Bir Hücredeki Sayı Kadar yanına satır eklemek

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016, Türkçe
Merhabalar,

Öncelikle Excel de bir tablo oluşturmaya çalışıyorum. Bu tablo da çok fazla veri yok ama bu zamana kadar hep elle düzenlenerek yapılmış. Ben ise artık daha da kolaylaştırmak istiyorum.

Kafamdaki şeyi şöyle anlatayım, mal satılan kişilerin olduğu bir tablo var. Tabloda ilk sütunda o ürünü alan kişi sayısı giriyoruz. Daha sonra bu sayı 3 ise, onun yanına bu kişilerin bilgilerini girmek için 3 satır ekliyoruz.

Ben ise burada ilk hücrede girdiğim sayı kaç olursa olsun, tablonun otomatik olarak o hücredeki sayı kadar bana yanına bilgileri dolduracağım alanları açmasını istiyorum. Ben "2" yazdığımda, yanına hemen o malı alan kişilerin bilgilerini girmem için, 2 satır açmasını istiyorum. Çünkü teker teker yandaki satırları birleştirmekten falan baya yoruldum.

Umarım sorunumu anlatabilmişimdir. Eğer tablo da özel bilgiler olmasaydı buraya eklerdim. Böyle bir şey yapılabilir mi Excel de?

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝2019 32 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
Merhaba,

Öncelikle yanına satır sütun eklemek, satır sütun açmak değil de bilgileri girmeniz için hücrelerin vurgulanmasını istiyorsunuz sanırım.

Örnek tablonuzun yapısal olarak içi boş bir kopyasını oluşturun ve bu boş tablo üzerinde T.C. kimlik no, telefon v.b. gibi kişisel bilgiler yerine rastgele değerler girerek bizimle paylaşın.

Yukarıda da belirttiğim gibi amacınız vurgulamak ise;

A Sütununda Kişi Sayısı, B Sütununda 1.Alıcı, C Sütununda 2.Alıcı .... Şeklinde giden bir tablonuz var olduğu varsayımına göre:

B Sütunundan (Örneğin 15 Alıcı için) P Sütünuna kadar seçili iken Koşullu Biçimlendirmede Yeni bir kural oluşturun. Bu kural için formül kullanın : =EĞER($A1>=SÜTUN()-1;1;0), Biçimlendirmenizi yapın (çerçeve ekleyin ve / veya dolgu rengi belirleyin)

Artık A sütununda herhangi bir satıra yazdığınız rakam kadar (*maksimum 15 Alıcı için örneklemiştik) hücrenin vurgulandığını göreceksiniz.

Bu Hücrelere Veri girişi yapıldıktan sonra vurgunun kalkmasını isterseniz bunun için bir koşul daha oluşturabilirsiniz.
=EĞER(A1<>"";1;0)

İyi çalışmalar.

Son düzenleme: