Bir hücreden veri alarak var olan bir excel kitabını kopyalama, yeniden adlandırma ve kaydetme

frostinheart

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
365, İngilizce
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-04-2025
Merhabalar,

Bugüne kadar forumda emeği geçen herkese ayrıca teşekkürler.

Ürün adlarına ve benzersiz teslimat numaralarına göre her teslimatı gösteren bir ana çalışma kitabım var. Her teslimattan sonra, müşterilerime bu miktarlarla göndermek için bir çeşit fatura hazırlıyorum ve bu delivery no sütunundaki benzersiz numarayı içeriyor. Tüm öğelerin belirli fiyatları (fiyatlar bu listede yer almıyor) var ve bu ürünlerin her biri için farklı bir klasörde aynı şablonda faturalar var. Örneğin c: \ satış faturası klasöründe, a b c d ve e ürünleri için şablonlar var. Aynı şablonu kullanıyorlar ancak adları '' D56040 Product A Sales invoice '' veya '' D56039 Product B Sales invoice ''.

İlgili çalışma kitabının ( c:\satış faturası klasörü altında Product A'nın örnek faturasının) bir kopyasını oluşturmak, seçilen teslimat numarası ve öğe adı ile yeniden adlandırmak için, kısayol ile bir tür makro oluşturup -> çalışma kitabını açarak ve belirli bir hücreye bu delivery no'yu kopyalamak, kaydetmek ve kapamak + en son olarak pdf dönüştürmek. Bu sayı girildikten sonra, yeni oluşturulan çalışma kitabım, ana çalışma kitabımdaki verilerden bilgileri daha önce yazdığım formuller ile almış olacak.

Örneğin, c:\satış faturası klasörü altında '' D56040 PRoduct A Sales Invoice'' çalışma kitabı vardır. Makroyu yürütmek için '' D56042 '' olan F6 hücresini çift tıklatmak istiyorum, bu sayede istediğim çalışma kitabının bir kopyasını oluşturacak '' d56040 Product A Sales Invoice '' (muhtemelen ürün adını kontrol ederek) ve yeniden adlandıracak '' D56042 PRoduct A Satış Sales Invoice" sonra 'F6 hücresindeki değeri yani "d56042"yi bu yeni çalışma kitabının belirli hücresine kopyalayacak, kaydedecek ve kapatıp pdf'ye dönüstürecek.

Böyle bir şey mümkün mü? Düşüncelerinizi ve belki daha uygun çözümleri bekliyorum. Belki aynı şablonlarla farklı ürün faturaları tutmak değil, bir şablon oluşturmak ve belirli bir noktadan tüm verileri almak daha mı mantıklı olur???

Şimdiden teşekkür ederim.