formül içeriğini( kaynakları ) koruyarak kopyalama

Excel Vers. ve Dili
2013 - Türkçe
merhaba arkadaşlar.

formüllü hücrelere sahip bir bölgeyi, kaynakları değişmeden nasıl kopyalayabilirim. kopyalanacak formüllü hücreler F4 sabitlenmemiştir.

özetle formüllü bir hücre grubunu, kaynaklarda ve biçimde herhangi bir değişiklik olmadan başka bir yere taşımak istiyorum.

Mümkün müdür?

Excel Vers. ve Dili
MSOffice 2010 TR
merhaba ,

formulde basvuru hucresi belirtilen yerlere $ işareti koyarak sabitleme yapiliyor bunu mu soruyorsunuz acaba ,,,,

Sayfa2!$A$2 bunu kopyalarsanız A2 sabit kalir mesela

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
1)Formül çubundan formülleri seçiniz.
2)Farenin sağ tuşuna tıklayınız.
3)Kopyala seçeneğini seçiniz.
4)Kopyalayacağınız hücreyi seçiniz.
5)Farenin sağ tuşunu tıkşayarak yapıştırız.(Formül çubuğunu seçerekte yapıştıra bilirsiniz)
6)Kaynak ve formül değişmez.Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
2013 - Türkçe
sanırım tam anlatamadım.

şöyle açıklayım.

diyelim ki 4 adet yatayda ve 4 adet dikeyde, içinde yoğun şekilde formül bulunan hücreleriniz var. bu formüller $ işareti ile sabitlenmemiş şekilde hücrelere bağlı. ben bu 4x4 lük hücre grubunun yerini değiştirmek istiyorum. taşımak istiyorum bir başka deyişle. şimdi bu 4x4 lük hücre grubunu kopyalayıp başka bir bölgeye yapıştırdığımda içerisindeki formülasyonlar da değişiyor ( çünkü bağlı hücreler sabitlenmemiş ) örnek a1 hücresinin formülü d1*e1 ise ve ben a1 kopyalayıp a2 ye yapıştırdığımda hücre içi de d2*e2 oluyor. ama ben d1*e1 kalsın istiyorum. yani yazdığım formülü aynı şekilde, hiçbir değişim olmadan başka yere taşımak istiyorum. dediğim gibi $ ile sabit değil formülasyonlar.

Excel Vers. ve Dili
2013 - Türkçe
merhaba ,

formulde basvuru hucresi belirtilen yerlere $ işareti koyarak sabitleme yapiliyor bunu mu soruyorsunuz acaba ,,,,

Sayfa2!$A$2 bunu kopyalarsanız A2 sabit kalir mesela
sanırım tam anlatamadım.

şöyle açıklayım.

diyelim ki 4 adet yatayda ve 4 adet dikeyde, içinde yoğun şekilde formül bulunan hücreleriniz var. bu formüller $ işareti ile sabitlenmemiş şekilde hücrelere bağlı. ben bu 4x4 lük hücre grubunun yerini değiştirmek istiyorum. taşımak istiyorum bir başka deyişle. şimdi bu 4x4 lük hücre grubunu kopyalayıp başka bir bölgeye yapıştırdığımda içerisindeki formülasyonlar da değişiyor ( çünkü bağlı hücreler sabitlenmemiş ) örnek a1 hücresinin formülü d1*e1 ise ve ben a1 kopyalayıp a2 ye yapıştırdığımda hücre içi de d2*e2 oluyor. ama ben d1*e1 kalsın istiyorum. yani yazdığım formülü aynı şekilde, hiçbir değişim olmadan başka yere taşımak istiyorum. dediğim gibi $ ile sabit değil formülasyonlar.

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Acaba hücrenin içindeki formülün başındaki = eşittir simgesini silip daha sonra farklı bir hücreye kopyalama yapıp orada da = eşittir işaretini koysanız olurmu ?

ccuneyt13

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Merhaba,

Yapmak istediğinizi ben şu şekilde hallediyorum.

