Excel ile otomatik liste doldurmak

Excel Vers. ve Dili
Türkçe Microsoft Office Professional Plus 2019
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-10-2020
Merhaba,

Excel ile 2 sayfam var.

Örnek : Örnek Dosya

1. sayfada öğrenci listem var ve karşılarında Evet/Hayır içerikli seçim kutusu var.
Yapmaya çalıştığım ise burada boş olmayan ve evet seçilen satırları Form isimli sayfadaki cizelgenin ilgili satırına otomatik olarak yazmak.

KAYDIR fonksiyonu ile yapılacağını düşünüyorum ancak Evet/Hayır seçim kutusuna göre yazdırma işlemini yapamadım.

Bu konuda tek bir veriyi çeken ve çalışan bir örnek olsa diğerlerini tamamlayabileceğimi düşünüyorum

Excel Vers. ve Dili
05-10-2020
Emek ve çalışmanız için çok teşekkür ederim.
Ancak excelin henüz başında biri olarak makrolarla çalışma seviyesinde değilim. Amacım okulumuzdaki küçük işlerimi daha hızlı yapmaya yarayacak basit dosyalar hazırlayarak kendimi geliştirmek.
Bundan dolayı daha çok hazır excel fonksiyonlarını kullanıp onları iyice öğrenmeyi amaçlıyorum.

ben daha çok
Kod:
KAYDIR(Liste!$A$1;SATIR($A1);KAÇINCI(Bilgi!$B$4;Liste!$A$1:$R$1;0)-1)
şeklinde kodlarla yapmaya çalışıyorum.
Burada yapamadığım her Evet-Hayır seçim kutusundan seçim yapıldığında diğer sayfadaki çizelgede bu satır bilgilerinin çıkması
Bunun için üstteki gibi çalışan basit bir kodlam olsa onu geliştirebilirim şeklinde düşünüyorum

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
From sayfası A2 Hücresine kopyalayınız.Yeterince sağa ve aşağı doğru çoğaltınız.
Kod:
=EĞERHATA(İNDİS(Liste!$A$1:$E$100;TOPLA.ÇARPIM(BÜYÜK((Liste!$E$1:$E$100="Evet")*SATIR($A$1:$A$100);EĞERSAY(Liste!$E$1:$E$100;"Evet")+1-SATIR($A1)));SÜTUN(A$1));"")

Excel Vers. ve Dili
05-10-2020
From sayfası A2 Hücresine kopyalayınız.Yeterince sağa ve aşağı doğru çoğaltınız.
Kod:
=EĞERHATA(İNDİS(Liste!$A$1:$E$100;TOPLA.ÇARPIM(BÜYÜK((Liste!$E$1:$E$100="Evet")*SATIR($A$1:$A$100);EĞERSAY(Liste!$E$1:$E$100;"Evet")+1-SATIR($A1)));SÜTUN(A$1));"")
Cevabınız için çok teşekkürler.
Sanırım ben tam olarak kendimi ifade edemediğimi düşünerek örnek excel dosyam ve bir resim üzerinde açıklamaya çalıştım.

Yapılmaya çalışan işlem ve sırası şu şekilde
1 - Kişi Excel dosyasını açıp Liste sayfasına girecek.
2 - Liste sayfasınını E:E sütunundaki satırlardan istediklerinin içeriğini EVET olarak seçecek.
3 - Evet olarak seçilen bu satırlar Form sayfasında yukarıdan aşağıya doğru liste şeklinde oluşacak
4 - Liste sayfasınını E:E sütunundaki satırlardan Hayır seçilmiş ya da boş bırakılmış satırlar Form sayfasında çıkmayacak

Excel Vers. ve Dili
05-10-2020
Sanırım ben tam olarak kendimi ifade edemediğimi düşünerek örnek excel dosyam ve bir resim üzerinde açıklamaya çalıştım.

2 - Liste sayfasının E:E sütunundaki satırlardan istediklerinin içeriğini EVET olarak seçecek.
3 - Evet olarak seçilen bu satırlar Form sayfasında yukarıdan aşağıya doğru liste şeklinde oluşacak
4 - Liste sayfasının E:E sütunundaki satırlardan Hayır seçilmiş ya da boş bırakılmış satırlar Form sayfasında çıkmayacak
5 - Bu durumda Liste sayfasında herhangi bir hücreye kod yazılmayacak. Liste sayfasının 350 satırdan oluştuğunu düşünelim. Sadece Form sayfasında A, B, C ve D sutunları için bir formul yazılacak ve bu formül Evet-Hayır seçimine göre 350 satırlık listeden sadece Evet seçilen satırların listesini oluşturacak.

Excel Vers. ve Dili
05-10-2020
Orjinal Dosya

Merhaba
Örnek dosyada tamda istediğimiz gibi çalışan bu dosyayı orjinal dosyama aktarmada malesef sorun yaşıyorum. O günden beri uğraşmama rağmen çalıştıramadım orjinal dosyamın form sayfasının ilk satırlarında farklı bilgiler var burayı oturtamadım.

