Excel Forum
ALTIN ÜYELİK Hakkında Bilgi

Geri Git   Excel Forum > Diğer Yazılımlar > Yazılım ve Donanım
Atatürk
Şifremi Unuttum

DUYURU SİSTEMİ / REKLAM PANOSU

Yazılım ve Donanım Yazılım ve Donanım konuları ve diğer kullanıcılara tavsiye etmek istediğiniz programların açıklamaları.

Özel Arama

Yanıtla

Paylaş Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 27-07-2017, 13:01   #1
asri
Altın Üye

Giriş: 24/04/2005
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
Varsayılan Excel Okul Öncesi ve 1.Sınıf Ögrenci Yerleştirme Programı (Kuralı/Kurasız)

Excel Ana Okulu ve 1.Sınıf Ögrenci Yerleştirme Programı (Kuralı/Kurasız)

Okul öncesi ve 1. Sınıf öğrencilerini kuralı yada kurasız sınıflara yerleştirme programıdır.

ANA MENÜ SAYFASI
Okul öncesi yerleştirme seçilir ise:
Program öğrenci listesini kriterler (önceden sınıfı belli olanlar, kurasız girecekler) dikkate alınarak rastgele belirleyecektir.
Program yerleştirmeyi sınıfların kontenjanına göre yapacaktır.
Kontenjan fazlası öğrencileri yedek olarak belirlenecektir.
1. Sınıf yerleştirme seçilir ise:
Program öğrenci listesini kriterler (önceden sınıfı belli olanlar) dikkate alınarak rastgele belirleyecektir.
Program yerleştirmeyi sınıfların kontenjanına göre yapacaktır.Ancak tüm öğrencilerin yerleşmesi gerektiği için
Sınıf listesinde tüm sınıfların kapsite durumu Aşılamaz olamaz.

ÖĞRENCİ LİSTESİ
Kullanıcı tarafından giriş yapılır. Kontrol edilir.
Kullanıcı tarafından giriş yapılır. Kontrol edilmez.
Program tarafından giriş yapılır. Kullanıcı giriş yapmaz.

Kura Numarası
Bu bölüm program tarafından oluşurulmaktadır. Aynı zamanda kura sırası olarak da kullanılır.
Öğrenci Adı Soyadı
Kullanıcı tarafından girişi yapılır. Program tarafından giriş kontrolü yapılmaz.
Doğum Tarihi
Kullanıcı tarafından girişi yapılır. Program tarafından giriş kontrolü yapılmaz.
Yaşı
Girilin doğrum tarihine göre, program tarafından girişi yapılır. Kullanıcı girişi yapılmaz
Kaç Aylık
Girilin doğrum tarihine göre, program tarafından girişi yapılır. Kullanıcı girişi yapılmaz
Cinsiyeti
Kullanıcı tarafından girişi yapılır. Program tarafından giriş kontrolü yapılır. E yada Er yazmak yeterlidir. Program tamamlamaktadır.
E yada Er yada erk gibi girişleri Erkek olarak, K yada Kı gibi girişleri Kız olarak tamamlar. Farklı bilgilerde uyarı verir.
Önceden Belli Sınıfı
Kullanıcı tarafından girişi yapılır. Kuraya girmeden sınıfı önceden belli olan öğrencilerin sınıf bilgisi buraya yazılır.
Girilen bilgi sınıf listesinden kontrol edilir. Yok ise uyarı verilir.
Sabahcı Öğlenci Durumu
Kullanıcı tarafından girişi yapılır. Sabahcı mı Öğlenci mi olduğu belirtilir. Boş ise program uygun bir sınıfa yerleştirecektir.
S yada Sa yada sab gibi girişleri Sabah olarak, Ö yada Öğ gibi girişleri Öğlen olarak tamamlar. Farklı bilgilerde uyarı verir.
Sınıf Ataması
Program tarafından sınıflara ataması yapılan öğrencilerin sınıf isimleri bulunur.
Okul Öncesi Eğitim Aldımı (Okul öncesi)
Kullanıcı tarafından girişi yapılır. Okul öncesi eğitim almış öğrencilerin bilgisi girildiğinde sınıflara eşit dağılımı sağlanır.
Ok yada Oku yada okul gibi girişleri Okul öncesi olarak tamamlar. Farklı bilgilerde uyarı verir.
Özür Grubu Öğrencisi (Ö)
Kullanıcı tarafından girişi yapılır. Özür grubu öğrencilerin bilgisi girildiğinde sınıflara eşit dağılımı sağlanır.
Ana menüde özür grubu kurasız seçimi için gereklidir.
Ö yada Öz yada özü gibi girişleri Özür olarak tamamlar. Farklı bilgilerde uyarı verir.
Kurasız mı
Kullanıcı tarafından girişi yapılır. Öğrencinin sınıfı belli değil ise ve kurasız yerleştirme yapılması isteniyor ise Kurasız bilgisi girilir.
* 1. Sınıfta okumaya hak kazandığı halde velisinin yazılı dilekçesiyle ana sınıfına yerleştirilmesi gereken
66-67-68 aylık olan öğrenciler için kullanılabilir.
* Ancak okulları kontenjan sıkıntısından ve ana sınıfından sonra hemen 1 sınıfa başlayabilsinler diye
kurada 65- 64- 63 .... aylıklar gibi yaş olarak büyükten küçüğe doğru bir öncelik olsun diye bu alanı kullanabilirsiniz.

