Sql'den excel'e aktarılan raporda alan güncelleme sorunu

hakanaslan78

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2013 Standard
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
28.04.2024
Arkadaşlar merhaba,
* Sql üzerinden excel'e çektiğimiz ve veri güncelleme ile çalışan raporda sql'den gelen satır ve sütunlar dışında yazdığım her şey veriyi güncelleyince siliniyor.
* Sql'den gelen değişiklikler nedeni ile veri güncelleme yapınca satırlar yer değiştiriyor bu nedenle eklediğim sütunlardaki notların sql'den gelen cari hesap kodu satırıyla eşleşerek yer değiştirmesini istiyorum.

Şimdiden yardımınız için teşekkür ederim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

SQL'den gelen veriyi başka bir sayfada raporlayıp üzerinde oynasanız daha sağlıklı olur gibi görünüyor. Verileri güncelledikçe oynama yapmak istediğiniz bir sayfada makro kodları yardımıyla eşleştirmeler ya da analizler yapabilirsiniz.

hakanaslan78

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
28.04.2024
Sql'den gelen veriyi başka bir sayfada tabloya aktardık evet bu şekilde eklediğim sütundaki veriler silinmiyor, ancak veri güncelleme ile yer değiştiren satırlar benim oluşturduğum sütun ve hücreleri taşımıyor. ilgili satıra yazdığım açıklama yada not sabit kalıyor. Burada nasıl bir makro ekleyebilirim, Eklediğim sütundaki ilgili satıra denk gelen hücreyi güncelleme ile birlikte bağlı olan satırla birlikte taşısın istiyorum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Örnek dosya paylaşırsanız tablo yapınıza göre çözüm önerebiliriz.

hakanaslan78

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
28.04.2024
Örnek dosyayı gönderiyorum. Teşekküler.

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Bunun için güncelleme işleminden önce "Cari Hesap Kodu" ve "Notlar" bölümünü yanda boş bir sütuna aktarın. Sonra güncelleme işlemini yapın. En son olarak yan tarafa aktardığınız bilgileri tekrar "H" sütununa makro ile Cari Hesap Kodu kontrolü yaparak tekrar yazdırın.

hakanaslan78

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
28.04.2024
Göndermiş olduğum excel tablosu üzerinde dediğiniz gibi bir makro nasıl çalışır. Makro yazmayı bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Dosyanız ektedir.

İşlem adımları;

İlk olarak notlarınızı yazınız.
İşiniz bittikten sonra mavi renkli butona tıklayıp notlarınızı yedekleyiniz. (AA-AB sütunlarına yedekleniyor.)
Sonra SQL üzerinden güncelleme işlemini yapınız.
Bu işlemde bittikten sonra kırmızı renkli butona tıklayıp yedekteki notları tablonuza aktarınız.

Ekli dosyalar