2. farklı bir mesele form sayfası 50+50=100 kişilik bir çizelge ama iki ayrı sütun şeklinde
360 civarı isim var ve bu isimlerden Evet seçili yani form sayfasına yazdırılacak kişi sayısı 100 sayısını geçmeyecek....

Bu yüz kişiyi form sayfasında ilk 50 tanesi soldaki çizelgeye bu çizelge dolduktan sonra hala Evet seçili isim varsa kalan 50 tanesi sağdaki çizelgede yer alacak şekle malesef getiremedim.

100 kaydın tümü aşağı doğru devam edersede sayfaya sığmıyor yazdırmada sorun yaşayacağım.

Orjinal Dosya

Excel Vers. ve Dili
05-10-2020
Teşekkür etmek az kalır eli öpülecek insansınız.
Allah razı olsun.
Kullandıkça size dua edeceğiz inşallah.

Bu fonksiyonları sadece kullanmıyorum tek tek inceliyor ve bilgimide geliştiriyorum.
Hatta sizin bugüne kadar yazdığınız 5000 e yakın tüm mesajlarınızdaki cevaplarıda inceliyorum.
Bu da excel bilgimi ve ufkumu genişletiyor.
Aynı zamanda sizin kod yazma mantığınızıda kapmaya çalışıyorum.
Çok faydalı oluyor.
Tekrar teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Estağfurullah.Sizin gibi değerli insanlara bir faydam dokunmuş ise ne mutlu bana.Allah(C.C.) cümlemizden razı olsun.Dönüş yaptığınız için ve hakkımdaki güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
05-10-2020
Şöyle bir durumla karşılaştım Form sayfasında 56 - 360 satırları arası boş.. ama bu boş olan satırlardan bir tanesini silince üstte listedeki tüm isimler kayboluyor. Buna ne sebep olabilir ki?

Oradan bir şey silmeyeceğimiz için çok önemli bir durum değil sadece öğrenmek amaçlı sormuştum.
Sanırım topla.çarpım da SATIR($A$2:$A$360) bu arası diğer sayfadaki ile karşılaştırıldığı için bu şekilde yazılmış bizde bu aradan bir satır silince topla.çarpım bozuluyor gibi...

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Şöyle bir durumla karşılaştım Form sayfasında 56 - 360 satırları arası boş.. ama bu boş olan satırlardan bir tanesini silince üstte listedeki tüm isimler kayboluyor. Buna ne sebep olabilir ki?

Oradan bir şey silmeyeceğimiz için çok önemli bir durum değil sadece öğrenmek amaçlı sormuştum.
Sanırım topla.çarpım da SATIR($A$2:$A$360) bu arası diğer sayfadaki ile karşılaştırıldığı için bu şekilde yazılmış bizde bu aradan bir satır silince topla.çarpım bozuluyor gibi...
Ben de bu duruma dikkat etmemiştim.Satır sildiğinizde SATIR(A2:A360) değeri SATIR(A2:A359) oluyor ve hatalı oluyor.Hata da boş değerini döndürüyor.Sorunu aşmak için çalışma yapaçağım.Çözdüğümde paylaşırım.

Excel Vers. ve Dili
05-10-2020
Ben de bu duruma dikkat etmemiştim.Satır sildiğinizde SATIR(A2:A360) değeri SATIR(A2:A359) oluyor ve hatalı oluyor.Hata da boş değerini döndürüyor.Sorunu aşmak için çalışma yapaçağım.Çözdüğümde paylaşırım.
Bu benim için bir sorun değil.
Bu şekli ile de benim işimi fazlasıyla görecektir.
Yinede siz bilirsiniz.
Teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Baştaki
Kod:
SATIR(A2:A360)
Aşağıdaki şekilde değiştiriniz ve çoğaltınız.Silinen satırdan etkilenmez.
Kod:
=SATIR(DOLAYLI("A2"&":"&"A360"))

seckinb

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 - 32 bit TR
10-06-2024

2 - Liste sayfasınını E:E sütunundaki satırlardan istediklerinin içeriğini EVET olarak seçecek.
4 - Liste sayfasınını E:E sütunundaki satırlardan Hayır seçilmiş ya da boş bırakılmış satırlar Form sayfasında çıkmayacak

Kusura bakmayın, konu dışı ama,
bu renkli çizgileri otomatik çeken bir resim programı var mı ? neyde hazırladınız?
benzer tarif ya da planlara ben de ihtiyaç duyuyorum.

Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
14/05/2022
bu renkli çizgileri otomatik çeken bir resim programı var mı ? neyde hazırladınız?
Yandex disk ile yapabilirsiniz. Onun görüntü düzenleyici ile oluyor.

Excel Vers. ve Dili
05-10-2020
Photoshop ile hazırladım.
Ancak Firefox un Lightshot (ekran görüntüsü aracı) ilde kolayca yapılabilir.