ÖĞRENCİ LİSTESİ
Sıra No
Program tarafından girişi yapılır. Öğretmenleri sınıflara atama yaparken kullanılır.
Öğretmen Adı
Kullanıcı tarafından girişi yapılır. Program tarafından kontrol edilmez.
Önceden Belli Sınıfı
Kullanıcı tarafından girişi yapılır. Rastgele sınıf ataması yapılmadan sınıfı önceden belli olan öğretmenlerin sınıf bilgisi buraya yazılır.
Girilen bilgi sınıf listesinden kontrol edilir. Yok ise uyarı verilir.
Sabah Öğlen
Kullanıcı tarafından girişi yapılır. Sabahcı mı Öğlenci mi olduğu belirtilir. Boş ise program uygun bir sınıfa yerleştirecektir.
S yada Sa yada sab gibi girişleri Sabah olarak, Ö yada Öğ gibi girişleri Öğlen olarak tamamlar. Farklı bilgilerde uyarı verir.
Atanan Sınıf
Program tarafından sınıflara ataması yapılan öğretmenlerin sınıf isimleri bulunur.

http://asriakdeniz.com/excel-ana-oku...kuralikurasiz/

Bu mesaj en son " 31-07-2017 " tarihinde saat 12:59 itibariyle asri tarafından düzenlenmiştir....
asri Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-07-2017, 14:23   #2
mrwarrior
Altın Üye

Giriş: 26/01/2013
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2010 Türkçe

Çok güzel ve yararlı bir program hocam. Elinize sağlık.
mrwarrior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-07-2017, 21:42   #3
Tevfik_Kursun
Altın Üye

Giriş: 30/07/2012
Excel Vers. ve Dili:
2010 - Türkçe 64 Bit

Elinize sağlık Asri Hocam,
Teşekkürler
Saygılarımla
Tevfik_Kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-07-2017, 00:48   #4
huseyinvurkan

Giriş: 12/08/2007
Excel Vers. ve Dili:
2003 türkçe 2016 türkçe

Asri Hocam Eline emeğime sağlık. Ancak yaş ve ay hesaplamasını yapmıyor. Sınıflara dağıtılan öğrencilerin yaşı 0 , ay bilgisi ise boş geliyor. Öğrenci listesine yaş ve ay bilgileri ayrı ayrı girilmeli mi? Yardım menüsünde otomatik demişiniz. Çözemedim.
Birde okul öncesi eğitim seçimi E veya H şeklinde olsa daha kullanışlı olurdu.
Saygılar.
huseyinvurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-07-2017, 08:08   #5
asri
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit

Alıntı:
huseyinvurkan tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
..Ancak yaş ve ay hesaplamasını yapmıyor. Sınıflara dağıtılan öğrencilerin yaşı 0 , ay bilgisi ise boş geliyor. Öğrenci listesine yaş ve ay bilgileri ayrı ayrı girilmeli mi?
Öğrenci listesinde tarihi girip enter e bastığınızda yaş ve ay otomatik hesaplanmaktadır. Ancak sanırım siz öğrenci listesini toplu yapıştırmışsınız.
Bu durumda çoklu hücrede değişiklik olduğu için program hesaplama yapmamıştır. Toplu liste yapıştırma ile ilgili güncelleme yaparım.
Sadece tek tarih girmeyi deneyiniz. Yada hücrelere F2 yapıp Enter yapın.

