Bir sütundaki verilerin yanına tanımlanmış başka bir değer atamak

Excel Vers. ve Dili
2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-03-2021
Merhabalar. Bahsettiğim işlemin ismini ve böyle bir şey olup olmadığını bilmiyorum. Bu yüzden ne ile arayacağımı da bilemiyorum. Kusuruma bakmayın.

İzah etmem gerekirse; 1. sayfa A sütununda bir grup veri ve bunların karşılığı olarak B sütununda her birisine denk gelen veri girildi diyelim. 2. sayfanın A sütununda, 1. sayfanın A sütununda olan verilerin, rastgele tekrarı halinde bir seri veri varsa 2. sayfadaki B sütununa 1. sayfadaki A sütununa denk gelen verileri buraya yazdırabilir miyiz? Tarif etmek istediğim şey örnek olarak ürün listesi ve fiyatları gibi düşünülebilir. 1. sayfaya ürünleri ve fiyatları girdik; 2. sayfada giren ve çıkan ürünleri giriyoruz gibi..

EĞER komudunu denemek istedim ancak, girilmesi gereken ürün sayısı 250 kalem civarında. Ve giriş çıkış hareketi 1000'e yakın.

Teşekkür ederim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Sizin için en uygunu DÜŞEYARA fonksiyonudur.

2. sayfada B sütununa aşağıdaki gibi bir formül girin.

Verilerinizin 2. satırdan başladığı varsayılmıştır.

B2 hücresine uygulayınız.

Kod:
=DÜŞEYARA(A2;Sayfa1!A:B;2;0)
Formül A2 hücresine yazılan veriyi Sayfa1 isimli sayfada "A" sütununda arar ve bulursa "B" sütunundaki karşılığını getirir.

Excel Vers. ve Dili
2010
12-03-2021
Bunun için teşekkür ederim. Bu tek hücre için çalıştı. Fakat sağ altkısmından tutup aşağı çektiğimde diğer hücreler hata verdi. Bunun için ne yapmam gerekli?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Hata derken veri yoksa "#YOK" hatası oluşmuş olabilir.

Bu zaten formülü doğası gereği verdiği bir mesajdır. Aranan verinin olmadığına ilişkin sizi uyarıyor.

Excel Vers. ve Dili
2010
12-03-2021
2. sayfada verilerin karşılığı olmadığı için aldığım hatayı kontrol edince giderdim. Peki, 1. sayfada atladığım satırlar var. Onların karşısında da dediğiniz hatayı aldım. Boş satırlara "0" girmesi veya boş bırakması için yapabileceğim bir şey var mı? EĞER döngüsü problemimi çözer mi? Teşekkür ederim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Deneyiniz.

Kod:
=EĞERHATA(DÜŞEYARA(A2;Sayfa1!A:B;2;0);"")

Excel Vers. ve Dili
2010
12-03-2021
Çok teşekkür ederim. Problemim çözüldü. Bu temel formüller için önerebileceğin bir başlık var mıdır forumda? Bir kez daha teşekkür ederim. İyi günler.

Excel Vers. ve Dili
2010
12-03-2021
=EĞERHATA(DÜŞEYARA(A2;Sayfa1!A:B;2;0);"")

Kafama takıldı, öğrenmek için soruyorum: Burada EĞERHATA döngüsü, hata olursa hücreyi boş bıraktırdı. Bunu anladım.

DÜŞEYARA(A2;Sayfa1!A:B;2;0)

Buradaki döngü nasıl çalışıyor? "A2 hücresindeki değeri Sayfa1!A'da ara.." diye başlıyor sanırım; sonrasında ne oluyor? Yaşadığım sorun çözüldü, dediğim gibi öğrenmek için soruyorum. Teşekkür ederim.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Formülün uygulandığı hücre seçiliyken; fareyle, formül çubuğunda DÜŞEYARA kelimesine tıklayın, ardından da formül çubuğunun hemen solundaki f(x) düğmesine tıklayın, açılacak küçük ekrandaki alanlara tıkladıkça Ms.Excel, formülün o kısmının ne işe yaradığına ilişkin yol gösterecektir.
.

Excel Vers. ve Dili
2010
12-03-2021
Formülün uygulandığı hücre seçiliyken; fareyle, formül çubuğunda DÜŞEYARA kelimesine tıklayın, ardından da formül çubuğunun hemen solundaki f(x) düğmesine tıklayın, açılacak küçük ekrandaki alanlara tıkladıkça Ms.Excel, formülün o kısmının ne işe yaradığına ilişkin yol gösterecektir.
.
Evet, dediğiniz gibi küçük bir pencerede neler çalışıyor gösterdi. Teşekkür ederim. :)

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Forumdaki soru ve çözümleri inceleyip,
çözüm formüllerini benzer yöntemle irdelemenizi öneriyorum.
Bol Excel'li günler dilerim, iyi çalışmalar.