
1 ocak tarihli 50 koli A ürünü bitmeden, 5 ocak tarihli 60 koli A ürününe geçilmiş mi, bunun cevabını sistematik bir şekilde bulmak niyetindeyim.

1-2 bayi ve 1-2 ürün için gözle kontrol edilebiliyordu, fakat kapsam genişleyince bu işi bir algoritmaya teslim etme ihtiyacı doğdu.

İlginiz için tekrar teşekkürler,

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-06-2027
Değerli arkadaşım.
Sizin için sakıncası yoksa sadece 2 bayiyi kapsayan örneği değil tüm bayilerinizi ve tüm ürün çeşitliliğinizi içeren excel tablonuzu gönderiniz.
İş etiği açısından tüm bilgilerinizi paylaşmak istemeyebilirsiniz. O zaman yine tüm bayilerinizi ve tüm ürün çeşitliliğinizi içeren excel dosyasını yine gönderiniz ama göndermeden önemli bilgilerinizin yerine rastgele (Ali, Veli, Selami gibi.. ) bilgiler doldurulmuş olarak gönderiniz. Bu şekilde olursa Üzerinde çalışacağımız excel formatına uygun kodları daha rahat yazabiliriz diye düşünüyorum. Selamlar...