TARİH ARALIKLARINDAN GÜN HESABI

ckarabacak

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
EKTE SUNMUŞ OLDUĞUM EXCEL TABLOSUNDA BULUNAN TARİHLER ARASINDA GÜN HESABI ALMAK İSTİYORUM.

DETAYLI AÇIKLAMA SAYFADA YAPILMIŞTIR.

YARDIMLARINIZI RİCAA EDERİM.

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Merhaba.
Umarım yanlış anlamadım. Aşağıdaki formülü farklı tarih seçenekleri için deneyin.
E sütununun boş veya 0 olma seçeneğini basit bir EĞER ilavesiyle kendiniz halledersiniz.
=(E5<=$C$3)*($C$3-MAK(E5;$F$3)+1)

Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2016 TR
Merhaba.
Umarım yanlış anlamadım. Aşağıdaki formülü farklı tarih seçenekleri için deneyin.
E sütununun boş veya 0 olma seçeneğini basit bir EĞER ilavesiyle kendiniz halledersiniz.
Hocam vallaha helal olsun. Biz çaylakların 50 tane eğer fonksiyonuyla yapacağı şeyi nasıl da bu kadar basite indirgemişsiniz.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Durun bakalım! Acele etmeyelim.
İstenilen hususu tam olarak anlamış değilim ve konu sahibi de henüz geri bildirimde bulunmadı.

Örnek belgenin tereddüte düşüren yanı, bugün tarihinin 08.03 olması, F sütununda ise 15.03 tarihinin olması.
Bu durumda da 01.03 - 08.03 arası ile 08.03 - 15.03 arası aynı sayıda gün. İlgili sonuçlar başka işlemle de bulunabilir durumda yani.
Bir de ayın ilk günü ve son günü tarihleri var.
Yapılmak istenilen işlem tam olarak netleşsin o zaman nihai sonuç formülü ortaya çıkar.
.

Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2016 TR
Olsun @Ömer BARAN Bey, öyle veya böyle, bu paylaşmış olduğunuz formülün verdiği sonucu almak istesem bir sürü eğer fonksiyonu kullanırdım.

ckarabacak

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
Sayın Baran Merhaba
İşlerimin yoğunluğu nedeni ile dönemedim kusura bakmayın

Formül kısmen işimi gördü Ancak ekli dosyada açıklamaya çalıştığım hususlar ile ilgili ilaveler yapmamız halinde istenilen sonuçlara ulaşmış olacağız diye düşünüyorum.

Tablo çalışması karmaşık gibi gelse de da yapılan çalışma enteresan (çok bilinmeyenli denklem gibi) sonuçları itibariyle
Sizin yardımlarınızla benimde size doğru mantığı anlatabilmem neticesinde verileri alabiliriz diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Anlatımı gereksiz yere karmaşıklaştırıyorsunuz gibi geliyor bana.
Hesaplamanız çalışan için SGK PRİM GÜN ve EKSİK GÜN hesabıyla mı ilgilidir?

Bence formüllerden hiç bahsetmeden, olması gerektiğini belirttiğiniz sonuçlara nasıl ulaştığınızı sözel olarak açıklayın,
yazacağınız açıklamalar formül haline getirilebilir gibi geliyor bana.
Esprili iffadeyle; siz Türkçe'sini söyleyin, biz de Excelce'sini yazalım.

Öncelikle C sütununa BUGÜN şeklinde isim verdiğiniz tarihi yok sayarak
(olay anlaşıldıktan sonra C sütununa yazılan tarihin durumu formüle ilave edilecek elbette),
hesaplamayı, yani olması gereken sayıları nasıl bulduğunuzu açıklayın isterseniz.

Örneğin ŞUBAT sayfasında; sıra numarası 12, 13 ve 14 olan verilerin sonuç farklılığını anlayamadım doğrusu. Bunu da açıklarsanız iyi olur.
.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Tekrar merhaba.
Aşağıdaki formülün, istenileni gerçekleştirmesi gerekir.
=MAK(30*(SERİAY($C$2;-1)=MAK(SERİAY($C$2;-1);E4-1)*(SERİAY($C$2;0)=MİN($C$2;F4-1)));MİN(30;MİN($C$2;F4-1)-MAK(SERİAY($C$2;-1);E4-1)))

ckarabacak

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
Sayın Baran Merhaba

Çok Teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık

İyi çalışmalar dilerim.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Tekrar merhaba.
Bir de ilave açıklama yazayım dedim.
Verdiğim son formülde en dışdaki MAK işlevi parantezi içerisinde 2 değer birbiriyle karşılaştırılıyor.
Bunlardan;
-- ilki 30*(SERİAY($C$2;-1)=MAK(SERİAY($C$2;-1);E4-1)*(SERİAY($C$2;0)=MİN($C$2;F4-1))) kısmı (sadece ŞUBAT ayları için işe yarıyor)
-- ikincisi ise asıl gün hesabının yapıldığı MİN(30;MİN($C$2;F4-1)-MAK(SERİAY($C$2;-1);E4-1)) kısmı (en fazla 30 olarak, asıl gün hesabı burada)
Bu iki formül parçasını, ayrı ayrı hücrelere uygularsanız işlemin daha iyi anlaşılacağını sanıyorum.
.

ckarabacak

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
Sayın Baran Merhaba

vermiş olduğunuz ilave bilgiler içinde teşekkür ederim.
İyi çalışmalar dilerim.

ckarabacak

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
SAYIN BARAN TEKRAR MERHABA

DAHA ÖNCEKİ DOSYADA YAPILAN ÇALIŞMADAN BİRAZ FARKLI MANTIKLA YENİ BİR DOSYADA ÇALIŞMA YAPTIM SİZİN VERMİŞ ODUĞUNUZ FORMÜL ÜZERİNDE BİR İKİ DEĞİŞİKLİK YAPTIM

ANCAK; BAZI YERLERDE SONUCA ULAŞAMADIM.

ÖZELLİKLE F SUTUNU TARİH OLMAYAN ALANLAR BOŞ İKEN DEĞERİ VERİYOR. ANCAK; 0 YAZDIĞIMDA DEĞERİ SIFIRLIYOR. 0 YAZILINCADA DOĞRU DEĞERİ ALABİLİRMİYİZ.

AYRICA; ŞUBAT SAYFASINDA ŞUBAT AYI 28. GÜNÜNÜ 30 GÜNE TAMAMLAYAMADIM.

YARDIMLARINIZI ESİRGEMEZSENİZ BU KONUYLA VEDALAŞMAK İSTİYORUM.

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Belgedeki formül çözümün bulunduğu formül müdür onu kontrol etmedim.
Formülün üstünde de önceki mesajlaşmalar ile ilgili olarak düşünmedim.

Sadece şunu söyleyeyim G4 hücresine uygulanan formülde, aşağıdaki kırmızı kısmın yerine ikinci satırdakini koyarak deneyiniz.
=MAK(30*(SERİAY($C$2;-1)=MAK(SERİAY($C$2;-1);E4-1)*(SERİAY($C$2;0)=MİN($C$2;F4-1)));MİN(30;MİN($C$2;F4)-MAK(SERİAY($C$2;-1);E4-1)))
EĞER(F4=0;TARİHSAYISI("31.12.9999");F4)

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Formülün nihai şekli (E4'e uygulayıp aşağı doğru kopyalayın)
Rich (BB code):
=MAK(30*(SERİAY($C$2;-1)=MAK(SERİAY($C$2;-1);E4-1)*(SERİAY($C$2;0)=MİN($C$2;EĞER(F4=0;TARİHSAYISI("31.12.9999");F4)-1)));MİN(30;MİN($C$2;F4)-MAK(SERİAY($C$2;-1);E4-1)))

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Tekrar merhaba.
Mevcut formüldeki, mavi kısmın yerine yeşil olanı yazarak deneyin.
Önceki belgelerin tümündeki koşullara göre test edin ki, tekrar takrar bakılmasına gerek kalmasın.
Rich (BB code):
..... MİN(30;MİN($C$2;F4)- .....   EĞER(F4=0;TARİHSAYISI("31.12.9999");F4)
İsterseniz şöyle yapın:
C2 için; kaynak listesi 28.02.2019, 30.06.2019 ve 31.07.2019 şeklinde üç tarih olan bir açılır liste yapın.
C2'deki her bir seçenek için olacak şekilde, C2'deki tarih öncesi, sonrası, ilgili ay içi, E boş, F boş her neyse özetle muhtemel tüm seçenekler için ayrı ayrı örnek tarihler içeren veri satırları olsun.
Sağa doğru uygun sütunlara da elle yazarak, 28.02.2019 seçildiğinde alınması gereken sonuçlar bir sütunda, 30.06.2019 içinkiler bir sütunda gibi
olması gereken sonuçları yazın (uzun açıklamalar lüzum yok bence).
Buna göre yeni bir belge hazırlayıp yükleyin ve bu belge ile ilgili formül tamamlanmış olsun.
Bu şekilde, her seferinde açıklama yazarak, cevap bekleyerek sonuca ulaşılması güç bence.
Verilecek her cevabın başka bir koşula uygun düşmemesi ve başa dönülmesi sonucu doğabilir çünkü.
.