Normal Dağılım, Standart Normal Dağılım ve Excel

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Normal Dağılım, Standart Normal Dağılım ve Excel

Öğrenciliğimde, bilgisayarların olmadığı dönemlerde. Normal Dağılım (Çan Eğrisi), Standart Normal Dağılım formüllerle ve Z Tabloları aracılığı çözümler aranırdı.

Bu dosyada Normal Dağılım, Standart Normal Dağılım Excel'in fonksiyonları ile birlikte işlenmiştir.

Konu ile ilgili olarak yerli ve yabancı muhtelif kaynaklardan araştırdım, yararlandım. Öğrencilik bilgilerimi tazeledim. Bunu yaparken Excel bu konuda nasıl kolaylıklar sağladığını gördüm. Ayrıca bu konun Excel açısından doğru dürüst ele alınmadığını veya tam olarak bilinmediğini farkettim.

Excel, güçlü fonksiyonlar vermiştir. Bunlarla, Z tablolarını üretmek, Z tablolarına gerek kalmadan x değerlerini Z değerlerine ve eğri altındaki olasılık alanlarını hesaplamak gibi oldukça konuyu kolaylaştırmıştır.

Çalışmam ektedir.

Yararlı olması dileklerimle...

.

Not: Dosya büyük olduğu için buraya yüklenmiyor.

.

Son düzenleme:

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Yalnız dış bağlantı uyarısı veriyor. Ad tanımlamasındandır diye düşünerek başka dosyaya başvuran ad tanımlarını sildim ama uyarı devam etti.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Yusuf bey merhaba.

Birden çok dosyada çalışıp, son anda bunları bir dosyaya toplayınca adlar karışmış. Dosyayı güncelledim.

Teşekkür ederim.

.

Son düzenleme:

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30 sene önce 1500 mt rakımda dağın başında şantiyede kayaları kırıp, konkasörde çakıl elde edip beton üretirken yaptığımız testlerin sonuçlarını milimetrik/logaritmik kağıtlarda bu tip eğriler çizip, ne halt edeceğimizi bulmaya çalışırken ne laptop vardı, ne Excel vardı ne de senin gibi bir Üstad vardı ....

Mazi aklıma geldi birden ..... ellerine sağlık Üstad .... ͼ( ͡~ ͜ʖ ͡°

.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Haluk bey iyi akşamlar.

Övgüleriniz için teşekkür ederim.

Üstadlık kim, biz kim?
Ben de bu konuyu 50 yıl önce İstatistik dersinde görmüştüm. Dediğiniz gibi. Bilgisayar falan yok. Gauss'un 217449

fonksiyonun integralini almak için bir babayiğit aramak gerekliydi.

.

Son düzenleme:

semih.gursoy

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
25-09-2024
Elinize sağlık çok güzel bir çalışma

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
@İdris SERDAR
Elinize sağlık, Çok detaylı ve çok güzel bir çalışma olmuş,
Teşekkürler...

"StandartNormalDağılım3" sayfasındaki grafikte, mevcut grafik çizgisine 20% daha fazla değerlerler 2. bir grafik çizgisi ekledim.
Burada amacım 2. grafik çizgisinin arasında kalan alanı hesaplamak, ekli resimde anlatmaya çalıştığım gibi 1. grafik çizgisinin maksimum çizgisinin altında kalan alanı hesaplatmak,

yardımcı olursanız sevinirim.

sağlıklı günler....

Ekli dosyalar

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sn. tamer42

Günaydın.

Sorduğunuz sorunun standart normal dağılımla ilişkisini kuramadım. Veya ben bilmiyorum.

Ancak sizin sorunuz iki eğrinin (fonksiyonların) arasında kalan alanların hesaplanması ile ilgili olduğunu tahmin ediyorum. Bu da integral hesaplamalarının konusu olabilir.

Örnek:

217542 gibi...

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Sn. tamer42

Günaydın.

Sorduğunuz sorunun standart normal dağılımla ilişkisini kuramadım. Veya ben bilmiyorum.

Ancak sizin sorunuz iki eğrinin (fonksiyonların) arasında kalan alanların hesaplanması ile ilgili olduğunu tahmin ediyorum. Bu da integral hesaplamalarının konusu olabilir.

Örnek:

Ekli dosyayı görüntüle 217542 gibi...
Sn İdris Serdar haklısınız ben soruyu tam doğru soramadım aslında, benim ekli dosyada olduğu gibi bir grafik yapmak gibi bir durumum var, burada iki çizgi arasında kalan alanı hesaplamaya çalışıyordum, belki buradan bir ip ucu yakalayabilir miyim diye düşündüm.

ilginize teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

Ekli dosyalar

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce

Ekli dosyalar

Son düzenleme: