Kodla Dikdörtgen Şeklini Paint'e Kopyalayarak Kaydetme

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Selamün Aleyküm,
Tüm kardeşlerimizin Kurban Bayramını kutluyorum.
Arkadaşlar Word'te şöyle bir şey mümkün müdür? : Kodla, örnek olarak, DİKDÖRTGEN şeklini PAİNT'e kopyalayıp, "D:\Form.png" olarak kaydetmek istiyorum. Teşekkür ediyorum, Allah razı olsun.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Merhaba, sizin de Bayramınız kutlu olsun.

Benim aklıma gelen şöyle bir şey ...... Önce bilgisayarınızda C:\TestFolder isimli bir klasör oluşturun. Daha sonra, aşağıdaki kodu söz konusu dokümanınıza yerleştirin ve çalıştırın. Bu kod; Word dokümanınızı bilgisayarda C:\TestFolder\Deneme.htm olarak kaydedicek.

Kod çalıştıktan sonra, bu klasörde C:\TestFolder\Deneme_files adında bir klasör oluşacak ve bu klasörün içindeki PNG dosyası veya (dosyalarından biri) sizin aradığınız dosya olacak.

Kod:
Sub Test()
    ActiveDocument.SaveAs FileName:="C:\TestFolder\Deneme.htm", FileFormat:=wdFormatHTML
End Sub
.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Başka bir alternatif de ekli dosyada verilmektedir.

Burada özetle; Word dosyasında yazılan bir kod ile dokümandaki mavi dolgu renkli dikdörtgen şekil ("Rectangle 1") kopyalanmakta, daha sonra oluşturulan bir PowerPoint dosyasına aktarılmakta, oradan da C:\TestFolder\Form.png olarak bilgisayara kaydedilmektedir.

.Form.png

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Haluk abe teşekkür ediyorum, yalnız şu hatayı verdi,

Benim dosya yolum şu : "D:\Form.png"
Teşekkür ediyorum, Allah razı olsun...

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Haluk abe, oldu gibi, şimdi kendi dosya yolumu deneyecem...

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Haluk abe çook teşekkür ediyorum, kendi çalışmama bir türlü uyarlayamadım, muhakkak benden kaynaklı bir hata söz konusu. Yapmak istediğim : "ActiveDocument.Shapes("Rectangle 6")" nesnesini(şekil) kodla kopyalayıp, "D:\Form.png" dosya yolunda olan "Paint" e yapıştırıp kaydetmek, çook teşekkür ediyorum, Allah razı olsun.
Not : Dosya çok kompleks olduğu için eklenmesi, çözüme bir katkı sağlanmaz.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Siz dosyanızı bana e-posta ile yollayın, bakayım .....

.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Seyit Bey;

Ben dün gecenin saat 2'sinde sizin kodu hazırlayıp, örnek dosyayı ekledim ama siz bir türlü kendi örnek dosyanızı gönderemediniz....

Neyse, işin o kısmını bıraktım........ Sizin için işi daha kolaylaştırmak amacıyla, kodu revize ettim. Aşağıdaki animasyonda görüldüğü gibi, sayfa üzerindeki şekillerden hangisini fare ile seçerseniz, kodu çalıştırdığınızda o şekil; kodda belirtilen dosya yolunda PNG formatında kaydedilecektir.
Bu revizyonda ayrıca; kaydedilen resmin çözünürlüğü arttırılmıştır. Grafik işleriyle uğraşıyorsanız, bu durum işinize yarayacaktır.

Kodun çalışması için ilk önce bilgisayarınızda C:\TestFolder klasörünü oluşturun veya kodda, yukarıda 5. mesajda belirttiğim gibi kendi dosya yolunuzu belirtin.

Form2.pngForm.png

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Çıkartılan resim notepad ile açıldığında gerçekten "png" biçimi olduğu belli. "Paint" programı gerekli değil Seyit Bey. Kodu dosyanıza eklemeniz yeterli.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Haluk abe çook teşekkür ediyorum, saygılarımı sunuyorum, şuan zihin yorgun, bazen ACİL işler öne çıkabiliyor, hızlı dönüş yapamadığımız için ABEMDEN özür diliyorum, 2005'ten beri abemi takip ediyorum, bütün ÇÖZÜMLERİNİZ 10 numara, bu hizmeti, bu fedakarlığı gösterdiğiniz için tekrardan sevgi ve saygılarımı sunuyorum, Allah razı olsun.
Değerli kardeşimiz ZEKİ beye de sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Estağfurullah Seyit Bey, sıkıntı yok .

Bizden de sevgi ve saygılar ....

Not: İlginç bir konu olduğu için 10. mesajdaki dosyayı revize edip, kodların yanına açıklamalar yazdım.

.

Son düzenleme:

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
S. A.
Haluk abe dosyayı ve kodları incelemeyi yeni fırsat buldum, tam çözüm, tek kelimeyle harika olmuş, kodların yanında TR açıklama yazmanız ayrı bir güzelik olmuş, büyük emek ve uğraş vermişsiniz, çok çok teşekkür ediyorum, sevgi ve saygılarımı sunuyorum, Allah razı olsun...

Not : Yüksek çözünürlükten dolayı BOYUT bayağı yüksek, boyutunu(çözünürlüğü) nasıl düşürebiliriz?
Haluk abe, ..."D:\TestFolder\Form.png", 2, 3072, 2304 > bu bold kısmının bir alt çözünürlük sayısı nedir?

Son düzenleme:

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
......
...
Not : Yüksek çözünürlükten dolayı BOYUT bayağı yüksek, boyutunu(çözünürlüğü) nasıl düşürebiliriz?
Haluk abe, ..."D:\TestFolder\Form.png", 2, 3072, 2304 > bu bold kısmının bir alt çözünürlük sayısı nedir?
Söz konusu değerler, maximum çözünürlük içindi ama size uygun değerleri kendiniz girebilirsiniz (1200, 900 veya 400, 300 gibi).

Yine de siz kestirmeden; bahsettiğiniz bold değerleri silin, aşağıdaki gibi olsun. Bu şekilde işinize yarayacaktır.

Kod:
..........."D:\TestFolder\Form.png", 2
.

Son düzenleme:

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Haluk abe çook teşekkür ediyorum, Allah razı olsun...

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Rica ederim, kolay gelsin Seyit Bey.

Bu arada, ben de sırf meraktan konuyu biraz da kurcaladım ve ekli dosyada bu kez dokümandaki tüm Shape ve InlineShape sınıfındaki objeler (InlineShape sınıfındakiler ilk önce Shape sınıfına çevrildikten sonra) C:\TestFolder klasörüne kendi isimleriyle aktarılabilmektedir.

Belki bir gün birisine lazım olur.

Kodların yanına açıklamaları da yapılmıştır.

.

Ekli dosyalar