Excel Forum

Excel Forum (http://www.excel.web.tr/index.php)
-   Access Örnekleri ve Bilgileri (http://www.excel.web.tr/forumdisplay.php?f=58)
-   -   Ev Kütüphanesi Arşiv ve Ödünç Kitap Takip Programım (http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=38595)

gitarisyen 17-10-2007 11:39

Ev Kütüphanesi Arşiv ve Ödünç Kitap Takip Programım

1 Eklenti(ler)
Merhaba;

Çok sevdiğim kitaplardan çektiğimi bir Allah bilir, bir de ben bilirim… :) Evimde bulunan 2000’in üzerindeki kitabın bakımının zor olması, kitaplığımın temizliğinin birkaç gün sürmesi bir yana, evime her gelen misafirin “geri getireceğim” diyerek kitaplarımı alması ama hiçbir zaman geri getirmemesi, benim de çoğu zaman hangi kitabımı kimlere verdiğimi unutmam sürekli krize girmeme neden oluyor… :) :) :)

Ben de oturup, kitaplarımın kayıtlarını tutabileceğim, hangi kitaplarımı kimlere ödünç verdiğimi görebileceğim ve bunların bir listesini alabileceğim bir veritabanı oluşturmak istedim. Bu yüzden oturdum ve birkaç gün çalışarak Access’te, ekte örneğini gönderdiğim “Ev Kütüphanesi Arşiv ve Ödünç Kitap Takip Programı”nı tasarladım.

Aslında Access öğrenmeye başlamamın en büyük nedenlerinden bir tanesiydi kitaplarımın kayıtlarını tutabilmek… Sürekli söylediğim gibi daha acemiyim ve yolun çok başındayım. Ancak bu forumda Access’le ilgili yazılan her yazıyı ve eklenen her örneği elimden geldiğince takip etmeye, anlamaya, kendimce örnekler üzerinde denemeler yapmaya çalışıyorum. Yeri gelmişken forumda Sayın modalı’nın, Taruz’un, yeni54' ün, cüneyta’nın, küçükşengün’ün, ayhan2122’nin, simendifer'in, akd'nin, beab05'in ve adlarını burada uzun uzun sayamayacağım değerli ustaların, uzmanların, forum üyelerinin, arkadaşların ve Access’le ilgili bir şeyler yapmaya çalışan herkesin bilgilerinden, örneklerinden, fikirlerinden çok faydalandığımı söylemeliyim… Bu nedenle herkese çok ama çok teşekkür ediyorum…

Yaptığım uygulamadaki kusurları, hataları ve eksiklikleri acemiliğime vermeniz ve hoşgörmeniz dileğiyle ekte yaptığım çalışmayı gönderiyorum…

Saygılarımla…

yeni54 17-10-2007 11:51

Eline sağlık. Güzel bir program çıkartmışsın.

Bu şekilde programlar yapmaya devam etmeyi düşünüyorsan, biraz da veritabanı hakkında bilgilerini geliştirecek bir kitap almanı tavsiye ederim. (Kitap sayın baya bir az göründü gözüme de:))

Taruz 17-10-2007 12:27

Elinize sağlık..

Küçük ayrıntılar yapılan çalışmaları farklı kılıyor. Sizin de programınıza serpiştirdiğiniz nüanslar bence çok güzel..

Teşekkürler..

hegu42 17-10-2007 13:29

Ellerine emeğine sağlık

ibo43 17-10-2007 13:37

sayın gitarisyen ellerinize sağlık senin diğer form dostların sayeseinde bir şeyler ögrenmeye çalışıyorum. Hepinizde ve sizden ALLAH razı olsun çok güzel bir program yapmışsınız

beab05 17-10-2007 14:44

Merhaba;

Çok itinalı ve güzel bir uygulama ayrıca renk seçimlerini de çok beğendim ama "yazarın bütün kitapları" na tıklayınca parametre yerine aktif yazarı seçtirseydiniz daha iyi olmaz mıdı? Malum, parametrelerde hatasız yazım gerekiyor..

yeni54 17-10-2007 15:02

beab05,

eksikleri ve kusurları mazur görün demiş. :)

beab05 17-10-2007 15:04

Ben denedim isterseniz eklersiniz Srg_yazarin kitaplari sorgusundaki yazarın adı ölçütüne;

Kod:

[Forms]![Frm_Yazarlar]![Tbl_Kitaplar].[Form]![Pencere].[Form]![yazaradi]

yazarsanız olur.

( Silindi - Sadece birkaç öneride bulunmuştum sonradan vazgeçtim)

Eksiklikleri mazur görmekten ziyade bence yeni başlayan biri için mükemmel bir uygulama. Çok derli toplu ve kullanışlı..

yeni54 17-10-2007 16:10

1 Eklenti(ler)
Ben de bir-iki ufak değişiklik yaptım müsaadenizle.

(beab05 önerileri niye sildin?)

beab05 17-10-2007 16:19

Alıntı:

yeni54 tarafından gönderildi (Mesaj 208368)
Ben de bir-iki ufak değişiklik yaptım müsaadenizle.

(beab05 önerileri niye sildin?)

Bilmem.. Belki senin de uyardığın gibi " mazur görün " yazılmış diyedir.. Yine de yazayım ; anaformdan kayıt seçicisinin kaldırılması ve kitap linklerinin buton değil de text olarak yazılması ve üstte bulunan tarih-saatte saniye yer alıyorsa saniyenin ilerlemesi, kitabı kaydet butonuna gerek olmadığı, kitap bulmanın ise bir sorgu yardımıyla bütün verilere göre tarama yapılması tavsiyeleriydi..... Parametre olayını da zaten yazmıştım.

Yanlış anlaşılma olmasın tüm bunlar olmadan da harika... Benimki sadece öneri...

Saat 15:10