Resmi Tatile Denk Gelen Günleri Atlama

Excel Vers. ve Dili
microsoft office professional plus 2010
Merhaba forum içerisinde buna benzer birkaç başlık vardı fakat benim istediğim cevaba yakın olanı bulamadığım için bu başlık altında sormak istedim.
Hazırlamış olduğum tabloda ödeme tarihleri bulunmakta. Bu tarihler hafta sonuna yada resmi tatillere denk gelince ödeme tarihini ilk iş gününü atmasını istiyorum.
Yardımcı olabilirseniz sevinirim....

Ekli dosyalar

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba forum içerisinde buna benzer birkaç başlık vardı fakat benim istediğim cevaba yakın olanı bulamadığım için bu başlık altında sormak istedim.
Hazırlamış olduğum tabloda ödeme tarihleri bulunmakta. Bu tarihler hafta sonuna yada resmi tatillere denk gelince ödeme tarihini ilk iş gününü atmasını istiyorum.
Yardımcı olabilirseniz sevinirim....
Merhaba,

G2:

Kod:
=İŞGÜNÜ(B2-1;1;'RESMİ TATİLLER'!$C$2:$C$137)

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
çok teşekkür ederim Necdet Bey
formülü öğrene bilmem adına
İŞGÜNÜ(B2-1;1 (burdaki 1 neyi ifade ediyor);'RESMİ TATİLLER'!$C$2:$C$137)
B2-1= neden 1 eksiğini alıyoruz
eğer tarif edebilirseniz sevinirim...

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,

İŞGÜNÜ(Başlangıç Tarihi;Gün Sayısı;Tatiller)

Formülün aslı bu.
Yani başlangıç tarihinden gün sayısı (1 gün örnekte) kadar sonraki iş gününü verir.
Siz Ödeme tarihlerini zaten bulmuşsunuz. Bu tarihi dikkate alarak İŞGününü bulmak istiyorsunuz. Ben o günün tatil olduğunu bilmediğim için ödeme tarihinden 1 gün çıkarttıktan sonra İŞGÜNÜ fonksiyonunda ikinci parametre olarak 1 gün sonrasındaki işgününü bul dediğimde bulduğunuz ödeme tarihinin tatil olup olmadığını anlamış oluyoruz.

O yüzden 1 gün önceki tarihten başlatmak için 1 çıkarttım.

Yazarak anlatmak zor geldi :) umarım anlamışsınızdır.

Excel Vers. ve Dili
Merhaba,

İŞGÜNÜ(Başlangıç Tarihi;Gün Sayısı;Tatiller)

Formülün aslı bu.
Yani başlangıç tarihinden gün sayısı (1 gün örnekte) kadar sonraki iş gününü verir.
Siz Ödeme tarihlerini zaten bulmuşsunuz. Bu tarihi dikkate alarak İŞGününü bulmak istiyorsunuz. Ben o günün tatil olduğunu bilmediğim için ödeme tarihinden 1 gün çıkarttıktan sonra İŞGÜNÜ fonksiyonunda ikinci parametre olarak 1 gün sonrasındaki işgününü bul dediğimde bulduğunuz ödeme tarihinin tatil olup olmadığını anlamış oluyoruz.

O yüzden 1 gün önceki tarihten başlatmak için 1 çıkarttım.

Yazarak anlatmak zor geldi :) umarım anlamışsınızdır.

Birinci okuyuşumda olmasada ikincisinde çok güzel anladım üstadım ????
Allah razı olsun...