Soru Hücre Renklendirme Formülü

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe

Merhabalar. Resimde excel dosyasında I sütununda kesilen blokların yanına örneğin "E" yazdığım zaman aynı satırda ki D sütununda ki hücrenin renginin kırmızı olmasını istiyorum. Çok uğraştım ama bir türlü olmadı. Birde aynı şekilde I sütununda E yazdığım satırlarda ki H sütununda yazan m3 lerinin bur hücrede toplanmasını istiyorum. Bunları nasıl bir formülle yapabilirim acaba?

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝2019 32 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-09-2027
Merhaba,

D Sütununu seçip Koşullu biçimlendirme de şu formülü uygulayınız (Renk olarak kırmızı ayarlayınız)
=I1="E"

E yazanların toplamını nereye yazdırmak istiyorsanız o hücrede aşağıdaki kodu düzenleyerek kullanınız.
*20.satıra kadar formülde ele alınmıştır.
=ETOPLA(I4:I20;"E";H4:H20)

İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Merhaba,

D Sütununu seçip Koşullu biçimlendirme de şu formülü uygulayınız (Renk olarak kırmızı ayarlayınız)
=I1="E"

E yazanların toplamını nereye yazdırmak istiyorsanız o hücrede aşağıdaki kodu düzenleyerek kullanınız.
*20.satıra kadar formülde ele alınmıştır.
=ETOPLA(I4:I20;"E";H4:H20)

İyi çalışmalar.
Teşekkür ederim. Bunu 1 satıra yaptık diyelim tüm satırlara nasıl yapacağım koşullu biçimlendirmeyi

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝2019 32 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-09-2027
Sütunu seçtiğinizde üst satır için uyarladığınız formülün alt satırlarda otomatik olarak yansıdığını göreceksiniz. yani her satır için ayrı ayrı tanımlama yapmanıza gerek yok. Koşullu biçimlendirmeyi yaparken Sütunu seçmiş olduğunuzdan emin olun. Emin değilseniz uygulama hedefi kısmını =$E:$E olarak düzenleyiniz.

iyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Sütunu seçtiğinizde üst satır için uyarladığınız formülün alt satırlarda otomatik olarak yansıdığını göreceksiniz. yani her satır için ayrı ayrı tanımlama yapmanıza gerek yok. Koşullu biçimlendirmeyi yaparken Sütunu seçmiş olduğunuzdan emin olun. Emin değilseniz uygulama hedefi kısmını =$E:$E olarak düzenleyiniz.

iyi çalışmalar.
İlk dediğiniz yaptım ve çalıştı çok teşekkür ederim ama alt satırlara uygulama yapmadı nedense dediğiniz gibi yaptığım halde

https://drive.google.com/file/d/1BNaE0omOqrIbbM-Vw4f4KwvoEpQ2cRwg/view?usp=sharing

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Sonunda yaptım istediğim şekilde oldu teşekkür ettim