Cari yaşlandırma raporu (muavine göre)

yalnızefe

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
M Excel
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-12-2024
Merhaba arkadaşlar,
Buradaki tüm yaşlandırma başlıklarını kontrol etmeme rağmen borç ve alacak verisine göre istenilen aralıklarda (15,30,45,60...) yaşlandırma raporu veren bir çalışmaya rastlayamadım.

Ekte hazırlamış olduğum tabloda fatura tarihi ve ödeme tarihine göre liste mevcuttur. Lakin sadece fatura tarihlerine göre tutarları yaşlandırabildim. Ama bir çoğumuz isteriz ki bu raporlama, fatura tutarlarını, ödemelerden düştükten sonra kalan tutarı yaşlandırsın.

Bu yarım kalmış çalışmayı yardımcı olacak arkadaşlar ile internet üzerinde bulunmayan bir çalışmaya imza atabiliriz.

Sütunlar açıklaması:
Aging Date: Raporun referans aldığı tarih,
Terms: İlgili firmanın faturasının kaç gün sonra vadesinin dolacağını gösterir,
Balance: İlgili satırdaki tarihe göre carinin bakiyesi,
Invoice/Payment Date: Fatura ya da ödemenin tarihi,
Due Date: Faturanın vadesinin dolduğu ve ödemenin yapılması gerektiği tarih,
Payment: Faturanın ödeme tutarı,
Invoices Amounts: Fatura tutarı

İstenen: Fatura tutarlarının ödemelerden düşürülerek yaşlandırma raporuna dahil edilmesi.

Sonuç: Sonrasında pivot yaparak özet tablo almak mümkün olacaktır.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

Belge ekte. Ek yenilendi ( 14.08.2016 21:58 ) .
.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

yalnızefe

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
M Excel
05-12-2024
Çok teşekkürler Ömer bey,

Konuyla ilgili olarak internette eksikliği bu çalışmanız ile gidermiş oldunuz. Tebrikler.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Daha evvel benzer bir konu vardı ve yine ben cevaplamıştım (formül ile çözüm).

İlgili konu sayfası : Borç yaşlandırma fatura sayıları

Bu konu sayfasındaki örnek belgeye de bir bakın isterseniz.

İyi günler dilerim.
.

yalnızefe

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
M Excel
05-12-2024

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sanırım bir yanlış anlaşılma var, örnek belgenizdeki ödemelerle ilgili olarak yapılan tek işlem; ödeme satırına (fatura sütununda veri yoksa şeklinde kontrol yapılarak) veri yazılmaması şeklinde.
Hazırladığım kod, firma son satırındaki BAKİYE (ödemeler bakiye hesabında dikkate alınmıştır zaten) tutarından, en alttan başlayarak (yani en geç tarihten başlayarak) fatura tutarlarını gün hesabıyla sütunlara dağıtıyor (bakiye tutarına ulaşana kadar).
Bağlantı adresini verdiğim konu sayfasındaki örnekteki tek fark bakiye bilgilerinin fatura sayfasında değil ayrı bir sayfada olması.
Yani yapılan işlem aynı aslında.

yalnızefe

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
M Excel
05-12-2024
Sanırım bir yanlış anlaşılma var, örnek belgenizdeki ödemelerle ilgili olarak yapılan tek işlem; ödeme satırına (fatura sütununda veri yoksa şeklinde kontrol yapılarak) veri yazılmaması şeklinde.
Hazırladığım kod, firma son satırındaki BAKİYE (ödemeler bakiye hesabında dikkate alınmıştır zaten) tutarından, en alttan başlayarak (yani en geç tarihten başlayarak) fatura tutarlarını gün hesabıyla sütunlara dağıtıyor (bakiye tutarına ulaşana kadar).
Bağlantı adresini verdiğim konu sayfasındaki örnekteki tek fark bakiye bilgilerinin fatura sayfasında değil ayrı bir sayfada olması.
Yani yapılan işlem aynı aslında.
Ters bir bakış açısıyla geliştirmişsiniz kodlamayı. Ama burada mühim olan piyasada bakiyeli olarak ya da ödemeli olarak sağlıklı bir excel çalışmasının olmayışı idi. Bu eksiklik giderilmiş oldu. Bir çok finansçı ilgili cari hesapların muavin ya da hareketleri ile kolaylıkla yaşlandırma yapabilecekler.

haimow

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365
11-07-2025
Ömer Bey,

Harika bir çalışma elinize sağlık.

