Parantez İçindekileri Alma

Herkese selamlar,
a1 hücresinde yazan " askdkdkj (5656556656.) " şeklinde bir metnim var.

Ben parantez içinde yazan değerleri a2 hücresine almak istiyorum. Yanlız paantezler dahil değil.

Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Parantez

=parÇaal(a1;((bul("(";a1)+1));((bul(")";a1))-((bul("(";a1)+1))))

Çok teşekkür ederim. Peki a1 hücresinde 2 adet parantez içinde değer varsa nasıl yapacağız.

örnekler :
" asdasd (123121) asaas ( 23123123 )
" qasdasd (23232 )(adasaa) "
" asaaasas (asasa(12121) "

birden fazla varsa farklı sütünlara da bölebilir

şimdiden tekrar teşekkür.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Parantez

Eger Birden Fazla Parantez Icinde Yazi Varsa Ve Siz Sutunlara Da Bolebilirim Diyorsaniz Ver>>metni Sutunlara Donustur Menusune Girip Oradan Sinirlandirilmis Secip Sekmeler Den Diger Kutucuguna ( Isaretini Koyabilirsiniz...
Bu Da Bir Secenek Olur

Eger Birden Fazla Parantez Icinde Yazi Varsa Ve Siz Sutunlara Da Bolebilirim Diyorsaniz Ver>>metni Sutunlara Donustur Menusune Girip Oradan Sinirlandirilmis Secip Sekmeler Den Diger Kutucuguna ( Isaretini Koyabilirsiniz...
Bu Da Bir Secenek Olur
İyide bu söylediğiniz parantez içindekileri ayrımıyor ki, "(" değerini ayraç olarak görüyor.

Sizin verdiğiniz bilginin ise anlatılan sorun ile alakası yok.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Parantez

Arkasim
1- Oncelikle Forumda Biraz Saygili Olalim.
2- Ben Ve Forumdaki Arkadaslar Senin Sorununu Tam Anlami Ile Cozmek Zorunda Degil.
3- Ben Sana Boyle Bir Cevap Verdimse Demekki Sen Sorununu Tam Olarak Anlatamiyorsun.ben Sana Yol Gostermeye Yardimci Olmaya Calisiyorum.
4- Madem Anlatamiyorsun Ornekli Bir Dosya Koyarsin.dosyanda Hucre Boyle Olursa Benim Istedigim Cevap Boyle Olur Diye Dosyanda Anlatirsin.forumdan Birileri Sana Yardimci Olmaya Calisir.

Arkasim
1- Oncelikle Forumda Biraz Saygili Olalim.
2- Ben Ve Forumdaki Arkadaslar Senin Sorununu Tam Anlami Ile Cozmek Zorunda Degil.
3- Ben Sana Boyle Bir Cevap Verdimse Demekki Sen Sorununu Tam Olarak Anlatamiyorsun.ben Sana Yol Gostermeye Yardimci Olmaya Calisiyorum.
4- Madem Anlatamiyorsun Ornekli Bir Dosya Koyarsin.dosyanda Hucre Boyle Olursa Benim Istedigim Cevap Boyle Olur Diye Dosyanda Anlatirsin.forumdan Birileri Sana Yardimci Olmaya Calisir.
1- Forumun sayfalarını tartışma ortamına getirmenin anlamı yok.
2- Ben soru sordum cevap geldi yada gelmedi buna bir diyeceğim yok, ayrıca hiçbir cevabımda da sorunumu çözmediniz diye de ağlaşmadım.
3- Ben sorum çok zor bir soru değildi, daha bir başka deyişle anlamak için alim olmak gerekmezdi. Zaten ilk verilen cevap, soruyu anlamış biri tarafından verildi. Ben biraz daha fonksiyonel olur mu diye sordum.
4- Zaten senin verdiğin cevaba bakarsak, soruyu hiç okumamış gibisin. Soru o kadar açık ve düzgün ki, cevabı 2 dakika sonra bir arkadaş tarafından verilebildi. Durum şunu gösterir ki, benim anlatışım bozuk değil, siz biraz aceleci davranmışsınız. Soru başlığına ve örnekli soru cümlesine dikkat edersek;

" hücrede parantez içinde yazan değerleri diğer bir hücreye nasıl aktarırız "

sizce bundan daha açık ne söylenebilir. Bu kadar basit bir şey için örneklemeye ne gerek var. Kaldı ki böyle basit bir soruyu, basit anlatımla anlamayan bir kişiyseniz örnekleme kafanızı daha çok karıştıracaktır.

Son olarak, tanımadığınız insanları kendi saygı düzeyinizle bir tutmayın. Forumda mesaj sayısı az olan insanların saygı düzeylerini sınamak size düşmemiştir. Her forumun bir yöneticisi yada bir altında görev yapan birimler bu görevi layıkıyla yerine getirmektedir.

Şayet kendinizi profesyonel hissediyorsanız Hele sorduğu soruyu anlaşılmamış diye uyaran bir kişiye fırça atmak, SAYGISIZLIK yapmak profesyonelliğe sığmaz.

Hele fırça attığınız kişi 35 yaşında ve 15 yıldır bilgisayar kullananan, 12 yıllık profesyonel bir insan kaynakları yöneticisi ise !

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,

İşi tatlıya bağlayalım, ne dersiniz?

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Buyrunuz. Dosyanız ektedir.

Süpersiniz çok teşekkür ederim.

Herkese iyi çalışmalar

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Çok teşekkür ederim. Peki a1 hücresinde 2 adet parantez içinde değer varsa nasıl yapacağız.

örnekler :
asdasd (123121) asaas ( 23123123 )
qasdasd (23232 )(adasaa)
asaaasas (asasa(12121)

birden fazla varsa farklı sütünlara da bölebilir

şimdiden tekrar teşekkür.
Merhaba,
Bir hücre içerisinde birden çok parantez içinde veri olabilir, yalnızca en sonda (sağda) yer alan parantez içindeki veriyi almak istiyorum, bu konuda yardım cı olaur musunuz

(abcd) asdasd (123121) asaas ( 23123123 ) >> 23123123
(12345) qasdasd (23232 )(adasaa) >> adasaa
asaaasas (asasa)(12121) >> 12121

Teşekkürler,
iyi Çalışmalar.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,

Fonksiyonla :

Kod:
=YERİNEKOY(SAĞDAN(A1;UZUNLUK(A1)-BUL("*";YERİNEKOY(A1;"(";"*";UZUNLUK(A1)-UZUNLUK(YERİNEKOY(A1;"(";"")))));")";"")
Makro ile :

Kod:
Sub Ayır()

Dim i As Long, _
    s

For i = 1 To Cells(Rows.Count, "A").End(3).Row
        s = Split(Cells(i, "A"), "(")
        If UBound(s) > 0 Then Cells(i, "B") = Trim(Replace(s(UBound(s)), ")", ""))
    Next i

End Sub

Son düzenleme:

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro - Türkçe 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-02-2029
Merhaba Sayın Necdet Hocam,
Elinize sağlık, ben başka bir şey soracağım, beni mazur görürseniz sevinirim. A sütununda değer olan her satırı diziye alıp inceleyip, yanındaki hücreye sonucu yazıyor.
Kod:
    Dim i As Long, _
    s
burada s için ayrıca Dim mi belirleyecektiniz, yoksa istemez mi? Yani bu haliyle çalışıyor.
Saygılarımla

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,

bir üst satırdan , _ işareti ile Dim tanımının devam ettiğini belirtiyorum. Göze hoş gelsin diye de alt satıra alıyorum.

Dim i as long
Dim s

olarak ta yazılabilir
Dim i as long, s as string, a as int

gibi de yazılabilir. Tercih size ait.

Yukarıdaki örneği hızlı yazmaktan görsel olarak yanlış yazmışım.
Ben genelde değişken tanımlarını aşağıdaki gibi yapıyorum.

Kod:
    Dim i   As Long, _
        s, _
        j   As Integer, _
        k   As Byte

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
12-02-2029
Merhaba,
Ben de tam bunu sormak istemiştim. " Dim s " dediğinizde as ... diye devam etmeli değil mi? diyecektim. Sadece " s " dediğinizde excel ne anlıyor?
İlginize teşekkür ederim.
Saygılarımla

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Merhaba,

Fonksiyonla :

Kod:
=YERİNEKOY(SAĞDAN(A1;UZUNLUK(A1)-BUL("*";YERİNEKOY(A1;"(";"*";UZUNLUK(A1)-UZUNLUK(YERİNEKOY(A1;"(";"")))));")";"")
Makro ile :

Kod:
Sub Ayır()

Dim i As Long, _
    s

For i = 1 To Cells(Rows.Count, "A").End(3).Row
        s = Split(Cells(i, "A"), "(")
        If UBound(s) > 0 Then Cells(i, "B") = Trim(Replace(s(UBound(s)), ")", ""))
    Next i

End Sub
Çok teşekkürler,

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,
Ben de tam bunu sormak istemiştim. " Dim s " dediğinizde as ... diye devam etmeli değil mi? diyecektim. Sadece " s " dediğinizde excel ne anlıyor?
İlginize teşekkür ederim.
Saygılarımla
Tipini belirtmezseniz object olarak algılar, yani herşey :)

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
12-02-2029
Şimdi anladım.
Çok teşekkür ederim
Saygılarımla