Forumda Arama Nasıl Yapılır?

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
Merhabalar;

Beni maalesef çok üzen bir konu var: FORUMDA ARAMA YAPILMASI (YA DA YAPILMAMASI VEYA YAPILAMAMASI)… Gördüğüm kadarıyla foruma yeni üye olan arkadaşlarımız (bazen de eski üyeler) bir soru soracakları zaman bir konu açıyorlar ve mesajlarının en başına “forumda epey arama yaptım ama bulamadım” anlamına gelen bir cümle yazıp sonra sorularını soruyorlar. Bu mesaja cevap veren arkadaşlarımız da: “forumda bu konu var”, “tekrar iyi aratın, bulursunuz” anlamına gelen cevaplar yazıyorlar. Böylece mesajlar bir kısır döngü içinde dönüp duruyor. Çünkü cevap veren arkadaşlar –haklı olarak- konuyla ilgili soruyu soran arkadaşa yardımcı olacak bir şey söylemedikleri gibi, soruyu soran kişiye yardımcı olabilecek –ve bu konuyla ilgili daha önce forumda bulunan- bir link de koymuyorlar. Elbette cevap yazan arkadaşlar bu tepkilerinde belki haklılar zira; onlar da aynı konunun defalarca veya forumda yeterli araştırma yapılmadan sorulmasından bıkmış olabilirler. Ancak “forumda epey aradım” cümlesini kuran bir kişinin de bu aramayı gerçekten yaptığına ancak sonuç alamadığına inanmak gerekiyor gibi geliyor bana. Belki forumda epey arama yapılmasına rağmen sonuç alınamamasının nedenlerinden biri “Forum Arama Ölçütleri”nin yeterince bilinmemesinden ve doğru uygulanmamasından kaynaklanıyor olabilir…

Her neyse; nedeni ya da yaklaşım tarzı ne olursa olsun, sonuçta bu tarz mesajlaşmalar beni gerçekten üzüyor. Ben de bunu forumda arama yapmanın doğru anlaşılmamasına bağladığımdan –çünkü doğru kriterlerle arama yaptırılırsa eğer forumda olan bir konuysa mutlaka bulunuyor- kendime göre naçizane “FORUMDA ARAMA NASIL YAPILIR” başlıklı resimli bir makale hazırlamak istedim. (Gerçi bu konuda Valuer arkadaşımız güzel bir konu açmış ve anlatmış ama ben biraz daha ayrıntılı bahsetmek istiyorum). Umarım herkesin işine yarar…

FORUMDA ARAMA NASIL YAPILIR?

Forumda aradığımız bir konuya ulaşabilmek için ihtiyacımız olan şeyler sadece şunlardır aslında:

1) Arayıp bulmak istediğimiz kelime ya da kelimeler,
2) + (artı) işareti,
3) * (yıldız) işareti,
4) “”(tırnak) işaretleri…

Yukarda saydığım unsurlarla her istediğimiz kelime ya da kelime grubunu –forumda varsa- mutlaka buluruz.

Şimdi örnek ve resimlerle anlatalım:

Örneğin Access’le ilgili olarak “Cari Hesap Programı” konusuyla ilgili bilgiye ihtiyacımız olsun ve forumda bununla ilgili bir arama yapalım.

1) Öncelikle forumun en üstünde yer alan “Arama” butonuna tıklayıp açılan pencerede “Gelişmiş Arama” yazan yere tıklıyoruz.

2) Açılan ekranda “Kelime(ler)” yazan kutucuğa arayacağımız kelimeyi yazıyoruz. (Ben burada sadece “cari” kelimesini yazdım.) Sonra bunun altındaki açılır kutudan, kelimeyi mesajların içeriğinde mi yoksa konu başlıklarında mı aramak istediğimize göre seçim yapıyoruz. (Ben konu başlıklarında “cari” kelimesini aramak istediğim için “Sadece Başlıkları Ara” seçeneğini seçtim). Sonra sağdaki “Forum(lar)da Ara” kutusunun altındaki seçeneklerden kelimemizi hangi forumda aramak istediğimize dair seçim yapıyoruz. Eğer kelimemizi tüm forumlarda aratmak istiyorsak bu seçenek listesinin en başındaki “Bütün Açık Forumlarda Ara” seçeneğini işaretleyebiliriz. (Ben sadece Access’le ilgili arama yapmak istediğim için “Access Soruları” ve “Access Örnekleri ve Bilgileri” forumlarını Ctrl tuşunu basılı tutarak aynı anda seçtim). Sonra da “Enter” tuşuna basarak (ya da bu ekranın altındaki “Aramayı Başlat” butonuna tıklayarak) yazdığımız kelimeyi arattırıyoruz.

3) Sonuç aşağıdaki resimde görüldüğü gibi… Access’le ilgili bütün forumlarda içerisinde “cari” kelimesi geçen bütün konu başlıklarını görebiliyoruz.

4) Eğer “cari” ve “hesap” kelimeleriyle birlikte ilgileniyorsak bu durumda “Kelime(ler)” kutucuğunun içine “cari+hesap” yazıyoruz. Bu durumda hem “cari” hem de “hesap” kelimelerinin birlikte geçtiği konu başlıklarını görüntüleyebiliriz. Sonuç aşağıdaki resimde görüldüğü gibi olur.

5) Eğer “cari” kelimesinin önünde, içinde veya arkasında kelimeler ya da karakterler arattırmak istiyorsak –fakat bunların hangi kelimeler olduğuna veya “cari” kelimesinin örneğin sondaki “i” harfinin konu başlıklarında nasıl kullanılmış olabileceğine dair bir fikrimiz yoksa- bu durumda * (yıldız) karakterinden faydalanıyoruz. Bu * (yıldız) karakterini kelimenin başında veya sonunda kullanabiliriz. Aşağıdaki resimde görülen örnekte “Kelime(ler)” kutucuğuna “car*” yazdım ve sonuç aşağıda görüldüğü gibi:

6) Eğer sadece bizim istediğimiz şekilde bir kelime grubuyla ilgileniyorsak o zaman da “”(tırnak) işaretleri içerisine kelimelerimizi alıyoruz. Bu durumda konu başlıklarında sadece tırnak içine aldığımız kelimelerin sadece birlikte görüntülendiği konu başlıklarını görürüz. Örneğin ben “cari hesap programı” kelimelerini tırnak içine alarak kullandım ve aşağıda resimde görülen sonucu elde ettim. Bu durumda yalnızca “cari hesap programı” kelime grubunun yer aldığı konu başlığı ekrana geldi. Örneğimizde “cari hesap programı” kelimelerinin birlikte geçtiği tek bir konu başlığı bulabildik.

Yukarıda anlatmaya çalıştığım gibi *,+,"..." karakterlerini kullanarak aramalarımıza kolayca ulaşmak mümkün. Bu karakterleri gelişmiş aramada kullanabileceğimiz gibi, “Arama” butonuna tıkladığımız zaman açılan kutucuğun içine uygulayarak da kullanabiliriz. Ancak bu durumda belirli bir forumda veya forumlarda değil bütün forumlarda arama yaptırmış oluruz…

Umarım faydalı olabilecek şekilde, kısaca, basitçe ve uygun olarak anlatabilmişimdir.

Saygılarımla…

Son düzenleme:

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın gitarisyen,

Emeğiniz ve bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Sanırım bundan sonra bol miktarda arama yapılır.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn gitarisyen

Ne diyebilirimki elinize, emeğinize sağlık. Çok teşekkür ederim.

Forumumuza sizin gibi sahip çıkan üyelerimiz olması gerçekten mutluluk verici.