Excel Forum

Excel Forum (http://www.excel.web.tr/index.php)
-   Access Örnekleri ve Bilgileri (http://www.excel.web.tr/forumdisplay.php?f=58)
-   -   Program Lisans İşlemleri yada Kopya Koruma (http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=41313)

alpeki99 05-12-2007 19:20

Program Lisans İşlemleri yada Kopya Koruma
 
1 Eklenti(ler)
Merhaba sevgili arkadaşlar.

Mümkün mertebe Access'ten uzak durmaya çalışsamda bazı sebeplerden dolayı kullanmaktan uzak duramadım. Dolayısıyla Access'i fazlaca bilmeyen birisi olarak geliştirmiş olduğum bu uygulamada meydana çıkacak hatalardan dolayı şimdiden özür dilerim.

Daha önceden Visual Basic bilmenin avantajını kullanarak ama bolcada araştırmayla yapmış olduğum programı korumak için adım atmaya başladım.

Peki tam olarak ne yaptım ? Öğretici olması açısından adım adım anlatmak istiyorum:

1- Öncelikli olarak eğer program Lisanslı değilse benim belirlemiş olduğum noktalarda lisans kontrolü yapıyor ve uyarı vererek programı kapatıyor.

2- Diyeceksiniz ki iyide MDE olan programı MDB haline çeviren program var hatta VBA şifresi olsa bile. Biliyorum çünkü bende de var o programlardan. Ama bendeki program tüm tabloları, formları ve makroları kurtarsada işin Kod kısmını kurtarmıyor. Dolayısıyla programdaki bazı işlemleri sadece Kod aşamasında yaparsanız adam çevirse bile MDB ye programı kendisi neredeyse baştan yazması gerekecek.

3- Madde 1 de belirttiğim kontrol işleminden dolayı kullanıcı programı kullanamayacağından mecburen Lisans İşlemleri Formuna gidecektir.

4- Lisans menüsünde 2 adet metin kutusu var. 1. kutuda hard diskin C sürücüsüne göre seri numarasını üretiyor. Bu seri numarasını tabiki aynen almıyorum bazı işlemlerden geçirip (seri numarasını bazı sayılarla 4 işlemden geçirip sonucun sadece 4 veya 5 karakterini Metin kutusuna yazdırıyorum)

5- Elde ettiğim program kodunu örnek 400 ile toplayıp 23 ile çarpıp 15 çıkarınca programın Lisans Numarasını elde ediyorum. Eğer kullanıcı bu Lisans numarasını 2. metin kutusuna yazar ve Lisans Kontrol tuşuna basarsa Lisans İşlemi tamamlanıyor.

6- Lisans İşlemi tamamlanıyor dedim ama eksik söyledim çünkü arka planda bazı işlemler yapılıyor. Excel.web.tr de gördüğüm şey lisans numarasını tabloya kaydediyorlar genelde. Ben tüm örneğimin hiçbir noktasında bir tane tabloya kayıt yaptırmadım ayrıca formda da işlem yaptırmadım.

İşte eğer programı shift ile açarlarsa yada MDE --> MDB yaparlarsa tablolardan yada formdaki formüllerden yararlanarak nasıl hesaplama yapıldığını öğrenip orjinal halini direkt lisanslı yapabilirler. Zaten bana mantıksız gelende bu işlem olmuştu. Neden lisans numarasını hangi metotla yaptığımı söyleyeyim ki? Yaparım tüm işlemleri Kod aşamasında işi zorlaştırırım.

7- Program Koduna karşılık yazılan Lisans Kodunu Kod penceresinde hesaplattıktan sonra orjinal ve lisans kodlarını bilgisayarda kendi belirlediğim bir klasöre TXT dosyasına yazdırıyorum.

8- Lisans kontrolünü yaptırdığım yerlerde Program Kodu ve Lisans Kodlarını kontrol ettiriyorum. Eğer bu dosyalar yoksa direkt kapanıyor program. Dosyalar varsa bu defa içini okutup karşılaştırıyorum doğrumu yanlış mı diye. Eğer doğru ise normal çalışmaya devam ediyor. numaralar eşit değilse yine kapattırıyorum.

-----------------------------------------------------------------------

Şimdi gelelim daha neler yapabilirdim meselesine:

A) Lisans kaydını yaptırdıktan sonra dosyaları direkt TXT uzantılı yapmazdım da uzantısını kafama göre birşey yapardım mesela z3g şeklinde. Birisi tüm TXT leri listelerken bu neymiş yahu deyip keşfetmezdi kaza ile.

B) Şimdiki halinde Program Kodunu ve Lisans Numarasını aynen yazdırıyorum. Halbuki bunları şifreleyip (forumda örnekleri var) ekstradan da başka karakterlerde eklerdim. z3g uzantılı dosyamı bulsalarda zaten içi karma karışık olacağından çözmeleri çok zor olurdu.

C) Bilgisayarda C sürücüsü olmayabilir bu da bir ihtimal. Bundan dolayı işimi sağlama almak için TXT dosyalarını kopyalayacağım yerlerin olup olmadığını kontrol ettirip ondan sonra kopyalardım.

-----------------------------------------------------------------------

Bu sistem ne işe yarar?

*** Hani bazıları soruyor ya "sadece benim istediğim bilgisayarda çalışsın başka bilgisayara kopyalanınca çalışmasın." buyrun istediğiniz şey

*** Hani modül vs vs uğraşmadan ve de çok zor olmayan etkili bir lisans sistemi yada program koruma sistemi isteniyorya buyrun istediğiniz şey.

*** Ne yaparsam yapayım Shift ile programım açılınca tüm tablolar ve formlar ortada olduğundan Lisans Formunda tüm hesaplamalarım belli oluyor diyorsanız buyrun istediğiniz şey.

TEŞEKKÜR NOTLARIM :

Her ne kadar hiç bir yerden kopyalamasamda lisans sistemini Bina tuğlalardan oluşur misali faydalandığım bir sürü kişi oldu.

Sevgili Modalı, şimendifer, beab05, mehmetdemiral ilk aklıma gelenler. Kendilerine teşekkür ederim.

Son NOT:

Sorularınız olursa buraya yöneltirseniz ben elimden geldiğince yardımcı olurum. Zaten bana kalmadan bu işin üstadları yardımcı olacaklardır.

alpeki99 05-12-2007 20:31

Lisans kodunun nasıl olduğunu ve vba şifresini vermeyi unutmuşum :)

Lisans kodu için size verilen Program Kodunu 90 ile çarpın sonra 900 ekleyip tekrar 90 ile çarpın lisanslı olacaktır.

VBA için şifre

www.zumrut.org

karaayhan 05-12-2007 23:24

sayın alpeki99, valla iyi bişi yapmışınızdır ama vba şifresi için adres göstermenizi anlamayamadım doğrusu tam olarak ne yapmak istiyorsunuz açık olun!?

alpeki99 05-12-2007 23:49

vba nın şifresi www.zumrut.org siteye girip oradan öğrenin manasında değil o link.

nasıl ki işin sahibi işin kendine ait olduğunu belirtir bir işaret,imza vs. koyuyorsa bende (böyle bir ürün ortaya koyabildiğim için mutluyum) bu mutluluğumu bana ait belirgin bir işaretle sonlandırdım.

eğer reklam mı yapıyorsun manasında diyorsanız hayır reklam yapmıyorum. reklam yapacak bir durumum zaten yok çünkü reklam yapmak isteseydim ticari sitemin adresini koyardım :)

yinede rahatsızlık verici olduğunu düşünüyorsanız sizin için kaldırabilirim. fikrinizi açıkça söylediğiniz için teşekkür ederim. :)

ayhan2122 06-12-2007 07:44

Sn alpeki99;
Gerçekten çok süper olmuş. Ellerinize, emeğinize sağlık.
Acaba "www.zumrut.org" şifresini kendimiz değiştirebilirmiyiz. Belki ben şifreyi başka birşey yazmak istiyorum.
Saygılar, İyi Çalışmalar.