Finans-Muhasebe konusunda sitede maalesef bence fazla doküman bulunmuyor, bu bir çok arkadaşın işine yarayacaktır.

İyi Çalışmalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Ömer Bey,

Harika bir çalışma elinize sağlık.

Finans-Muhasebe konusunda sitede maalesef bence fazla doküman bulunmuyor, bu bir çok arkadaşın işine yarayacaktır.

İyi Çalışmalar
Merhaba.

Aslında yeterince doküman/açılmış konulara verilmiş cevaplar olduğunu düşünüyorum.

Paket program gibi hazır belge arıyorsanız bu yanlış olur.
Muhasebe-finans ile ilgili (ne bileyim, muavin txt'den listeler oluşturma,
belli hesap kodlarına göre listeleme, amortisman, finansal kiralama,
faiz-adat hesaplama, BA-BS formları için listeler oluşturma/teyit yazıları hazırlama gibi)
birçok açılmış ve çözüme ulaşmış konu olduğunu biliyorum.

Muhasebe-finans ile uğraşan kişilerin zaten kullanmakta oldukları paket programlar var
ve bu programlar birçok ihtiyacı karşılıyor aslında.

Forum üyeleri genellikle bu paket programlara yeterince hakim değil ya da programı satın aldıkları
firmalardan destek istemek yerine (ilave destek, neticede firmalar için para anlamına geliyor
ve firma yetkililerini bu para için ikna etmek muhasebe-finans bölümlerinde ücretli çalışanlar
açısından güç olduğu için) forumlara/diğer meslektaşlarına başvurmak durumunda kalıyor.

Konu açarak soru soranlara, benim gibi zevkle cevaplar veren üye her zaman vardır ve çözüme mutlaka ulaşılır.

Herneyse, iltifat için teşekkürler.
Faydalı olması dileğiyle.
.

haimow

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365
11-07-2025
Aslında doğru söylüyorsunuz ben kişisel yaklaştım böyle bakınca epey bir doküman mevcut, kendime göre bir şeyler bulamadım diye haksızlık yapmışım :)
Ne olursa olsun senelerdir girip bilgi edindiğim bir site , emeği geçenlere teşekkürler..

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Merhaba bu konu ile alakalı bir yazılım hazırlıyorum. ancak muhasebe ve finans bilgim çok fazla yok formulü yazacak olursanız web üzerinden excel import ederek istemiş olduğunuz raporu hazırlayabilirim. saygılar.

Excel Vers. ve Dili
2010-Türkçe
29-01-2020
Merhaba.

Belge ekte. Ek yenilendi ( 14.08.2016 21:58 ) .
.
Merhabalar,

Konuyu hortlatmış oldum ama şuan için altın üyelik alma şansım yok başka bi mecraya yükleyip link atma şansınız var mıdır bu dosyaya ihtiyacım var

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili
2010-Türkçe
29-01-2020
Merhaba.

Belgeye, fareyle buraya tıklayarak erişebilirsiniz.
.
Merhabalar,
Yardımlarınız için çok teşekkürler, yaptığınız 2 dökümanı da inceledim fakat anlayamadım.altın üyelik aldım dosyayı ekliyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim bende arkadaş gibi ödemeler düştükten sonra kalan tutarı yaşlandırılmasını istiyorum Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Merhaba, ALTIN ÜYELİK hayırlı olsun.

Bence, örnek belgenizdeki verilere göre;
-- olması gereken sonuçları haricen hesaplayın,
-- ekleyeceğiniz metin kutularına bu sonuçların nasıl bulunduğuna dair net açıklamalar yazın,
-- olması gereken sonuçları ilgili alanlara elle yazın,
-- belgenizde olmayan farklı durumlar (seçenekler) varsa, örnek belgede tüm seçenekleri içeren örnek veri olmasını sağlayın.

En önemlisi de örnek belgenin gerçek belgeyle aynı yapıda olmasına özen gösterilmesi.
Böylece, çözüme ulaşıldıktan sonra işlemin gerçek belgeye uygulanması aşamasında sorun yaşamazsınız.

Yüklediğiniz belgeyi yukarıda belirttiğim değişiklikleri yaparak yenilemenizde yarar var sanırım.
Böylece daha az soru cevap ile nihai sonuca kısa sürede ulaşılacağını düşünüyorum.

Uygun olduğumda bakmaya çalışırım.
.

Excel Vers. ve Dili
2010-Türkçe
29-01-2020
Merhaba, ALTIN ÜYELİK hayırlı olsun.

Bence, örnek belgenizdeki verilere göre;
-- olması gereken sonuçları haricen hesaplayın,
-- ekleyeceğiniz metin kutularına bu sonuçların nasıl bulunduğuna dair net açıklamalar yazın,
-- olması gereken sonuçları ilgili alanlara elle yazın,
-- belgenizde olmayan farklı durumlar (seçenekler) varsa, örnek belgede tüm seçenekleri içeren örnek veri olmasını sağlayın.

En önemlisi de örnek belgenin gerçek belgeyle aynı yapıda olmasına özen gösterilmesi.
Böylece, çözüme ulaşıldıktan sonra işlemin gerçek belgeye uygulanması aşamasında sorun yaşamazsınız.

Yüklediğiniz belgeyi yukarıda belirttiğim değişiklikleri yaparak yenilemenizde yarar var sanırım.
Böylece daha az soru cevap ile nihai sonuca kısa sürede ulaşılacağını düşünüyorum.

Uygun olduğumda bakmaya çalışırım.
.
Merhabalar,
Dediklerinizi anladapım kadarı ile yaptım yardımlaronız için saolun

Örnek olarak 10.000 TL bakiye var 7 gün sonra 5.000 TL ödeme yaptı bunun cari yaşlandırması tutarın yarısını ödediği için yarıya düşecek 7 gün sonra ödediği içinde 7/2=3,5 Gün diyoruz

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Tekrar merhaba.

Sayın UluocakYasin, soru içeren son mesajları yeni gördüm.
İsteğinizi ve yapılacak işlemi anladım ve cevap vermek de mesele değil ancak, eklenen belgenin gerçek belgenizle aynı yapıda olmadığını düşünüyorum.
Örnek belgelerden beklediğimiz en önemli husus, gerçek belgeyle aynı yapıda olmasıdır.

Kullandığınız muhasebe programından aldığınız herhangi bir 120 hesap dökümünün ham halini ekleyin ki;
gereksiz yazışma olmadan bir hamlede ihtiyacınız görülsün (tabiki özel bilgileri silip, bunların yerine rastgele ancak tutarlı veriler yazın).
(mümkün oluyorsa, DEVREDEN ile başlayan ve yaşlandırma işlemi tarihine göre son borcun vadesi gelmemiş olan bir örnek olsun)

Örnek belge 15-30-45 isimli sayfada; "Dosya birebir orjinali ile aynı " yazmışsınız ancak netleşmesi gereken hususlar var;
-- gerçek belgede bir'den fazla 120 hesap dökümünun aynı sayfada olup olmadığını bilmek gerek.
.... Cevap EVET ise,herbirinin başında hesap kodundan sonraki satırda Tarih/Vadesi/Açıklama... şeklindeki başlık satırı olması lazım değil mi?
.... iki 120 hesap arasında birinin bitişi ile diğerinin başladığı satır arasındaki boş satır sayısı sabit ve belli midir?
-- 15-30-45 isimli sayfa A sütununda, veri sayfasında işlem satır aralığını tespit işinde kullanmak üzere,
ilgili YAŞLANDIRMA TARİHİ itibariyle bakiye veren firma hesaplarına ilişkin firma adları veya kodları listesi hazır mıdır?
vs.vs.

Ayrıca bir de not: Açıklamalarınızı hücrelere yazmak yerine sayfaya ekleyeceğiniz metin kutularına yazın.
(belki de aralara açıklama yazmak için satırlar ilave ettiniz bilemiyorum, maksat belgenin ham halini görmek)

Şu anki belgenize göre cevap yazsam bile, gerçek belgenizle uyarlama sorununun çıkacağı kesin gibi.
.

aliozturk55

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
İş Office 2010
01-10-2025
Merhabalar,ekteki dosyada cari yaşlandırma ile ilgili olarak yardımlarınızı talep ederim.

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Örnek dosyanızda 7. satırdaki işlemin 2. satırdaki işlemin ödemesi olduğunu nerden anlıyoruz? Aradaki gün farkından kastınız A sütunundaki tarihler arasındaki fark mıdır?

aliozturk55

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
İş Office 2010
01-10-2025
Sıra ile kapatacak ilk ne kadar ödediyse kalan borç tutarından düşecek ödeme tarihi ve borç tarihi arasındaki gün lazım
0 552 801 55 55 telefondan arayabilirsiniz detaylı anlatabilirim.