Hücre çerçevesi

muratgunay48

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 - Türkçe (64 bit)
Arkadaşlar, aslında gereksiz bir soru diyeceksiniz ama. Zaten sadece görünüm açısından.
Benim dosyalarımın tamamı menüsüz, yani sanki program görünümünde. Şimdi excel sayfası açıldığı zaman imleç hangi hücredeyse, o hücrenin etrafı çizgili oluyor ya. O çizginin gözükmemesi mümkün mü. Sadece güzel görünüm için.
Saygılarımla.

muratgunay48

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Bir fikir verecek olana hocamız yok mu acaba. Örnek dosya değil de ancak fotoğraf koyabilirim. Fotoğraftaki siyah çerçeve gözükmeyecek ya da şeffaf olacak. Başlıklardaki renk değişimi olsa yeterli zaten.
Saygılarımla.

Adsız.jpg

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Bu şekilde deneyinz, imleç çerçeve rengini kendinize göre ayarlayabilirsiniz.
Kod:
Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
Me.Shapes("Rectangle 1").Top = Target.Top
Me.Shapes("Rectangle 1").Left = Target.Left
Me.Shapes("Rectangle 1").Width = Target.Width
Me.Shapes("Rectangle 1").Height = Target.Height
End Sub

Ekli dosyalar

muratgunay48

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Bu şekilde deneyinz, imleç çerçeve rengini kendinize göre ayarlayabilirsiniz.
Kod:
Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
Me.Shapes("Rectangle 1").Top = Target.Top
Me.Shapes("Rectangle 1").Left = Target.Left
Me.Shapes("Rectangle 1").Width = Target.Width
Me.Shapes("Rectangle 1").Height = Target.Height
End Sub
Hocam, emeğinize sağlık. Yalnız bu kodda renk değişkenleri hangileri. Fotoğrafta göreceğiniz üzere zemin beyaz ve gri olarak gözüküyor. Zira ben tamamen şeffaf olmasını istiyorum.
Saygılarımla.

Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleme:

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba,
Aşağıdaki kodu çalışma kitabı kod bölümüne kopyalayınız.
Kod:
Private Sub Workbook_Open()
Cells(Rows.Count, Columns.Count).Select
ActiveWindow.ScrollIntoView 0, 0, 0, 0
End Sub

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Bu ayarın excelin içinden yapılacağını düşünmüyorum. Belki regedit üzerinden yapılabilir.

Ayrıca bütün kullanıcılar bu çerçeveyi daha belirgin hale getirmeyi ve hatta satır-sütun renklendirmesi talep ederken sizin çerçeveyi kaldırmayı tercih etmenizde biraz garip olmuş.

Açık excel dosyasında bazı denemeler yaptım.

Orijinal görüntü;

221995

Varsayılan ızgara çizgi renklerini aktif hücre vurgusundaki çerçeve kalınlığına ayarladım aşağıdaki görüntü oluştu.

221996

Varsayılan ızgara çizgi renklerini aktif hücre vurgusundaki çerçeve rengini kırmızı olarak ayarladım aşağıdaki görüntü oluştu.

221997

Gördüğünüz gibi excel anlık olarak bu aktif hücredeki çerçeve vurgu rengini değiştiriyor.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Bu şekilde deneyiniz. Görselde ki gibi hücre tutamağını kaldırabilirsiniz.
222005

Ekli dosyalar

muratgunay48

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Merhaba,

Bu ayarın excelin içinden yapılacağını düşünmüyorum. Belki regedit üzerinden yapılabilir.

Ayrıca bütün kullanıcılar bu çerçeveyi daha belirgin hale getirmeyi ve hatta satır-sütun renklendirmesi talep ederken sizin çerçeveyi kaldırmayı tercih etmenizde biraz garip olmuş.

Açık excel dosyasında bazı denemeler yaptım.

Orijinal görüntü;

Ekli dosyayı görüntüle 221995

Varsayılan ızgara çizgi renklerini aktif hücre vurgusundaki çerçeve kalınlığına ayarladım aşağıdaki görüntü oluştu.

Ekli dosyayı görüntüle 221996

Varsayılan ızgara çizgi renklerini aktif hücre vurgusundaki çerçeve rengini kırmızı olarak ayarladım aşağıdaki görüntü oluştu.

Ekli dosyayı görüntüle 221997

Gördüğünüz gibi excel anlık olarak bu aktif hücredeki çerçeve vurgu rengini değiştiriyor.
Hocam, benim bir çok excel dosyam var. (iş yerinde) Tamamına yakını beyaz zemin. Bunlar menü çerçevesiz (sizin de yardımlarınızla yapmıştık) Benim amacım bunların bir program gibi gözükmesi.

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Hocam, benim bir çok excel dosyam var. (iş yerinde) Tamamına yakını beyaz zemin. Bunlar menü çerçevesiz (sizin de yardımlarınızla yapmıştık) Benim amacım bunların bir program gibi gözükmesi.
Bu sayfayı veri girişi için kullanmayacaksanız sayfa korumasını aktif yapıp hücre seçimini engelleyebilirsiniz. Bu durumuda bahsettiğiniz dörtgen gözükmeyecektir.

muratgunay48

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Merhaba,
Aşağıdaki kodu çalışma kitabı kod bölümüne kopyalayınız.
Kod:
Private Sub Workbook_Open()
Cells(Rows.Count, Columns.Count).Select
ActiveWindow.ScrollIntoView 0, 0, 0, 0
End Sub
Hocam, ilginize teşekkür ederim. Hocam sonuç alamadım. This Workbook bölümüne kopyaladım ama.

muratgunay48

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Bu sayfayı veri girişi için kullanmayacaksanız sayfa korumasını aktif yapıp hücre seçimini engelleyebilirsiniz. Bu durumuda bahsettiğiniz dörtgen gözükmeyecektir.
Veri girişi derken hocam. Tarihler sayılar rakamlar giriyorum. Veri hücreye yazılan herhangi bir şey mi oluyor.

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Veri girişi derken hocam. Tarihler sayılar rakamlar giriyorum. Veri hücreye yazılan herhangi bir şey mi oluyor.
Evet, hücreye yazılan herhangi bir şey...
Ben o sayfayı sadece menü olarak kullanma ihtimalinizi düşünmüştüm.

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Siz, dosyanızla alakalı program görünümünde diyince; ben, sizin ilgili sayfaya herhangi bir şey yazmayacağınızı, sadece menü gibi tasarladığınızı zannetmiştim. Yaptığım önerileri de ona binaen yapmıştım. Sayfaya veri girişi yaptığınız için benim önerilerimi pas geçebilirsiniz.
İyi çalışmalar...

muratgunay48

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Siz, dosyanızla alakalı program görünümünde diyince; ben, sizin ilgili sayfaya herhangi bir şey yazmayacağınızı, sadece menü gibi tasarladığınızı zannetmiştim. Yaptığım önerileri de ona binaen yapmıştım. Sayfaya veri girişi yaptığınız için benim önerilerimi pas geçebilirsiniz.
İyi çalışmalar...
İlginize teşekkür ederim hocam.