Alıntı:
Birde okul öncesi eğitim seçimi E veya H şeklinde olsa daha kullanışlı olurdu..
Buradaki bilgiyi sınıf dağılımlarında kullanıyorum. Kod içind değer dönüşümleir yapmamak için farklı seçenekler yaptım. sadece O girilmesi yeterli yada ok yada oku program kalanı kendisi tamamlamaktadır.
Eski 28-07-2017, 11:54   #6
asri
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit

Güncelleme V1.1 Test

* Hata kontrolleri eklendi.
* Toplu liste yapıştırmadaki yaş ve ay hesaplama sorunu giderildi.

Hatalar:
Öğretmen Listesi sayfasında D5 hücresinde Sabah Öğlen seçimi boş geçilemez. DÜZELTİLMESİ ZORUNLU.
Öğretmen Listesi sayfasında B10 hücresinde adı soyadı uzunluğunda 6 karakterden az. Çalışmayı engellemez.
Öğretmen Listesi sayfasında D10 hücresinde Sabah Öğlen seçimi boş geçilemez. DÜZELTİLMESİ ZORUNLU.
Sınıf Listesi sayfasında C2 hücresinde sınıf kontenjanı 0 olamaz. DÜZELTİLMESİ ZORUNLU.
Sınıf Listesi sayfasında D4 hücresinde Kontenjan Durumu boş geçilemez. DÜZELTİLMESİ ZORUNLU.
Sınıf Listesi sayfasında E6 hücresinde Sabah Öğlen seçimi boş geçilemez. DÜZELTİLMESİ ZORUNLU.
Sınıf Listesi sayfasında B9 hücresinde sınıf adı boş geçilemez. DÜZELTİLMESİ ZORUNLU.
Öğrenci Listesi sayfasında B2 hücresinde adı soyadı uzunluğunda 6 karakterden az. Çalışmayı engellemez.
Öğrenci Listesi sayfasında B2 hücresinde adı soyadı boş geçilemez. DÜZELTİLMESİ ZORUNLU.
Öğrenci Listesi sayfasında C3 hücresinde tarih boş geçilemez. DÜZELTİLMESİ ZORUNLU.
Öğrenci Listesi sayfasında D3 hücresinde yaşı sıfır olamaz. DÜZELTİLMESİ ZORUNLU.
Öğrenci Listesi sayfasında D4 hücresinde yaşı sıfır olamaz. DÜZELTİLMESİ ZORUNLU.
Öğrenci Listesi sayfasında D5 hücresinde kaç aylık sıfır olamaz. DÜZELTİLMESİ ZORUNLU.
Eski 28-07-2017, 16:16   #7
huseyinvurkan

Giriş: 12/08/2007
Excel Vers. ve Dili:
2003 türkçe 2016 türkçe

Sayın Asri Hocam;

Öğretmen ve sabah öğlen seçimleri dağıtımı engelliyor. Öğretmenlerin sınıflara dağılımı veya sınıflar sabah öğlen diye ayırılmasa da sınıf adlarına göre dağılım yapılabilmeli.

Sınıflardan 1 tanesinin kapasitesi 20 ve aşılamaz yaptım. Bu sınıfa 2 kız 18 erkek yerleştirdi. Diğer sınıflardaki kız erkek dengesi bu sınıf için bozuldu.

Sınıf listesi oluşturulduğunda kapasite boş ise aşılabilir aşılamaz sormadan dağıtım yapılabilmeli.

Şimdilik bunları tespit edebildim. Birkaç Müdür Yardımcısına göndereceğim. Onların dönüşlerine göre tekrar yazarım. Saygılar.
huseyinvurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-07-2017, 16:29   #8
asri
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit

Alıntı:
Öğretmen ve sabah öğlen seçimleri dağıtımı engelliyor.
Nasıl bir engelleme var. Nasıl bir hata alıyorsunuz.

Alıntı:
Öğretmenlerin sınıflara dağılımı veya sınıflar sabah öğlen diye ayırılmasa da sınıf adlarına göre dağılım yapılabilmeli.
Sınıfların sabah öğlen ve Öğretmenlerin sabah öğlen ayrımı yok mu?
Her sınıf hem öğlen hem sabah mıdır? İsimden sabah sınıfı mı öğlen sınıfı mı olduğunu nasıl anlarım?