Formülü değiştirmeden farklı hücrelere taşımak istediğiniz formüllü hücreleri mause ile seçin.

(Örneğin a1 - a10 arasını )

Sonra CTRL+H (yani bul/değiştir) yapın.
Aranan değere =
Yeni Değere de mesela @ gibi bir değer yazın ve tümünü değiştir yapın.
Sonra bu grubu istediğiniz hücrelere kopyala yapıştır yapın,
Yapıştırdığınız değerleri seçip tekrar CTRL+H ile bu kez aranan değere @ yeni değere = yaptığınızda formüller aynı şekliyle farklı hücrelere taşınmış olacaktır.

Umarım işinize yarar.

Excel Vers. ve Dili
2013 - Türkçe
Merhaba,

Yapmak istediğinizi ben şu şekilde hallediyorum.

Formülü değiştirmeden farklı hücrelere taşımak istediğiniz formüllü hücreleri mause ile seçin.

(Örneğin a1 - a10 arasını )

Sonra CTRL+H (yani bul/değiştir) yapın.
Aranan değere =
Yeni Değere de mesela @ gibi bir değer yazın ve tümünü değiştir yapın.
Sonra bu grubu istediğiniz hücrelere kopyala yapıştır yapın,
Yapıştırdığınız değerleri seçip tekrar CTRL+H ile bu kez aranan değere @ yeni değere = yaptığınızda formüller aynı şekliyle farklı hücrelere taşınmış olacaktır.

Umarım işinize yarar.
Teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Merhaba
Bir excell belgesinden başka bir excell belgesine sekme kopyalarken şunu yapmak mümkün mü;

Örneğin:
- Dosya1.xlsx belgesinde "a, b, c,d,e,f,g..." sekmeleri var
- a ve b sekmeleri c sekmesinden veri çekiyor
- a ve b sekmelerini ctrl ile seçiyorum, Dosya2.xlsx belgesine kopyalıyorum
- Sorum şu: yapıştırdığım "a ve b" sekmelerinin içindeki formüllerde ='[Dosya1.xlsx]c'!E61*G14 değil de ='c'!E61*G14 yazması mümkün mü ?

- Neden bunu istiyorsun derseniz Dosya2.xlsx belgesinde aynı c sekmesi ve sağda kalan diğer sekmeler birebir aynen var ama daha güncel verilere sahipler c ve sonraki sekmeler rutin olarak bana başka bir birim tarafından iletiliyor, yapıştırdığım "a ve b" sekmeleri referans belgeden değil yapıştırdığım belgedeki c sekmesinden veri çekmeli.

Umarım yeterince tarif edebilmişimdir, eksiğim varsa şimdiden özür diliyorum.

Selamlar
Nihat

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Sayfalarınızı "a-b" yeni dosyaya kopyaladıktan sonra, her iki sayfanızda da HÜCREDE FORMÜLLERİ GÖSTER şeklinde ayarlarınızı değiştirin
Ctrl+F ile
[Dosya1.xlsx] ifadelerini "" şeklinde değiştirip formül gösterme ayarını normale alın.

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Merhaba, geç teşekkür ediyor olduğum için beni affedin,
Tarifinizden yola çıkarak aşağıdaki gibi hareket ettim

- Aranan kısmına: '[Dosya1.xlsx] (başındaki ' işareti dahil yazdım)
- Yeni değer kısmına: ' (' işaretini koydum)

ve sayenizde hem işimi çözdüm hem de yeni bir bilgi daha öğrenmiş oldum
Size ve vesilenizle excel.web.tr platformunu oluşturan, bilgisini paylaşan herkese çok teşekkür ederim.

huseyinankara

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
microsoft office professional 2019
Merhaba;
Sipariş #95279 ile satın aldım. Üyeliğimi aktif edebilir misiniz?

huseyinankara

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
microsoft office professional 2019
pardon yanlış yere yazmışım özür:)