Excel Forum

Excel Forum (http://www.excel.web.tr/index.php)
-   ATATÜRK Köşesi (http://www.excel.web.tr/forumdisplay.php?f=140)
-   -   Atatürk'ün büyükelçiye cevabı (http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=72883)

ockucukay 11-08-2009 07:48

Atatürk'ün büyükelçiye cevabı

Aşağıda yazdığım olay gerçekten yaşanmıştır, hatırladığım kadarıyla yazıyorum. Sürçü lisan edersem affola...

Mussolini'nin İtalya'da en güçlü dönemleriydi. Sadece kendi ülkesinde kazandığı güç ona yetmiyor, Akdeniz'in bir italyan denizi olmasını istiyordu. Bu emellerini ima eden konuşmasını yaptığında yankısı ülkemizde de büyük olmuştu.

Bu durum üzerine İtalyan büyükelçisi hemen Ata'nın huzuruna çıkmış ve neler yapacaklarını anlatmaya başlamıştı. Önce Akdeniz'deki tüm adalarda askeri üsler kuracaklar, daha sonra kendilerinden az gelişmiş ülkelere bu üsleri yayarak bölgeyi kontrol altına alacaklardı. Bu işlem tamamlandıktan sonra eski Roma İmparatorluğu'nun şaşalı günlerine geri dönmek hiç de zor olmayacaktı.

Büyükelçi stratejilerini anlattıktan sonra Antalya'yı askeri üs için uygun gördüklerini anlatmaya başlamıştı ki Atatürk büyükelçinin sözünü keserek yaverini çağırdı. Büyükelçiye türk kahvesi söyledikten sonra centilmence izin isteyerek odadan ayrıldı. Atatürk bir süre sonra odaya geldiğinde üzerinde takım elbisesi yerine askeri elbisesi vardı. Sakince yerine oturan Atatürk büyükelçiye nazikçe devam etmesini rica etti.

Ama büyükelçi görülen manzaradan Atatürk'ün verdiği mesajı anlamış olacak ki, Mussolini'nin ülkemizi ele geçirmeye çalışmadığını, yanında görmek istediğini belirten konuşmasına devam etti.

Atatürk halen konuşmaya devam eden büyükelçinin konuşmasını kibarca keserek görüşmeyi bitirdi.

Sizde görüyorsunuz ya, herşey açılımlarla, saçılımlarla, kaçılımlarla, taviz verelimlerle olmuyor.

baydeniro 11-08-2009 09:05

Sayın ockucukay, hay elinize sağlık, ne güzel yazmışsınız. Benliğini kaybetmiş bir millet nasıl da rüzgar nereden eserse o yöne gidiyor. Şu anda Türkiye'de oaln olayların hepsinin önceden yazılmış bir senaryo olduğunu nasıl da anlamıyorlar diye düşünüyordum. Sonra kendim anladım ki; anlamıyor dediklerim zaten senaryonun bir parçası, nasıl anlasınlar ki !!!

onurcan1979 10-08-2010 13:08

Evet bu tarihi olayı bende biliyorum ve herzaman örnekler vererek çoğaltıyorum. Bir tarihi bilgide benden çe guevara ya türk sosyalisler bir mektup yazarlar yapmış olduğunuz devrimleri nasıl gerçekleştirdiniz bize yol gösterin diye bir mektup gönderirler. Kısa süre sonra mektuba cevap gelir ben mustafa kemal atatürk' ün yaptığı devrimlerden ilham alarak yaptım siz kendinize bir devrimci lider arıyorsanız en büyük devrimci atatürktür diye yazar. Bunun doğruluğu tartışılır belki çe nin mektubu. Fakat çe guevara yakalandığında sırt çantasında tek bir kitap çıktı oda nutuk. Her türk gencinin okuması gereken bir eser

baydeniro 05-11-2010 12:29

Arkadaşlar merhaba. Mustafa Krmal Atatürk'ü ben de çok çok ama çok seviyorum. Kesnlikle büyük bir şahsiyet. Mekânı cennet olsun. Şöyle bir durum var. Bazen argüman olarak desteklenmeyen ama Atatürk'e mal edilen konular atamıza zarar verir diye düşünüyorum. İntertnette bir mail dolaştı Norveç dilinde "Atatürk gibi düşünmek" diye bir deyim olduğuna dair. Ben üşenmedim Norveç elçiliğine yazı yazdım, sizin dilince "Atatürk gibi düşünmek" diye bir deyim var mı diye. Cevapları hayır böyle bir deyim yok şeklinde oldu. Che Guevara'nın yakalanması ile de bir araştırma yaptım ama yakalandığında sırt çantasında tek bir kitap çıktı oda nutuk olduğuna dair bir bulgu elde edemedim. Olmamıştır diyemem ama destekleyici veri yok. Ayrıca bence çok da önemli değil. Eğer Atatürk'ün çantasından Che Guevara'ya ait bir şey çıksaydı işte bu Che Guevara için çok çok önemli olurdu.

Saat 03:13