Alıntı:
Sınıflardan 1 tanesinin kapasitesi 20 ve aşılamaz yaptım. Bu sınıfa 2 kız 18 erkek yerleştirdi. Diğer sınıflardaki kız erkek dengesi bu sınıf için bozuldu.
Sizdeki örnek datayı gönderebilir misiniz? Ben tek sınıf aşılamaz yaptığımda sorun olmadı. Örnek data kaynaklı bir sorun olabilir. Ona göre düzeltme yapabilirim.

Alıntı:
Sınıf listesi oluşturulduğunda kapasite boş ise aşılabilir aşılamaz sormadan dağıtım yapılabilmeli.
Şöyle yapabilirim. Sınıf Listesinde kapasite boş geçilemezi iptal ederim.
Boş geçilir ise Durumu otomatik olarak aşılabilir yaparım.

Alıntı:
Şimdilik bunları tespit edebildim. Birkaç Müdür Yardımcısına göndereceğim. Onların dönüşlerine göre tekrar yazarım. Saygılar.
İlginiz için teşekkür ederim. Geri bildirimlerinizi bekliyorum.
Eski 28-07-2017, 19:02   #9
Tevfik_Kursun
Altın Üye

Giriş: 30/07/2012
Excel Vers. ve Dili:
2010 - Türkçe 64 Bit

Merhaba Sayın Asri Hocam,
Genelde sabah ve öğleden sonraki gruplar belirtilir.
Yani siz;
sabah sınıflarını belirtiniz
öğlen sınıflarını belirtiniz
diye giriş açarsanız yeterli.
Ayrıca belirtilen sınıfların yanındaki hücreye de o sınıfa girecek öğretmen adı yazılabilir.
Kız erkek dağılımında genel kural ;
müracaat eden toplam kız ve erkek sayıları ve sınıf sayıları belirlendikten sonra kızlar ve erkekler sınıflara eşit sayıda dağıtılır.
İsterseniz elimden geldiği kadar genel kurallar çerçevesinde yardımcı olmaya çalışabilirim.
Kolay gelsin
Saygılarımla
Tevfik_Kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-07-2017, 22:42   #10
asri
Altın Üye

Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit

Alıntı:
Tevfik_Kursun tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Genelde sabah ve öğleden sonraki gruplar belirtilir.Yani siz;
sabah sınıflarını belirtiniz
öğlen sınıflarını belirtiniz
diye giriş açarsanız yeterli.
Şu anda sınıf listesinde zaten bu şekilde sabah sınıfı ve öğlen sınıfı belirtilebiliyor.

Alıntı:
Ayrıca belirtilen sınıfların yanındaki hücreye de o sınıfa girecek öğretmen adı yazılabilir.
Öğretmen listesinde aynı zamanda öğretmenlerin gireceği sınıflar belirtilebiliyor. Yada kura ile öğretmenler sınıflara atanabiliyor. Bu atama sonrasında sınıf sayfalarına öğretmen isimleri ekleyebilirim

Alıntı:
Kız erkek dağılımında genel kural ;
müracaat eden toplam kız ve erkek sayıları ve sınıf sayıları belirlendikten sonra kızlar ve erkekler sınıflara eşit sayıda dağıtılır.
Benim şuanda dağıtım mantığım şu şekilde;
* Önce sınıfı önceden belli olanların kız yada erkek olduğuna bakılmaksızın sınıflara dağılımı yapılır.
* Daha sonra özür grubu öncelikli denildi ise kız yada erkek olmasına göre sınıflara dağıtılırı. Daha sonrada tüm öğrenciler kız yada erkek olarak dağıtılır.
- Kız yada erkek dağıtımı da şu şekilde yapılır.
* sıradaki öğrenci alınır. kız ise bütün sınıflardaki kız sayıları kontrol edilir ve en az kız hangi sınıfta ise o sınıfa yerleştirilir.
* sıradaki öğrenci erkek ise bütün sınıflardaki erkek sayıları kontrol edilir ve en az erkek hangi sınıfda var ise o sınıfa yerleştirilir.
* Özür grubu da aynı şekilde tüm sınıflar kontrol edilir en az özür grubu hangi sınıfda var ise o sınıfa yerleştirilir.

Bu işlem tüm öğrenciler ve tüm sınıflar için sürekli tekrarlanır.

Alıntı:
İsterseniz elimden geldiği kadar genel kurallar çerçevesinde yardımcı olmaya çalışabilirim.
Kolay gelsin
Saygılarımla
Çok sevirim. İşe yarar birşeyler yapmak için her türlü görüş ve öneriyi beklerim. @huseyinvurkan da yardımcı oluyor. Sizinde de katkınız güzel olur.

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları