Farklı bir çalışma kitabından formül kopyalama

tirimini

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
Herkese Merhaba;
Excel ile ilgili bir sorum olacaktı yardımcı olursanız sevinirim.

İki farklı excel çalışma kitabım var.
1.kitabın İsmi "Mart"
2.kitabın ismi ise "Nisan"dır.

Her iki kitabın içinde yer alan çalışma sayfalarının isimleri de aynıdır ,(Örneğin her iki çalışma kitabında da "Derleme","Listeler","Zamanlar" adlı çalışma sayfaları var) ve çalışma sayfalarının içinde yer alan datalar da aynı hücrelerde yer almaktadır.

Sorunum şu;

"Mart" isimli çalışma kitabında yer alan "Listeler" adlı çalışma sayfasının bir hücresinde "SUMIFS" içerikli bir formul hücresi var.

Bu formulu kopyalayıp, "Nisan" adlı çalışma kitabının içinde yine aynı isme sahip olan "Listeler" adlı çalışma sayfasına yapıştırdığımda söz konusu formül ,
Başvurusunu "Mart" isimli çalışma kitabından yapmaya devam ediyor.

Formul neden Nisan adlı kitabın içinde yer alan "Derleme" adlı çalışma sayfasından başvuruyu almıyor da "Mart" isimli çalışma kitabında yer alan "Derleme" adlı sayfasından formul başvurusuna devam ediyor.

Yani bir excel sayfasındaki bir formulu başka bir excel sayfasına yapıştırdığınızda, Formül, ilk kitapdaki sayfadan formule başvurmaya devam ediyor.

Formul başvuru adresi değişmiyor aslında değişmesi gerekmez mi? ("Vlookup" içeren bir formulu kopyala yapıştır yaptığımda formul başvuru adresi değişiyor.)

Örneğin;
"Mart" adlı çalışma kitabındaki "Listeler" adlı sayfadaki formul; =SUMIFS(DERLEME!C:C;DERLEME!A:A;A3;DERLEME!B:B;B3) böyle iken;bu formulu kopyalayıp

"Nisan" adlı çalışma kitabında "Listeler" adlı sayfaya yapıştırınca formul aşağıdaki gibi oluyor. Bunu yukarıdaki şekliyle "Nisan"adlı çalışma kitabında "Listeler" adlı sayfaya yapıştırmanın bir yolu var mıdır?
=SUMIFS([Mart.xlsx]DERLEME!C:C;[Mart.xlsx]DERLEME!A:A;A3;Mart.xlsx]DERLEME!B:B;B3))

Örnek bir ekran görüntüsü vardı ama maalesef ekleyemediğim için yukarıda yazarak göstermeye çalıştım. :(
Kopyalanacak formüller fazla olduğu için tek tek değiştirmem de mümkün görünmüyor.

Anlayışınız ve yardımınız için şimdiden teşekkür eder iyi geceler dilerim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Ben böyle durumlarda hücreyi seçip kopyalamak yerine F2 ile hücre içine girip formülü mouse ile seçip kopyala dedikten sonra başka dosyada uygun hücreye yapıştırıyorum. Böylece diğer dosyaya bağlantı oluşmamış oluyor.

Belki diğer arkadaşlar varsa daha basit bir yöntem önerebilirler.

tirimini

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
Merhaba yardimlariniz icin tesekkur ederim.
Fakat formul bir taneden cok fazla oldugu icin manuel dizeltmek zaman kaybina sebep olacaktir.
Tekrar tesekkur eder iyi gunler dilerim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Bu yöntem kullanışsız geldiyse CTRL+H menüsünü deneyebilirsiniz.

Formülü yapıştırdıktan sonra bağlantı kurulan dosya adını CTRL+H menüsünde ilk kutucuğa yapıştırın. İkinci kutucuğu boş bırakıp tümünü değiştir dediğinizde bağlantı kurulan dosya adı kaldırılmış olur.

Bir başka yöntemse formülü kopyaladıktan sonra VERİ-BAĞLANTILAR menüsünden dosya bağlantısını aktif dosyanıza yapmaktır. Böylece aktif dosyaya bağlantı yaptığınızda formüller düzelmiş olacaktır.

tirimini

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
Bu yöntem kullanışsız geldiyse CTRL+H menüsünü deneyebilirsiniz.

Formülü yapıştırdıktan sonra bağlantı kurulan dosya adını CTRL+H menüsünde ilk kutucuğa yapıştırın. İkinci kutucuğu boş bırakıp tümünü değiştir dediğinizde bağlantı kurulan dosya adı kaldırılmış olur.

Bir başka yöntemse formülü kopyaladıktan sonra VERİ-BAĞLANTILAR menüsünden dosya bağlantısını aktif dosyanıza yapmaktır. Böylece aktif dosyaya bağlantı yaptığınızda formüller düzelmiş olacaktır.

Tekrar merhaba
Yardimlariniz icin cok tesekkur ederim.
Fakat bu islemlerin hepsi manuel duzeltme ile yalikabiliyor.Yani hem ilave is yükü demek hem de kullanici hatasina acik oluyor.

Asagidaki formul ile sorunuma cozum buldum. :)

=ÇOKETOPLA(DOLAYLI("DERLEME!C:C");DOLAYLI("DERLEME!B:B");B2;DOLAYLI("DERLEME!A:A");A2)

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Evet aynı dosya içinde kullanmak şartıyla DOLAYLI fonksiyonuda farklı bir yöntemdir. Tebrikler.

tirimini

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
Evet aynı dosya içinde kullanmak şartıyla DOLAYLI fonksiyonuda farklı bir yöntemdir. Tebrikler.

Tekrar merhaba;
Ayni dosya (calisma kitabi) icinde degil
Formulu kopyalayip baska bir calisma kitabina yapistirdigimda da bir sorun olmuyor.Sadece çalisma sayfalarinin isimlerinin ayni olmasi gerekiyor. :)

Bilginiz olmasi acisindan yazdim lutfen yanlis anlamayin.
Cok tesekkur eder iyi gunler dilerim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Yok ben tam olarak doğru ifade edemedim. DOLAYLI fonksiyonu ile başka bir dosyaya bağlantı kurarsanız ve bağlantı kurduğunuz dosyayı sonrasında kapatırsanız fonksiyon sonuç üretmeyecektir. Aslında yazdığım mesaj ile bunu ifade etmek istemiştim.

tirimini

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
Yok ben tam olarak doğru ifade edemedim. DOLAYLI fonksiyonu ile başka bir dosyaya bağlantı kurarsanız ve bağlantı kurduğunuz dosyayı sonrasında kapatırsanız fonksiyon sonuç üretmeyecektir. Aslında yazdığım mesaj ile bunu ifade etmek istemiştim.
Merhaba
Anladim, bunu bilmiyordum çok teşekkür ederim.
Ben de yanlış anladığım için farklı yazmıştım,kusuruma bakmayin lutfen :) iyi günler dilerim.