Soru Farklı sayıdaki günlük verilerin tek tabloda yıllık olarak sıralanması.

Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
09-07-2021
Merhaba değerli Excel Forum kullanıcıları,
Bu platform da birçok problemime çözüm üretildi. Emeği geçenlere teşekkür ederim. Uzun bir zaman sonra verilerin işlenmesinde kolaylık sağlayacağını düşündüğüm bir çalışma için tekrar yardımlarınıza ihtiyacım var. İfade etmesi biraz karışık olabilir diye yardım beklediğim konuyu ekte bulunan tablo içerisinde açıklamaya çalıştım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkür ederim...

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
09-07-2021
Öncelikle teşekkürler.
Dosyayı indirdim ve denedim. Tarih değiştirdim ancak 35. satırda kırmızıya boyadığım yerde diğer aya geçmesine rağmen sıra numarası 1 den başlamadı. bir hata mı yapıyorum ?

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
09-07-2021
Diğer sorum için bir çözümünüz var mı? B sütununa veri girişi yapıldıkça C sütununa o günün tarihi gelmeli. Ertesi güne geçildiğinde dün ait verileri içeren satırlarda ki değerler (formüller yardımıyla gelen) sabit kalacak şekilde veriye dönüşmeli.

Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
09-07-2021
Elinize sağlık. Numaralandırma başarılı şekilde çalışıyor. Sadece bir eksik var. Tarih değiştiğinde C ve F sütunlarında bulunan veriler sabitleniyor. Fakat aynı satırdaki diğer veriler formül olarak kalıyor. Örneğin 10 Temmuz da 34 satırlık veri girişi yapıp 11 Temmuz da 35. Satırdan devam ettiğimizde bir önceki gün girilen 34 satırdaki verilerin tamamının formül formundan , sabit veri haline gelmesi gerekiyor.Tüm sayfa için bunu yapan bir kod var elimde fakat satır satır yapan yok.

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021 - Türkçe
08-06-2027
Elinize sağlık. Numaralandırma başarılı şekilde çalışıyor. Sadece bir eksik var. Tarih değiştiğinde C ve F sütunlarında bulunan veriler sabitleniyor. Fakat aynı satırdaki diğer veriler formül olarak kalıyor. Örneğin 10 Temmuz da 34 satırlık veri girişi yapıp 11 Temmuz da 35. Satırdan devam ettiğimizde bir önceki gün girilen 34 satırdaki verilerin tamamının formül formundan , sabit veri haline gelmesi gerekiyor.Tüm sayfa için bunu yapan bir kod var elimde fakat satır satır yapan yok.
Merhaba

Ekteki dosyanızın son halinde C sütunundaki tarih alanına veri girildiğinde bir önceki satırdaki veriler formüllerden kurtarılıp sabit hale getirilmektedir.
Örneğin C41 hücresine yeni tarih girildiğinde 40. satırın tamamı formüllerden kurtulup salt sabit veri haline geliyor.

Selamlar...

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
09-07-2021
Elinize sağlık. İstediğim gibi olmuş. Son bir ricam olacak. Tarihin gelmesi için yazdığınız kodu E sütununa sistem saatinin gelmesi için de ilave edebilir misiniz?
Hazırladığınız kodu yaklaşık 25000 satırlık, her bir hücresinde formül bulunan bir Excel sayfasında kullanmayı düşünüyorum. Örnek bir sayfa üzerinde deniyorum ancak aşırı kasıyor veya sayfa hata verip donuyor. Bunun için bir çözüm öneriniz var mı?

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
08-06-2027
Merhaba

Tarihin gelmesi için yazılan koda, E sütununa sistem saatinin gelmesi için de ilave kod eklendi.

Dosya bu haliyle Ek 'tedir.

25000 satırlık dosya kasabilir.
Sizin için çok özel değilse 25000 satırlık orjinal dosyanızı, önemli bilgilerinizin bulunduğu sütunlardaki bilgileri çıkarttıktan sonra burda paylaşırsanız belki daha pratik çözüm sunabiliriz.

Selamlar...

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
09-07-2021
https://www.dosyaupload.com/k0RI Dosya boyutu buyuk olduğu için link olarak yükleyebildim. Bu dosya da satır sayısı yaklaşık 25000. Ancak satır sayısı kesin değil. daha az veya biraz daha fazla olabilir. İlk sekme olan Numune kayıt da "X" ile işaretleme yapıldığında ikinci sekmede karşılığı olan hücreler kırmızı ile boyanıyor. Yani ikinci sekme de, ilk sekme kaç satır ise o kadar sayıda satıra sahip olacak. Her iki sekmede de tüm hücreler de formül olacak. Veri girişi yapıldıkça yaptığınız kod sayesinde satır satır formüller veriye dönüşecek. bu şekilde 365 gün devam edecek.
Son olarak son düzenlediğiniz dosya da bir buton var. Tam olarak ne işe yarıyor? Önemli bir buton ise farklı bir yere almak mümkün mü?

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
08-06-2027
Değerli Arkadaşım Hayırlı Sabahlar

Dosyanızı indirdim. Ama dosyanız ilk satırlardan sonra veri içermiyor. Formüllerde dosyanızı çok kasıyor.
Formüle gerek yok. ne yapılması gerektiğini makrolarla yaparsak hem hızlanır, hem dosya kasmaz.
Formüllerin amacı ne. Satırlara ne tür veri gelmesini istiyorsunuz. Talebi tam anlarsak makrolarla kısa yoldan hızlı çalışan kasmayan çözüm üretilir.

Selamlar...

Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
09-07-2021
Kısaca anlatmaya çalışayım. link den indirdiğiniz dosyada iki sekme var. Soldaki sekmeye kayıt işlemi yapılıyor. İlgili numuneye hangi analizler yapılacak ise J sütunun dan itibaren "X" işaretlemesi yapılarak belirtiliyor. Diğer sekme ise sonuçların girildiği yer. İlk sekmede "X" ile işaretlenen yerler ikinci sekmede (Analiz Sonuçları) Kırmızı renk ile boyanıyor. En sonun da çalışan bu kırmızı hücrelere veri girişi yaptığın da hücre Mavi renkli oluyor. İlk sekmedeki "X" işaretlerinin ve numune ait bilgilerin "Numune Adı ve Adresi" sütununa girilen bilgiye göre "G" sütunundan itibaren otomatik olarak gelmesi için ise ekte gönderdiğim dosya kullanılıyor. Özetle "Numune Kayıt Kabul" sekmesi ekteki dosyadan, "Analiz Sonuçları" sekmesi ise "Numune Kayıt Kabul" sekmesinden besleniyor. Siz indirdiğinizde dosyalar arası veri bağlantıları kopmuş olabileceği için formüller çalışmayabilir.
Umarım ifade edebilmişimdir.

Teşekkürler...

Ekli dosyalar

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
08-06-2027
Değerli Arkadaşım

Talebinizi okudum ama bana karışık geldi çözemedim.
Son gönderdiğim dosya üzerinde devam etmeniz daha mantıklı gibi.

Selamlar...

Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
09-07-2021
Çok katkınız oldu. Emeğinize sağlık. Teşekkür ederim

Sağlıklı günler ...