Tarih biçimi sorunu

Merhaba,
Excel de tüm hücreleri seçip biçimlendirip, sayı kısmına tarih, tür kısmınada herhangi bir tarih biçimini ekliyorum. fakat daha sonra hücreye dönüp istediğim tarih biçimini yazdığımda bana abuk sabuk başka tarihler veriyor veya # işaretleri çıkarıyor. Bunun sebebi ne olabilir?
( örnek 12032004 yazıyorum noktaları seçtiğim biçime göre kendisinin koyması gerekirken 23.24.1978 gibilerinden bambaşka tarihler veriyor)

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
azukay' Alıntı:
Merhaba,
Excel de tüm hücreleri seçip biçimlendirip, sayı kısmına tarih, tür kısmınada herhangi bir tarih biçimini ekliyorum. fakat daha sonra hücreye dönüp istediğim tarih biçimini yazdığımda bana abuk sabuk başka tarihler veriyor veya # işaretleri çıkarıyor. Bunun sebebi ne olabilir?
( örnek 12032004 yazıyorum noktaları seçtiğim biçime göre kendisinin koyması gerekirken 23.24.1978 gibilerinden bambaşka tarihler veriyor)
Merhaba,
Foruma Hoşgeldiniz. :hey:
Excelin girilen verinin tarih olduğunu anlamadı için biçimlendirmenin bir etkisi yoktur. Biçimlendirme girilen verinin nasıl görüntüleneceğini belirtir.
Bir tarih girerken mutlaka ayıraçları kullanmak zorundasınız.
Yukarıdaki örnekteki tarihi
12/03/2004
12-03-2004
12.03.2004
şeklinde girerseniz Excel bunun tarih olduğunu anlayacak ve ondan sonra belirttiğiniz formatta gösterecektir.

Hücreyi tarih biçime ayarladığınız Excel hücreye girilen tam sayıları kendi sistemine göre tarihe çevirir.
Exceiln takvimi 01/01/1900 tarihinden başlar ve bunun karşılığı 1 dir.
Yani siz tarih biçimi olan bir hücreye 1 yazarsanız 01/01/1900 olarak görürsünüz.
2= 02/01/1900 gibi
.
.
.
38206 = 07/08/2004 gibi.
Excelin takviminin bir üst sınırı vardır. Bundan daha yüksek tarih veya tarihe denk gelen sayı girdiğinizde de ###### şeklinde hata verir.
Sizin ayıraç kullanmadan girdiğiniz tarihi tek bir rakam gibi algıladığından ve bu rakımın karşılığınıda kendi takviminde bulamadığında böyle bir hata mesajı görmişsünüzdür.

Saygılarımla