ahmetyurtkan 06-12-2007 10:43

nasıl yaptınız hala anlamadım örnekle verirseniz sevinirim..

celoy 06-12-2007 13:52

Sayın alpeki99
bazı arkadaşların yazdığı ve sorduğu gibi bende soruyorum; Ne yapmış iseniz iyi yapmışsınızdır ,ancak biz birşey anlamadık,biraz açarmısınız maden örnek olarak ekliyorsunuz,bizim birşeyler öğrenebilmemiz için şu formun açık halini eklerseniz biz daha iyi anlarız,Valla ne aça bildik,nede içeriğini keşfettik:hihoho:
Kolay gelsin

alpeki99 06-12-2007 13:59

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

ayhan2122 tarafından gönderildi (Mesaj 223405)
Sn alpeki99;
Gerçekten çok süper olmuş. Ellerinize, emeğinize sağlık.
Acaba "www.zumrut.org" şifresini kendimiz değiştirebilirmiyiz. Belki ben şifreyi başka birşey yazmak istiyorum.
Saygılar, İyi Çalışmalar.

elbette değiştirebilirsiniz. zaten bu örnek üzerinde çalıştığım programda kullandığım yapının bir benzeri.

Sevgili ahmetyurtkan --> nasıl yaptınız hala anlamadım örnekle verirseniz sevinirim.. demişsiniz.

akşama bir adım adım anlatan bir çalışma gönderirim.

alpeki99 06-12-2007 14:16

Sayın celoy yazdığınızı yeni gördüm pardon.

Aslında örneği MDE + VBA Şifresi + Shift Key korumalı olarak gönderip sonra MDB halinde göndermeyi düşünüyordum. Sebep ise sistemin sağlamlığının sizlerce test edilmesini istememdi. Eğer eksik veya açık kalan bir yer varsa hep beraber bunu daha iyi hale getirelim istedim.

Daha sonra direk MDB + Shift Key Koruma + VBA Şifreli gönderdim açılıp incelenebilsin diye. Shift ile program ile açabilirsiniz ve modülü silebilirsiniz. Ayrıca VBA şifresinide silebilirsiniz. Maksatım tam korumalı hali ile görebilmeniz.

Mesela siz bile böyle diyorsanız demekki kısmen işe yaramış sistem. Çünkü sizde program yapıyorsunuz(indirip inceledim) eğer siz zorlanıyorsanız bu iş tutar demek.

Eğer kendime saklamak istesem yada art niyetim olsa ilk mesajımdaki gibi adım adım hatta renkli yazılarla uzun uzun anlatmazdım.

Bence sabit konu olacak kadar değerli bu konuda daha şimdiden 2 defa olumsuz olan yazı alıyorsam bu konuyu sileyim gitsin.

Forumda o kadar şifre konulmuş program var (sizinki dahil) ayrıca sayın karaayhan'ın yakındığı konu forum kurallarına aykırıda değil ikinizin program üzerinde konuşmak yerine bana program harici eleştiride bulunmanız hevesimi kırıyor diyebilirim.

Taruz 07-12-2007 12:14

Sayın alpeki99
 
Merhaba..

Konu hakkındaki açıklamalarınızı baştan sona keyifle okudum.. Gerçekten takdire şayan, zekice kurgulanmış bir çalışma.. Bahsettiğiniz gibi, özellikleri nedeni ile benzersiz bir yöntem ise gerçekten gurur verici olmalı sizin için..

Meslek sırrı sayılabilecek bu bilgileri/yöntemi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.


Saat 03:14

Powered by vBulletin Version 3.7.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.