Öğrenci Ders Durumu Analizi

cimcoz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
MS Office Plus 2016 & Mac OSX
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-04-2027
Merhabalar,

Ekteki dosyamda sınıftaki öğrencilerin aşağıdaki sorgulamalarını konusunda yardımlarınıza ihtiyacım var.
İlgili dosyayı pivot tablo olarak yapınca pek verim alamıyorum. Mevcut dosyayı farklı olarak ta aşağıdaki sorgulamaları getirebilsek olur.

İhtiyacım bazı olan sorgulamalar:

- Hangi öğrenciler, hangi derslerden geçmiş?
- Hangi öğrenciler Saece finale ve vizelere girdi? (Ders ve öğrenci listesi)
- Hangi öğrenciler hangi derslerden geçmişler (Öğrenci adları, geçtiği dersler ve toplam geçtiği ders adetleri)
- Finale girmeyen ve yıldız ile işaretlenmemiş derslerde bulunan öğrenci adları ve dersleri
- Sadece Fizikten Finale girmiş öğrenciler, ya da hem Fizikten hem de Kimya'dan Finale girmiş öğrencileri listele gibi.

Yukarıdakilere benzer daha farklı sorgulamalarımız da bulunuyor. Bu sorgulamları en kolay/pratik şekilde macro ve/veya fonksiyon kullanarak nasıl yapabilirim?
Yapılacak sorgulamalar için başka sayfalara listeleme yapsam da olur ama bu ana veri dosyasından yapacağım ekleme ve/veya çıkarmalar diğer sayfalardaki kayıtlarda otomatik değişiklikler yapabilecek.

Örneğin,
İlk öğrencideki sınav durumunda bir bir yıldız silince ve/veya ekleyince ilgili sayfada da bu öğrence ya da ders listeden otomatik kalkmış olacak şekilde.

Not: Öğrenci listesi aşağıya doğru artıyor ve ders adları da sağa doğru artıyor olacak. (Elimdeki liste çok büyük size 10 kayıtlık bir bölümünü düzenledim.)

Yukarıdaki konuda yardımlarınızı rica eder, şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

cimcoz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
13-04-2027
İsteğim biraz zor ya da karışık zannedersem.

Aynı dosya üzerinde Sütun başlıklarına tıklayarak, ilgili sütündaki boş olmayan hücreleri yeni bir sayfaya nasıl aktarabilirim?

Örneğin;
E2'deki "Geçti" hücresine tıkladığımda Geçti sütunundaki "*" girili satırları, (A3'den AD12 arasındaki verilerle ve 2. (yeni A2-AD2 başlıkları) satırdaki başlıklarla beraber) yeni bir sayfaya atmasını ve sayfaya da Geçti adını vermek istiyorum.

Bu konuda yardımlarınızı rica ederim.

Saygılarımla,

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba;
Dosyanızda anlam veremediğim 2 bölüm (E:J aralığındaki tablo ve X:AD aralığındaki tablo) ve Kodlamasını anlamadığım ders adlarının bulunduğu orta bölüm mevcut.
Örn: ilk veri olan Yılmaz Ali için hem geçti alanında yıldız var. Hemde kaldı alanında...
Aynı kişinin 6 ders isminde yıldız var. Sondaki tabloda ise 4. derste yıldız var!!!
Tüm bunların anlamı ne?
Siz en iyisi benim şu kadar derse giren , şu sınavları yaptığım şu kadar öğrencim var. diye başlayan ve isteklerinizi sıraladığınız bir metin hazırlayın.
Sonra bunu üzerine kurgulama yapalım.

İyi çalışmalar.

cimcoz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
13-04-2027
Merhaba Sayın muygun,

İlgili tablodan "Kaldı" kısmını kaldırdım.

Bu liste çok farklı konularda sorgulama yapılan bir liste olacak. Bu yüzden Filtlemede veya pivot tablodan bir sonuç alamdım.

Tablomun anlamı şu şekilde;
Dersler;
Buradaki dersler artacak ya da azalacak o yüzden bir sürü ders ismi ekledim ve Ders 1, Ders 2 diye devam ettirdim.. Derslerin yanındaki parantezlar haftalık ders sayısını gösteriyor. Bu bölümü dikkate almanıza gerek yoktur.
Bu tablodan istediğim filtrelere göre şu sonuçları almak istiyorum.

