Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Excel'e Yeni Başlayanlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Excel'e Yeni Başlayanlar Excel kullanmaya yeni başladıysanız sorularınızı buraya gönderebilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 28-12-2017, 15:28   #1
redtacton
Altın Üye

Giriş: 01/12/2016
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2016 Türkçe
Varsayılan İki koşul için tarih bazında filtreleyerek saydırma

Merhaba arkadaşlar,

Ekteki deneme.xlsx dosyasında veri alanı TAKIP sekmesi olup saydırma yaptırmak istediğim ama RAPOR sekmesidir. Yeşil boyalı alanlara fonksiyon yazarak veri getirmek istiyorum.

İstek şöyle;
- Sipariş sayısını; sipariş tarihini aylık olarak gözeterek saydırıp ilgili satış temsilcisi karşısına saydırsın. (Ben burda tarihten ay a çevirip saydırtamadım)

- "Sevkiyat türü" ne göre; adedini gene "sevk tarihi" ni baz alarak ilgili kargo şirketi karşına saydırsın. (Gene burada tarihden saydırma yapamadım.)

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: xlsx deneme.xlsx (11.6 KB, 8 Görüntülenme)
redtacton Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-12-2017, 16:23   #2
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Merhaba.

-- C3 hücresine uygulayın ve ardından sağa ve aşağı kopyalayın.
Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
=TOPLA.ÇARPIM((TAKIP!$D$2:$D$9=$A3)*(AY(TAKIP!$C$2:$C$9)=KAÇINCI(C$1;{"OCAK";"ŞUBAT";"MART";"NİSAN";"MAYIS";"HAZİRAN";"TEMMUZ";"AĞUSTOS";"EYLÜL";"EKİM";"KASIM";"ARALIK"};0)))
-- C10 hücresine uygulayın ve ardından sağa ve aşağı kopyalayın
( RAPOR sayfasında KARGO firma isimlerinin sonundaki BOŞLUK karakterlerini silin, yani TAKIP sayfasındaki ile birebir aynı olmasını sağlayın )
Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
=TOPLA.ÇARPIM((TAKIP!$E$2:$E$9=$A10)*(AY(TAKIP!$F$2:$F$9)=KAÇINCI(C$1;{"OCAK";"ŞUBAT";"MART";"NİSAN";"MAYIS";"HAZİRAN";"TEMMUZ";"AĞUSTOS";"EYLÜL";"EKİM";"KASIM";"ARALIK"};0)))

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosya.co gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-12-2017, 10:10   #3
redtacton
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2016 Türkçe
Thumbs up

Ömer bey,

Teşekkürler. İşe yaradı...

Yalnız bir ekstra durum sözkonusu...

Bu fonksiyona bir de yıl filtresi eklemek istersem nasıl yapabilirim. Şuan veri dosyasında 2016, 2017 var. Ancak bu formülle örneğin; 2017 aralıkla 2016 aralık takileri bir sayıyor.
2016 ocak.....aralık a; ayrı bir fonksiyon...
2017 ocak.....aralık a; ayrı bir fonksiyon girebilirim.

Hızlı cevabınız için şimdiden çok teşekkürler...
Eski 29-12-2017, 11:38   #4
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Tekrar merhaba.

RAPOR sayfasının B1 hücresine ilgilenilen yıl bilgisini yazın (B1 hücresine veri doğrulama uygulayarak, açılır listeden yıl seçimi de yapabilirsiniz)
verdiğim her iki formüle, en sondaki parantezden önce *(YIL(TAKIP!$C$2:$C$9)=$B$1) ekleyip formülleri tekrar kopyalayın.
.

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosya.co gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-01-2018, 09:07   #5
redtacton
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Excel 2016 Türkçe

Merhabalar,

Harika! Tam istediğim gibi çalışıyor. Emeğinize sağlık...

Saygılar!
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları