Aşağıya bir satırı ara bulunca o satırda aşağı yönde topla

Excel Vers. ve Dili
2010
Günaydın.
Herkesin şimdiden Bayramını kutlarım.

Konu başlığı çok uzun tam düzgün ifade edemedim.
İşin aslı aslında ekte bulunan dosyamda "Toplam Sayfası" 'nda toplama yaptırmak niyetim. Fakat rapor sekmesinde veriler ve üst bilgiler belirlenmiş bir sıra ile gelmiyor. bu yüzden de toplama işleminin hangi kolonlar aralığında yapılacağı doğal olarak değişkenlik gösteriyor.

Bu durumu aşmak için şöyle bir çözüm düşündüm mümkünse.
Rapor sayfasında A kolonunda "Firma" aranacak, bulunca o satırda sağa doğru "SGK Günü" yada "Normal Gün" yazılı hücreyi bulacak ve o hücreden itibaren aşağıya doğru bir toplama işlemi yapacak. Yani formül bir z harfi çizecek.
Bu yönde bir işlem formül ile mümkün mü?

Excel Vers. ve Dili
2010
Merhaba,
Dönüş için teşekkürler.
Sorumda açıklamıştım.
TOPLA.ÇARPIM((rapor!$A$7:$A$20=B7)*(rapor!$I$7:$I$20)) Formüldeki kırmızı ile belirttiğim alanların yerleri çakılı değil. Normal gün ücreti I stünunda olmayabilir. Bazen C stünunda da olabilir. yerler değişince yazdığımız formül işe yaramıyor maalesef.

relaxim

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 Tr 64 bit
Merhaba,

Örneğinizi olabilecek ihtimallere göre hazırlarsanız; daha hızlı ve uygun dönüşler olabilir. Mesela Tek firma var ve sütunlar düzenli.
Benden bu kadar.
Saygılar...

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Gönderdiğiniz dosyada
Firma adını nasıl aldığınızı anlamadım. Bu sebeple Toplam Sayfası B4 hücresine firma başlığı yazdım ve firma adının b5 de yazılı olduğunu varsaydım.
Formülü C5 hücresine yapıştırın. Sağa ve aşağıda doğru sürükleyerek çoğaltabilirsiniz.

=TOPLA(KAYDIR(rapor!$A$1;KAÇINCI($B5;rapor!$A:$A;0)-1;KAÇINCI(C4;KAYDIR(rapor!$A$1;KAÇINCI($B5;rapor!$A:$A;0)-2;0;1;50);0)-1;EĞERSAY(rapor!$A:$A;$B5);1))

227543

Excel Vers. ve Dili
2010
Merhaba,

Örneğinizi olabilecek ihtimallere göre hazırlarsanız; daha hızlı ve uygun dönüşler olabilir. Mesela Tek firma var ve sütunlar düzenli.
Benden bu kadar.
Saygılar...
Niye kızdınız anlamadım.
Sütünların düzenli olmadığını ve olmayacağını belirtmiştim halbuki. Neyse yinede teşekkür ederim.

Gönderdiğiniz dosyada
Firma adını nasıl aldığınızı anlamadım. Bu sebeple Toplam Sayfası B4 hücresine firma başlığı yazdım ve firma adının b5 de yazılı olduğunu varsaydım.
Formülü C5 hücresine yapıştırın. Sağa ve aşağıda doğru sürükleyerek çoğaltabilirsiniz.

=TOPLA(KAYDIR(rapor!$A$1;KAÇINCI($B5;rapor!$A:$A;0)-1;KAÇINCI(C4;KAYDIR(rapor!$A$1;KAÇINCI($B5;rapor!$A:$A;0)-2;0;1;50);0)-1;EĞERSAY(rapor!$A:$A;$B5);1))

Ekli dosyayı görüntüle 227543
Tam da düşünüp yapmak istediğim bu idi.
Cuk oturdu resmen. Elinize sağlık.

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Buradaki amaç nedir?
Firma kodları nasıl çekiliyor ve kaç farklı firma kodu oluyor?
Toplanacak alanlar her firma için aynı gibi görünüyor.

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Sayın @ÖmerFaruk beyin çözümünde, firma kodları karışık olduğunda hatalı sonuç alacağınızı düşünüyorum.

Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((rapor!$A$7:$A$20=$B5)*(rapor!$B$6:$J$6=C$4)*(rapor!$B$7:$J$20))

Excel Vers. ve Dili
2010
Buradaki amaç nedir?
Firma kodları nasıl çekiliyor ve kaç farklı firma kodu oluyor?
Toplanacak alanlar her firma için aynı gibi görünüyor.
Eklemiş olduğum dosya sadece bir örnek. Firma kodu yada başka bir sütundaki veri için kullanılmayacak. İşyerlerinde herkes kendine göre bir sıralama yapıyor fakat üst başlıklar hep aynı. Bu işlem analizleri daha da hızlandıracak.

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Demek istediğim şu;
Firma Kodu
01
01
02
01
02
yazdığınızda sonuçları gözlemleyin.

Her iş yeri kendine göre işlem yapacaksa o iş yerinde tek firma kodu vardır. O zamanda firma kodunu koşula eklemeye gerek yok.
Hatalı sonuç almamak için uyarı olarak algılayın.. Yoksa yaptığınız işlemi tam bilemem.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2010
Demek istediğim şu;
Firma Kodu
01
01
02
01
02
yazdığınızda sonuçları gözlemleyin.

Her iş yeri kendine göre işlem yapacaksa o iş yerinde tek firma kodu vardır. O zamanda firma kodunu koşula eklemeye gerek yok.
Hatalı sonuç almamak için uyarı olarak algılayın.. Yoksa yaptığınız işlemi tam bilemem.
Haklısınız. Zaten ben sorumda koşul eklememiştim. Saolsun Ömer bey gönlünden kopmuş ve eklemiş.
Koşulsuz formül nasıl olur du?

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
@Mahir64 beyin #8 nolu mesajında sıralama önemli olmadan bu işi yapıyor.
Ben olsam benim formül yerine @Mahir64 beyin formülünü kullanırdım.

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Firma koşulu olmayacak deneyin.
Kod:
=+TOPLA.ÇARPIM((rapor!$A$6:$N$6=C4)*(rapor!$A$7:$N$20))

relaxim

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 Tr 64 bit
Niye kızdınız anlamadım.
Sütünların düzenli olmadığını ve olmayacağını belirtmiştim halbuki. Neyse yinede teşekkür ederim.

Tam da düşünüp yapmak istediğim bu idi.
Cuk oturdu resmen. Elinize sağlık.
Ben kızmadım. Sadece sorunun daha net ve örneğin soruya göre düzenlenmesinin önemine değindim.
Bilgim yeterli olmadığı için de benden bu kadar dedim.

Excel Vers. ve Dili
2010
Firma koşulu olmayacak deneyin.
Kod:
=+TOPLA.ÇARPIM((rapor!$A$6:$N$6=C4)*(rapor!$A$7:$N$20))
Bu alternatif te güzel oldu. Aslında topla.çarpım formülünü bildiğimi sanıyordum demekki sınırları da bilmek gerekiyormuş.
Elinize sağlık.