Önce Sql Server'mi Yoksa Visual Studıo'mu

mehoaga

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 ve 2007
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-06-2025
Değerli arkadaşlar;
Bir konu hakkında yardımlarınız lazım. (Win 10'a geçene kadar) Ben Windows 8.1 i yükledim. Önce Sql server'imi kurmalıyım yoksa önce Visual studio'mu kurmalıyım. Karasız kaldım ve ayrıca Sql serverin 2008 olanımı yoksa Sql 2010 olanını mı hangisini tercih etmeliyim. Visual studio 2010 ile acemiliğimi atlattım ve visual studio 2012 kurmak istiyorum. (Öbür sürümleri fazla kalabalık olduğundan.)

Birde Sql serveri kurarken nelere dikkat etmeliyim. Videolarda izlediğim gibi kuramıyorum. Bu konudan anlayan arkadaşlardan rica ediyorum. Bana yol gösterirseniz memnun olurum. Saygı ve sevgilerimle.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
Çok iyi anlamamak ile beraber;
* SQL server ve Visual Studio bir birinden bağımsız programlar. Biri diğerinden önce yada sonra kurulaibilir.
Ancak yapı olarak bakıldığında önce SQL server daha sonra Visual Studio kurulması daha uygun gibi.
* SQL server sürümü olarak; eğer sadece visual studio için kurulacak ise ücretsiz en son sürüm SQL Server 2019 express kurulabilir.

SQL server yönetimi için de

* Eğer yazacağınız program başka bir sql server da kullanılacak ise ve mevcut sql server daki database leri diğer server da kullanacaksanız iki sürümünde aynı olmasına dikkat edin.
* SQL server kurarken bence çok fazla şeye dikkat etmenize gerek yok.
Kurulum sırasından Sa şifresi verin ve bir yere not edin. Bir de authentication seçimi çıktığında mixed mod seçimi yapın.
SQL server adı da SQL Express olmasında örnek TESTSQLSERVER gibi olabilir.

Son düzenleme:

mehoaga

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 ve 2007
30-06-2025
Değerli Asri kardeşim;
Yanıtın için tşk ler. Ben daha önce Windows 7 deyken önce Visual studio 2010'u sonra sql server 2008î kurmuştum. Şimdi Windows 8.1 yükledim. Tam sql serveri anlamaya nasıl çalıştığını izlerken dedimki Visual studio 2012'i kurayım sonra sql server 2010'u kurayım derken bir karışıklıktır oldu ne sql kaldı vs 2012. Windows 8.1'i yeniden kurdum. Şimdi demem oki aynı hataları yapmayayım diye sizlerden rica etmiştim. Yinede tiyo verdiğin çok tşk ediyorum. Herhangi bir takılmam olursa yine burdan paylaşırım. Sağlıcakla kal.

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
SQL serveri önce kurun, daha sonra visual studio kurun. Her ikisinin de aynı versiyon olmasına dikkat edin.

mehoaga

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 ve 2007
30-06-2025
ockucukay kardeím;
Değerli yanıtın için tşk ederim çökert yükle gına gelmişti. Verdiğin tiyolar için sağol varol. Bende öyle yaparim öyleyse. :)