Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > EXCEL-Soruları > Fonksiyonlar
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Fonksiyonlar Bir fonksiyonun, nasıl işlediğini veya aradığınız bir işleme uygun olup olmadığını bu başlık altında sorabilirsiniz.
Dosya ekleyebilirsiniz

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 29-12-2017, 12:50   #1
celofb
Altın Üye

Giriş: 10/02/2009
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013
Varsayılan Eğer formülünü kısaltmak

formül ok teşekkürler

Bu mesaj en son " 30-12-2017 " tarihinde saat 10:51 itibariyle celofb tarafından düzenlenmiştir.... Neden: formül ok teşekkürler
celofb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-12-2017, 13:38   #2
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Merhaba.

Aşağıdaki formülü kulanabilirsiniz.
.
Kod: (Rahat kopyalayabilmeniz için tüm kodu seçmenizi sağlar)
=$G$7*KAYDIR($I$36;0;KAÇINCI($F$8;$J$33:$U$33;0))

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosyaupload.com gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-12-2017, 13:44   #3
celofb
Altın Üye

Giriş: 10/02/2009
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013

Ömer Bey çok teşekkür ederim.2 sorum için yardımcı olabilirmisiniz.Manuel girişler formül ile almak.
celofb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-12-2017, 22:18   #4
Ömer BARAN
Uzman

Giriş: 08/03/2011
Excel Vers. ve Dili:
Office 2013 TÜRKÇE

Belgeniz ve kullanılan formülleri pek anlamadım.

Örneğin;
-- E5 hücresinin alabileceği değerler sırasıyla 0;1;2;3;4;5;6;7;8;9;10;11;12;20;21;22;30;31;32;40; 41;42;50;51;52;60;61;62;70;71;72;80;81;82 şeklinde, bunun dayanağı-hesaplama şekli nedir anlaşılmıyor.
-- E5 hücresindeki formülünüzde; G10 değeri 7 Yıl ve aşağısında ise bir düzen varmış gibi görünüyor ama G10 değeri 7'den büyük olduğunda böyle bir düzen de yok.
-- K sütunundaki formülde, E5 değeri ne olursa olsun (E5 'deki formülün durumunu yukarıda yazmıştım) (($G$8*$F$5*$G$9)/360) işlemini yapıyor.
Formül neden bu şekilde düşünüldü bilemiyorum.
-- Benzer şekilde, "Faiz" başlıklı sütunlardaki formüllerin tümünün durumu aynı gibi.
-- Sanırım I ve devamındaki sütunlar, 5'er sütunluk gruplar halinde yılları temsil ediyor (burada da 8 yıl var, 2 yıla ait sütunları da ekleyeceksiniz herhalde).
-- J36:U74 hücre aralığında yer alan "Grk.Makin Ad/Yıl" başlıklı tabloda sütun değerleri hep aynı bundaki akacı da anlamadım.

Neticede; formüllerinizin kısaltılabilmesi için;
formüldeki amacın ve hesaplama yönteminin net, anlaşılır ve tüm seçenekleri içerecek şekilde açıklanmasına ihtiyaç var.

Amaç net olarak açıklanırsa; bu açıklamayı anlayacak bir üye mutlaka çözüm önerisinde bulunacaktır diye düşünüyorum.
.

-- Sorunuzu, gerçek belgenizle aynı yapıda ve olması gereken sonuçların elle yazıldığı örnek belge ile destekleyiniz.
-- ALTIN ÜYELİK öneriyorum. / FORUM KURALLARInı mutlaka okuyunuz.
-- ALTIN ÜYE olmayanlar, örnek belgeyi dosya.tc, dosyaupload.com gibi bir siteye yükleyip, belgeye erişim adresini verebilir.
-- Özel mesaj ile soru sormayınız. / Geri bildirimde bulunulmayan cevaplarımı siliyorum.
Ömer BARAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları