farklı çalışma sayfalarındaki tablo toplamları

cio

Altın Üyelik Bitiş Tarihi
11/05/2019
iyi akşamlar arkadaşlar, elimde 5 sayfalık bir excel dosyası mevcut, bu sayfalardaki tablolarda isimler karışık şekilde sıralı, kısaca bir çetele dosyası. sorum bu 5 farklı çalışma sayfasındaki tablolardaki toplamları tek bir tabloda birleştirmek istiyorum fakat çeteledeki her bir ismin karşısındaki toplam formüllü ve isimler her sayfada farklı şekilde sıralanmış amacım herbir ismin karşısına o aylardaki toplamları birleştiren tek bir tablo yapmak fakat sıralamalar farklı yardımcı olursanız sevinirim.

örnek

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Örnek dosyayı inceleyiniz.

Dinamik ad tanımlaması ve 3D formül kullanılmıştır.

Ekli dosyalar

cio

11/05/2019
ilginiz ve çözüm için teşekkür ederim korhan hocam. kendi adıma excel için daha çok yolum var dinamik ad tanımlaması 3d formüller :D

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Özel mesaj ile formülün açılımını sormuşsunuz.

Ay isimlerinden oluşan sayfalarınızda "A:A" sütununda ürün isimleriniz bulunuyor. "I:I" sütununda ise toplamlar bulunuyor.

"Toplam" sayfasındaki B2 hücresindeki formülü ele alırsak;

Kod:
=TOPLA.ÇARPIM(ETOPLA(DOLAYLI(Sayfalar&"[B][COLOR="Red"]!A:A[/COLOR][/B]");A2;DOLAYLI(Sayfalar&"[B][COLOR="Blue"]!I:I[/COLOR][/B]")))
Toplam sayfasının "K:K" sütununda sayfa isimleriniz bulunmaktadır. Buradaki alan "Sayfalar" adı ile dinamik olarak tanımlanmıştır. Dinamiklik durumunu "FORMÜLLER-AD YÖNETİCİSİ" bölümünden kontrol edebilirsiniz.

Formülün içindeki ETOPLA bir kritere göre toplama işlemi yapmaktadır. Ama siz birden fazla sayfada bu işlemi aynı anda yapmak istiyorsunuz. İşte burada devreye dizi formüller girmektedir. TOPLA.ÇARPIM fonksiyonu dizi mantığı ile çalışmaktadır. Bu sebeple kullanılmıştır. Bunun yerine aşağıdaki gibi yazıp CTRL+SHIFT+ENTER tuşuna basarak formülü tamamlarsanız yine sonuç alırdınız. Bu tuş kombinasyonu genellikle üyelerimizin kafasını karıştırdığı için TOPLA.ÇARPIM fonksiyonunu tercih ettim.

Kod:
=TOPLA(ETOPLA(DOLAYLI(Sayfalar&"!A:A");A2;DOLAYLI(Sayfalar&"!I:I")))
Umarım açıklayıcı olmuştur...

cio

11/05/2019
elleriniz dert görmesin hocam çok faydalı oldu sağolun. :)

cio

11/05/2019
hocam anlamak için soruyorum ad yöneticisi kısmını inceledim hatta oradaki formülleri araştırdım kendi çapımda bir şeyler öğrendim bu "sayfalar" adı ile tanımlanan formülde
----DOLAYLI("toplam!K1:K"&BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(toplam!$K:$K))----
BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(toplam!$K:$K) kısmı 5 çıkıyor fakat toplam!K1:K kısmını ve birleştir (&) kısmını anlamadım hocam yani toplam!K:K neyi veriyor neden BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY kısmı ile birleştirdik. valla hocam içinden çıkamadım
dolaylı("toplam!K1:K"&5) burada tıkandım zahmet olmazsa açıklarsanız sevinirim.

cio

11/05/2019
Flood yapmak gibi olmasın ama up. :)

cio

11/05/2019
yok mu arkadaşlar yukarda belirttiğim husus için yardımcı olacak ?