kaydet,sil,bul butonları

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Excel öğrenmeye çalışıyorum
selam arkadaşlar ben vba öğrenmeye çalışıyorum. ekte bir soru hazırladım. sayfa1 de a2 be b2 hücresine ad ve soyad girilsin. istediğimiz buton yardımıyla yapmak istediğimiz işlemi yapalım. kaydet butonuna bastığımızda veriler sayfa2 ye gönderilsin. istediğimiz işlem sonunda a2 ve b2 hücreleri temizlensin. bu kodları nasıl yapabiliriz. bu soruyu vba öğrenmek amacıyla gönderdim. kodları çözmeye çalışıyorum. mümkünse kodları açıklamalarıyla yazarsanız sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
selam

arkadaşlar sil butonunu yapabildim

sub sil()
If Range("a2").Value = "" Then
MsgBox "silinecek kimse yok"
End If
Range("a2", "b2").Delete
End Sub

ama diğerleri ile problemim sürüyor. yardımcı olabilecek kimse yok mu?

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-11-2022
Kod:
sub sil()
If Range("a2").Value = "" Then
MsgBox "silinecek kimse yok"
End If
Range("a2:b2").ClearContents
End Sub
Delete satırı olduğu gibi siler.

ClearContents ise sadece hücre içersindeki verileri siler.Bu şekil daha uygundur.

Konu ile ilgili olarak basit bir örneği ekteki dosyada bulabilirsiniz.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
selam

sayın ripek yardımlarınız için çok teşkkür ederim. vba öğrenmek için istemiş olduğum kod açıklamarını üşenmeden yazdığınız için ayrıca teşekkür ederimkodlarla ilgili bir sorum olacaktı

dim alan As Range neden böyle bir alan adlı değişken tanımladınız? As Range Ne anlama gelir

dim ara As String neden böyle bir alan adlı değişken tanımladınız? As String Ne anlama gelir

Dim sayi As Long neden böyle bir alan adlı değişken tanımladınız? As Long Ne anlama gelir

bu konularda yardımcı olunursa sevinirim. İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-11-2022
Verileri makrolarda kullanmak için çoğu zaman değişken kullanmak daha mantıklıdır.

alan,ara,sayi vb. bunlar değişken ismi olup As ..... ise o değişkene ait veri özelliğini göstermektedir.

Size tavsiyem temel bir VBA kitabı edinip buradaki örneklerle karşılaştırmada bulunmanızdır.