Firebird kurulum icin yardim

ahmethuseyin

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2007
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
17-06-2028
Sayin cok degerli hocalarim,
Firebird kurmak icin 4 gundur denemedigim yol kalmadi ,
2 farkli pc de win 7 32 bit, 64 bit ,win 10 32 bi,t 64 bit, ve tum surumleri diyebilirim pro, ult, home,....,
Firebird 3.0, Firebird 2.5,Firebird_ODBC_2.0.5.156_x64.exe

framework 4.5.2 surumunden son surumune kadar,

C:\Windows\System32\GDS32.DLL <---- farkli gds32 test ettim
Sayin degerli hocalarim tuhaf olan su an kullandigim pc ile bir FDB baglanabiliyorum ve bu pc deki herseyin aynisini diger pc lere kuruyorum,

FDB baglanamiyorum,acaba unuttugum birseymi var ?

Sayin hocalarim uzak baglanti ile teamviewer benzeri,bana baglanarak yardimci olacak musayit ve zamani olan bir hocamizin yardimina ihtiyacim var,

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
İlk olarak, Firebird 3.0 ile Firebird 2.5 ODS versiyonları farklıdır. Yani 2.5 ile create edilen bir fdb'yi 3.0 ile açamazsınız. Yine 3.0 create edilen bir fdb, 2.5 ile açılamaz. Doğru versiyonu kurduğunuzdan emin olun.

FB 3 ile gelen bir yenilik de, username büyük/küçük harf duyarlıdır. Yani büyük harf ile SYSDBA kullanın. FB 3 de, setup aşamasında parola vermiş olmalısınız; parolanızı kontrol edin.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar...

.

ahmethuseyin

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2007
17-06-2028
Cok Degerli Zeki Hocam Firebird 3.0 ile Firebird 2.5 ODS olaki bir ihtimal gibi mantikdan dolayi test ettim ama win 7 de kurdugumda Firebird 2.5 denetim masasinda gorunuyor , Firebird 3.0 denetim masasinda gorunmuyor ama Control-Alt-Delete firebird serverin calistigini gorebiliyorum
C:\Program Files\Firebird\Firebird_3_0 firebird.exe tikladigimda ekrana gelmiyor,
SYSDBA ve sifre diger bilgisayarimda kullandigimin aynisi

Zeki Hocam baska ne gibi nedenler bu sekil sorunlar olusturabilir sizin akliniza gelen ihtimallar varsa o ihtimalarida test edebilirim

ahmethuseyin

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2007
17-06-2028
Zeki hocam ve degerli tum forumdaki hocalarim yapmis oldugum bir baska test sonuclari su sekil,
IBExpert ile DB baglanmak istedim hata mesajinda GDS32.DLL hatasindan kaynaklanan nedenden dolayi baglanamiyor bilgisayarim vede kurdugum hersey 64 bit ama 32 bit gds32 kullanildigindan dolayi baglanamiyor iletisi var,

FlameRobin ile DB ile baglanmak istedigimde aynen su hata mesaji
Database charset:ISO8859-1
is different froom connection charset :NONE.
Would yoi like to be reminder next time?
db baglanabiliyorum

Degerli hocalarim 1.sorunum firebird yeni bilgisayara kuramamak ,
2.sorunumda bu sorun yine ihtimallar dersem ,dil sorunu olabilirmi?benim bilgisayarim turkce degil ama procenin hazirlandigi bilgisayar hakkinda bilgim yok ,
1.ve 2. sorunumda dilden kaynakli bir sorun olma ihtimali olabilirmi olaki dilden dolayi alakali ise ornek framework dil yamasi gibi birseymi yuklemem gerekir?

ahmethuseyin

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2007
17-06-2028
Sayin cok degerli hocalarim,
Bu aciklamayi yapmamin nedeni benim gibi firebird kurmak isteyipde kuramayan uyelere belki faydasi olur dusuncesiyle paylasmak istedim,
firebird kurulum sorunlari ile forumlardaki bir cok tavsiyeleri test ettim ama sonuclar olumsuzdu,
sorununun bence tek nedeni bilgisayara kurmus oldugum windows larla alakali,
2 bilgisayara ayni anda format yaptim HP400, VE, HP PRODESK 600, Win 7 64 bit format cd hp orcinal oem cd,tum islemler ayni olmasina ragmen HP400 firebird sorunsuz calisti ama diger PRODESK600 firebird calismadi ,ve PRODESK600 win10 pro 64bit yukledim calisdi,ilk win 7 formatimda update sanirim 7 saat surmusdu,kafama takildigi icin yukardaki yapmis oldugum testlerin tersinide test ettim HP400 eski model pc bu pcye win 10 pro 64bit yukledim ve sonuc olumsuz fire bird calismadi,
sorun yasanlara benim tavsiyem eski pc lere win 7 yeni pc lerede win10 denemeleri.