eğersay,indis ve kaçıncı vs formüllerini bir arada kullanmak

Excel Vers. ve Dili
2018 Türkçe
Merhaba ekte dosya üzerinden sıkıntıyı anlatacağım.

"Değerlendirme" sayfasında seçilen sorulara göre kişiler belirlenecek. 6. satırdaki D6 hücresi soru 2nin "cevaplar" sayfasında hangi sütuna denk geldiğini ve orada belirlenen cevaba kaç kişinin cevap verdiğini bulmam gerekiyor. 6. satıra 2. soru değilde 3 veya başka bir soruda seçilebilirdi. O yüzden A6 ben kaçıncı soruyu yazarsam "Cevaplar" sayfasında B1:D1 arasında hangi sütuna geldiğini bulmalı.

http://dosya.co/3vvf5oiez4u6/2Anket.xlsx.html

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Aşağıdaki ilk formül A6'daki soru numarasının denk geldiği sütunda kaç hücrenin DOLU olduğunu,
ikinci formül ise, aynı sütunda, C6'daki cevabptan kaç adet olduğunu verir.
=TOPLA.ÇARPIM((CEVAPLAR!$B$1:$D$1=A7)*(CEVAPLAR!$B$5:$D$16<>""))
=TOPLA.ÇARPIM((CEVAPLAR!$B$1:$D$1=A6)*(CEVAPLAR!$B$5:$D$16=C6))

Excel Vers. ve Dili
2018 Türkçe
bir sorum daha olacak "değerlendirme" sayfasında ki 3 sorunun belirlenen cevapları veren kişi sayısını öğrenmek için ne yapmak gerekiyor. Rengi Mavi, izmirde olan, 700 gücünde arabası olan kişi sayısını bulma bir kaç kombinasyon denedim ama doğru sonucu bulamadım.

Excel Vers. ve Dili
2018 Türkçe
ÇOKEĞERSAY((ADRES(5;KAÇINCI(A6;CEVAPLAR!$B$1:$D$1;0)+1;4)&":"&ADRES(12;KAÇINCI(A6;CEVAPLAR!$B$1:$D$1;0)+1;4));C6;(ADRES(5;KAÇINCI(A7;CEVAPLAR!$B$1:$D$1;0)+1;4)&":"&ADRES(12;KAÇINCI(A7;CEVAPLAR!$B$1:$D$1;0)+1;4));C7;(ADRES(5;KAÇINCI(A8;CEVAPLAR!$B$1:$D$1;0)+1;4)&":"&ADRES(12;KAÇINCI(A8;CEVAPLAR!$B$1:$D$1;0)+1;4));C8)
böyle bir formülle çözeyim dedim formülü kabul etmiyor bir yerde hata veriyor

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Merhaba.

Aynı soru için yeni konu açmanız konu bütünlüğünü ve forum düzeni bakımından doğru değil bence.

İstediğiniz sonuç aşağıdaki formül ile bulunabilir ancak, buradan hareketle elde edeceğiniz nedir anlamadım doğrusu.
Buyrunuz formül.
Rich (BB code):
=TOPLA.ÇARPIM((DOLAYLI("CEVAPLAR!"&ADRES(5;KAÇINCI($A6;CEVAPLAR!$B$1:$D$1;0)+1;4)&":"&ADRES(16;KAÇINCI($A6;CEVAPLAR!$B$1:$D$1;0)+1;4))=$C6)*(DOLAYLI("CEVAPLAR!"&ADRES(5;KAÇINCI($A7;CEVAPLAR!$B$1:$D$1;0)+1;4)&":"&ADRES(16;KAÇINCI($A7;CEVAPLAR!$B$1:$D$1;0)+1;4))=$C7)*(DOLAYLI("CEVAPLAR!"&ADRES(5;KAÇINCI($A8;CEVAPLAR!$B$1:$D$1;0)+1;4)&":"&ADRES(16;KAÇINCI($A8;CEVAPLAR!$B$1:$D$1;0)+1;4))=$C8))

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2018 Türkçe
Merhaba.

İstediğiniz sonuç aşağıdaki formül ile bulunabilir ancak, buradan hareketle elde edeceğiniz nedir anlamadım doğrusu.
Buyrunuz formül.
Rich (BB code):
=TOPLA.ÇARPIM((DOLAYLI("CEVAPLAR!"&ADRES(5;KAÇINCI($A6;CEVAPLAR!$B$1:$D$1;0)+1;4)&":"&ADRES(16;KAÇINCI($A6;CEVAPLAR!$B$1:$D$1;0)+1;4))=$C6)*(DOLAYLI("CEVAPLAR!"&ADRES(5;KAÇINCI($A7;CEVAPLAR!$B$1:$D$1;0)+1;4)&":"&ADRES(16;KAÇINCI($A7;CEVAPLAR!$B$1:$D$1;0)+1;4))=$C7)*(DOLAYLI("CEVAPLAR!"&ADRES(5;KAÇINCI($A8;CEVAPLAR!$B$1:$D$1;0)+1;4)&":"&ADRES(16;KAÇINCI($A8;CEVAPLAR!$B$1:$D$1;0)+1;4))=$C8))
Teşekkür ederim. Anket çalışmaların anket soru ve cevaplara göre sayısal sonuç oluşturabilecek bir arayüz hazırlamak araştırmalarda bazen farklı farklı oluyor. her anket için sürekli arayüz oluşturmaktansa tek bir tane oluşturup her seferinde bunu kullanmak.

Excel Vers. ve Dili
2018 Türkçe
ömer bey bir yerde yine tıkandım.
http://dosya.co/pm5qzw1bchm7/deneme.xlsx.html
kırmızı dolgulu hücre #YOK hatası veriyor. Üstündeki tabloda boş olan kısımları formülde tanımlamaması için eğer formülünü kullandım ama karakter sınırıda takıldım. internetten baktım boş olan kısımları eğer in dışında yoksayacak başka formül bulamadım yada eğer formülünü daha kısa yöntemle kullanabileceğim bir formül

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Bence oluşturduğunuz formüldeki hatayı gidermek için değil,
formül ile yapılmak istenilen işlemi açıklayarak (açıklamalırınızda kendi kavramlarınızı değil, sayfa adı, sütun adı satır aralığı gibi,
belgenize yabancı birinin anlamasını sağlayacak şekilde), bunu nasıl hesaplayacağınız konusunda destek isteyin.

Olması gereken sonucu örneklendirip (elle yazın), bu sonuca nasıl ulaştığınızı da net ve kısa olarak açıklayınız.

Excel Vers. ve Dili
2018 Türkçe
Bence oluşturduğunuz formüldeki hatayı gidermek için değil,
formül ile yapılmak istenilen işlemi açıklayarak (açıklamalırınızda kendi kavramlarınızı değil, sayfa adı, sütun adı satır aralığı gibi,
belgenize yabancı birinin anlamasını sağlayacak şekilde), bunu nasıl hesaplayacağınız konusunda destek isteyin.

Olması gereken sonucu örneklendirip (elle yazın), bu sonuca nasıl ulaştığınızı da net ve kısa olarak açıklayınız.
http://dosya.co/9p9k0cdtm88p/deneme.xlsx.html?killcode=rkymh0g0mx

"Değerlendirme"" sayfasında "Sabit Kriterler" Tablosunda G6 : G15 hücreleri belirlenen cevaplara göre "Cevaplar" sayfasında belirlenen cevaplara göre kaç kişinin cevap verdiğini bulacak. G6 numaralı satırda "araba rengi" sorusuna cevap olarak "mavi" rengi seçenleri gösterecek. G7 de ise 6. sıradaki araba rengini seçenleri ve 7. sıradaki "arabanın satıldığı il" soruna "izmir" cevabını veren kişi sayısını gösterecek. Yani G8 hücresi kendisi ve kendisinden önceki hücrelerde ki istenilen cevapları sağlayan kişi sayısını gösterecek. Bu G15 hücresine kadar bu böyle devam edecek örnek dosyadaki formüllere bakıldığında her bir hücre bir öncekileri formülleri ekleyerek büyüyor.

"SABİT KRİTERLER SONUCUNA GÖRE DEĞİŞKEN KRİTERLER" tablosunda ise "Sabit Kriterler" tablosunda belirlenen kriterler ek olarak bir olasılık ekleyecek kısace örnek dosyada "Sabit kriterler" tablosunda 3 adet soru var en son hangi soru varsa bir önceki kriterleride ele alarak bir olasılık veriyor. "SABİT KRİTERLER SONUCUNA GÖRE DEĞİŞKEN KRİTERLER" tablosunda G20 hücresi 4. olasılık oluyor aynı sekilde G21 de 4. olasılık oluyor bu tabloda ki sorular kendinden önceki seçeneklerden sorumlu değil. J20 ve J21 hücresine baktığınızda #YOK hatası vermiyor o hücrelerdeki formülde "Sabit Kriterler" tablosundaki soru sorulmamış satırları formüle dahil etmedim. Sıkıntı buradan sonra başlıyor. Boş olması sonradan soru eklenmeyecek anlamına gelmiyor belki şu soruyuda "Sabit Kriterler" tablosuna ekleyelim denilebilinir. o yüzden G6 : G15 e kadar olan olasılıklar G20 : G43 e kadar olan her bir hücreye eklenmeli.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Tekrar merhaba.

Belgenize tekrar baktım. Fark ettiğim ve belirtmek istediğim bir şey var.
Belgenizde zaten 3 soru var. Ancak üstteki tabloda (sabit kriterler) 4 adet soru no yazılı.

Belge ve tasarım size ait ama bence;
-- üstteki tabloda aynı numaralı soru tekrarlanmamalıdır,
-- alttaki tabloda da üstteki tabloda yer alan sorular yer almamalıdır,
diye düşünüyorum.

İlk örnek belge ile ikinci örnek belge arasında soru sayısı vs değişmiş durumda.
Sorlarınızı gerçek belgenin, özel bilgi içermeyen kopyası şeklinde hazırlayacağınız yeni bir örnek belge üzerinden
(varsa kullanılan formüller/makrolar vs belge içerisinde ve çalışır durumda olsun) sorarsanız daha iyi olur ve
verilen çözümler için harcanan zaman-emek de boşa gitmemiş olur değil mi?

Son örnek belgenizde bir miktar daha veri girip, yukarıdaki belirttiğim hususlara dikkat ederek üst ve alt tabloyu yenilerseniz
tekrar bakarım ve sanıyorum yardımcı sütunlar kullanarak da olsa çözüm üretilebilir gibi geldi bana.

İyi çalışmalar dilerim.
.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Tekrar merhaba.

Önce, hakkında yorum yapmadığınız bundan önceki cevabımı okuyunuz.

Eklediğiniz son örnek belgenin, gerçek belgenizdekiyle aynı yapıda olması umuduyla;
ekteki belgeyi hazırladım, bir göz atın isterseniz.

Eklenen belgeye, fareyle BURAYA tıklayarak da erişebilirsiniz.
.

Ekli dosyalar