* Finale girmiş ve Geçti olan aynı zamanda Ders 3'ü almış öğrenciler, (Demet Sedat satırı)
* Sınav Durumu Geçti olanlar ve , hangi derslerden geçtiğini belirten bir isim listesi.
* Bütünlemeye Kalan ve Fizi,k dersini alanları isim listesi,
* Finale girmeyen ve yıldız ile işaretlenmemiş derslerde bulunan öğrenci adları ve dersleri
* Sadece Fizikten Finale girmiş öğrenciler, ya da hem Fizikten hem de Kimya'dan Finale girmiş öğrencileri listele gibi.
* Vize ve Bütünlemeye girenlerin isim listesi ve hangi derslerden girdikleri,
* Sınav Durumu Geçti olanları listesi ve Hangi Derslerden geçtikleri,
* Hangi sınıftan hangi kişiler Vize ve Bütünlemeye kalmış.
gibi olabilir.

Ekte dosyamın güncel halini yolluyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar,

Ekli dosyalar

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba sayın cimcoz;
Bana ilk veriyi yani 4. satırı anlatın.
Sınav durumu geçti (yıldızlı)
dersler kısmında;
Edebiyat (yıldızlı)
Beden (yıldızlı)
Kimya (yıldızlı)
Sağlık (yıldızlı)
Sanat (yıldızlı)
Tarih (yıldızlı)
Ders 4 (yıldızlı)
Bunların anlamı yada karşılığı ne?
Bunların yerine Herders için;
Geçti= G
Kaldı= K
Final= F
Vize= V
Muaf= M
Bütünleme= B
Gibi kodlama yapın. (Yıldızdan vazgeçin.) Bu kodlama ihtiyaca göre artırılabilir.
Öğrenci Bilgilerinden sonra Sadece dersler ve altında bu kodlamalar olsun.
Böyle bir tabloyu dilediğiniz gibi analiz ederiz.
Ama kolaylık olsun diye yıldız attığınız tablonun anlaşılması ve analizi (anlayamadığım için) bence mümkün görünmüyor.
Bu şekilde bir çalışma yaparsanız yardımcı olurum.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

cimcoz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
13-04-2027
Sayın muygun,

Öncelikle ilginize ve değerli vaktinizi ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim.
Ekte istediğiniz şekilde Sınav Durumlarını ve detaylı sorgulamala örneklerini ekledim.

Sizden ricam kişi listesi aşağıya doğru ve ders listesi de sağa doğru artacak, bu şekilde planlama yapabilirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba;
Makro çözümlü eki deneyin.
(data sayfasındaki tabloya göre sonuç sayfasındaki sonucu kontrol edin.)
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

cimcoz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
13-04-2027
Sayın muygun,

Ellerinize sağlık. Yalnız yaptığınız makroları kendi tabloma uygulayamadım maalesef.

Size mevcut verili dosyamı yolluyorum.

Sonuç sayfasında data sayfasında bulunan KONYA,ORDU,MAYIS,ÖDEME YAPTI,LİSANS,YATILI olan 6 ana başlığa göre sorgulama yapmam gerekiyordu.
Örnek veriyi azaltıp burada yollayınca gelen dosyada makro üzerindeki kontrolü kaybettim.

Ekteki veriye göre, Data sayfasında bulunanlara göre Sonuç sayfasında 6 ana başlığı ve yine Özellik 1, Özellik 2.,,, Özellik 28'e kadar olanları listeletmem gerekiyor.

Örnek verecek olursam;

Konya, Ödeme Yaptı, Yatılı olarak işaretlenmiş olanları ve Özellikler'de "Y" ile işaretlenmiş olanları Sonuç sayfasında D4'ten AL'ye kadar getirmek istiyorum. Ya da bu 3 ana başlık işaretli olup ta Özellikler'de toplam kaçında "Y işaretli saydırmak gibi bir sonuca ihtiyacım var.

Mevcut makroyu ekteki dosyama vakit ayırabilir uyarlayabilirseniz inanın beni büyük bir yüksen kurtarmış olacaksınız.

Eğer zaman ayıramayacaksınız da lütfen belirtirseniz anlayışla karşılayacağımdan emin olabilirsiniz.

Size ekstra bir iş yükü getireceğimden dolayı şimdiden affınıza sığınır, iyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba;
Makrolarla ulaşılan çözümlerde sütun yada satır ekleme/silme kodların yeniden düzenlenmesini gerektirir. Bu nedenle isteklerinizi belirtirken tablonun son dizilimini verirseniz çözüm üretirken birden fazla gereksiz zaman kaybından kurtulmuş oluruz.
Eki deneyin.
İyi çalışmalar.

Not: aslında data sayfasındaki tablonuza otomatik süz uygulasanız istediğiniz her türlü tablolamaya erişirsiniz. (alternatif olarak bunu da düşünün)

Ekli dosyalar

cimcoz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
13-04-2027
Sayın muygun,

Teşekkür ederim. Filtreleme konusunda haklısınız ama ben yaptığım her filtreyi, filtreledikten sonra çıkan sonucu yeni bir sayfaya aktaramadım, o yüzden bu şekilde bir istek yapma durumunda kaldım.

Ellerinize sağlık.

Saygılar,