n sayıda sayfada aynı koşula uyan hücrelerin toplamını alma

Excel Vers. ve Dili
2007,2010
Arkadaşlar herkese merhaba.

ekteki dosyada 4 adet firma ile örnek bir calısma yaptım ancak firma sayısı 500'den fazla. bunu göz önünde bulundurmanızı rica ederim ön bilgi olarak.

örnekte olduğu gibi her firma bir günde birden çok defa alışveriş yapıyor olabiliyor.

benim varmak istediğim sonuç ise; örneğin 01.01.2011 tarihinde bu firmaların alışlarından elde edilen karların toplamını "günlere göre toplam kar" sayfasında hesaplatabilmek. ( A,B,C,D firmalarının 01.01.2011 tarihinde yaptığı alımlardan elde edilen karların toplamının "günlere göre toplam kar" sayfasında toplamının alınması)

tek sayfa olsaydı topla.çarpım formülüyle kolaylıkla yapabiliyordum ancak birden fazla sayfa olunca topla.çarpım'ların toplamı gibi bir formüle gereksinim duydum. bunu bir kod ile çözmek istiyorum.

yarımdı olacak üstadlara saygılar ve sevgilerimi sunarım.

Ekli dosyalar

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
gönderdiğiniz dosyayı ekledim ancak benim sorduğum soruyla arada bir nüans farkı var sanırım : ) benim gönderdiğim ekteki sayfalarda sizin dosyaya uyarlarsak 1'den fazla AA ya da BB var.
merhaba

sizin sorunuzun çözümünü eklediğim dosyayı incelediniz mi?

İ

İhsan Tank

Misafir
gönderdiğiniz dosyayı ekledim ancak benim sorduğum soruyla arada bir nüans farkı var sanırım : ) benim gönderdiğim ekteki sayfalarda sizin dosyaya uyarlarsak 1'den fazla AA ya da BB var.
birden fazla AA ve BB derken sekmelerden bahsediyorsanız excel sekme adı olarak aynı ismi kabul etmez. arıca syn : Uzmanamele Hocam'ın gönderdiği dosyada A firması ile D Firmasının Arasına Siz Kaydetmek istediğiniz firmanın dökümünü yazdığınızda onuda otomatik olarak topluyacaktır.

Excel Vers. ve Dili
2007,2010
üstadlarım eğer dosyayı indirip de bahsettiğiniz uygulamayı benim dosyama uygulayıp eklerseniz daha iyi anlamış olurum.

teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2007,2010
eğer her firma aynı gün içinde tek alım yapmış olsaydı söylediğiniz şekilde yapabilirdim. ancak firmalar aynı gün içinde bir veya birden fazla alım yapıyor olduğu için bu formül geçerli olmuyor. ben 01.01.2011 tarihi için toplamı görmek istiyorum evet ama firma sayfalarında dikkat ederseniz 01.01.2011 tarihine gelen denk gelen tek değer yok.
umarım anlatabilmişimdir . ilk eklediğim dosyayı inceleyebilirseniz ne demek istediğim daha net anlaşılacaktır.

saygılarımla.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba

syn quesh, dosyanızı incelememizi istiyorsunuz ancak anlaşılıyorki siz benim eklediğim çözüm dosyasını incelememişsiniz!
2. mesajda; hem syn yurttas'ın çalışmasını link verdim hem de sizin dosyanız üzerinde çözüm önerdim.
lütfen inceleyiniz ve sonra karar veriniz.

Excel Vers. ve Dili
2007,2010
çok afedersiniz. ben tek dosya görmüşüm. özür dilerim. dosyayı inceledim tekrar. ben de her sayfaya ayrı bir tarih sütunu eklemekten kaçındığım için bir çözüm önerisi istemiştim. çünkü 500 civarında firma var ve her sayfada 30 sütun var yaklaşık. her firma sayfasında 30'uncu sütuna bu benim dosyamda yapmış olduğunuz gibi tarihleri ekleyip toplarsam çok zaman kaybederim.

yine de öneriniz için teşekkür ederim. ben de hiçbirşey yapamazsam bu şekilde yapabilirim diye düşünmüştüm. teşekkürler

merhaba

syn quesh, dosyanızı incelememizi istiyorsunuz ancak anlaşılıyorki siz benim eklediğim çözüm dosyasını incelememişsiniz!
2. mesajda; hem syn yurttas'ın çalışmasını link verdim hem de sizin dosyanız üzerinde çözüm önerdim.
lütfen inceleyiniz ve sonra karar veriniz.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba
syn quesh, sizin dosyanıza eklediğim tarih sütununu ve buna bağlı etopla formülünü yardımcı sütunlarmış gibi düşünün. bu şekilde sonuca çok kolay ulaşabilirsiniz.
ister 5 ister 500 sayfa olsun, yardımcı sütunları eklemek için; ilk sayfada bunu yapın, sonra tüm sayfaları seçip bu yardımcı sütunu bulunduğu yere kopyalayıp yapıştırın. sayfaları çözdüğünüzde 500 sayfada yardımcı sütunları ilk sayfada yazdığınız yerlerde göreceksiniz.
sonra 3 boyutlu formülü kullanarak her sayfanın toplamını almış olursunuz.

Excel Vers. ve Dili
2007,2010
merhaba
syn quesh, sizin dosyanıza eklediğim tarih sütununu ve buna bağlı etopla formülünü yardımcı sütunlarmış gibi düşünün. bu şekilde sonuca çok kolay ulaşabilirsiniz.
ister 5 ister 500 sayfa olsun, yardımcı sütunları eklemek için; ilk sayfada bunu yapın, sonra tüm sayfaları seçip bu yardımcı sütunu bulunduğu yere kopyalayıp yapıştırın. sayfaları çözdüğünüzde 500 sayfada yardımcı sütunları ilk sayfada yazdığınız yerlerde göreceksiniz.
sonra 3 boyutlu formülü kullanarak her sayfanın toplamını almış olursunuz.
çok teşekkür ederim.

smutty

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
17-09-2024
özür dileyerek araya giriyorum
verilen örnek ek sıralı toplam eşitlemesi bendeki daha çok form doldurma gibi

nasıl denileceğnide pek bilemiyorum affedin
ben bi örnek exel ekliyorum bakarsanız sevinirm

Ekli dosyalar