Access kullanımının gerekliliği ile ilgili düşünceniz nedir?

Deniz_Excel

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
MS Excel 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
23-10-2026
Merhaba arkadaşlar,

Biliyoruz ki Access bir ilişkisel veritabanı programıdır. Excel ise esnek basit anlamda yap boz programı olarak istediğim hesaplamaları ve dataları girebileceğimiz bir programdır. Ancak bana birkaç somut örnekler verebilir misiniz. Ben şuanki iş sürecimi 4-5 farklı excelde yönetebiliyorsam, accesse geçmem gerekir mi? Accessin bana getireceği avantajlar neler olacaktır? Nasıl bir durum ortada olmalı ki ben Accesse geçersem iş sürecimde bir verimlilik elde ederim diyebilirim?
Farklı görüşlerinizi görmek için bu konuyu açmak istedim.
Teşekkürler.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
.... Ben şuanki iş sürecimi 4-5 farklı excelde yönetebiliyorsam,....
Bu süreçte Excel'i içeriğinde nasıl kullandığınızı (hesaplamalar, tablolar, dış bağlantılar, pivot, UserForm, VBA function/method, vs) bilmiyoruz. Mesajınızdan her iki programın da kabiliyeti hakkında bilgi sahibi olduğunuzu anlayabiliyoruz. Doğru olan seçimi yine kendi ihtiyaçlarınız belirleyecektir.

.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Excelde verileriniz 100 binli satırlara ulaştığında ve formül kullanımı arttığında yavaşlama söz konusu olacaktır. Forumda bu konuyla ilgili onlarca başlık var. Excelde belli limitler vardır. Genelde kullanıcılara yeter. Fakat bazı durumlarda sıkıntılar çıkarabilir.

Excelde biraz pişmeye başlayan herkes excelin esnek olmasından dolayı ve ayrıca makroların gücünüde görünce heveslenerek bir program yapma girişimine girerler. Acceess bu konuda daha verimli olabilir. Tabi ki tercih meselesi.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Kendi görüşüm; Excel'in Acceess'e göre bu kadar yaygın kullanmanın mantığı, her kullanıcıya hitap etmesi, esnek olması, VBA destekli olması, gibi.