Excel Forum

Excel Forum (http://www.excel.web.tr/index.php)
-   Serbest Kürsü (http://www.excel.web.tr/forumdisplay.php?f=149)
-   -   Excel Öğrenmeye Nasıl Başladınız? (http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=1747)

xlsx 30-11-2004 22:36

Excel Öğrenmeye Nasıl Başladınız?
 
Selam
Excel ögrenenler ya da yeni başlayanlar her zaman excel'i nasıl öğrenebileceklerini ve nereden başlamaları gerektiğini merak ederler.(Kitap-Kurs-Net vb..)
Sizce nasıl ve nereden başlamalı?
İleri derece bilenler nasıl bu hale geldiler.?
Nasıl daha fazla geliştirilebilir?
Faydalı olabileceğini yön göstereceğini düşünüyorum.. :hey:
Sizce?

xlsx 01-12-2004 15:42

Kitap ile birlikte pratik yaparak çalışmak gerçekten faydalı olabiliyor.(Kurs'a gidemeyenler için alternatif)

Ã?ğrenmeye başladığınızda çalıştığınız her dosyayı bir klasör açıp orada saklamak da faydalı olabilir.Daha sonra bu dosyaları açıp tekrar üzerinde pratik yapabilirsiniz.

2. olarak da Excel'i öğrenmeye başladığınızda File-Edit-View...bu başlıkların icersindeki altbaşlıkları tektek girerek kontrol etmek de yararlı olabilir.
Excel kurcalandıkça biliyorum diyenler için de yeni şeyler öğrenebilecek bir program. :hey:

01-12-2004 16:05

Size katılıyorum.Bende o şekilde bir kitap aldım ve karşıma çıkan problemleri çözerek öğrendim bu şekilde uygulayarak öğrenmek daha kalıcı oluyor. :keyif:

zimamdar 01-12-2004 17:15

Alıntı:

2. olarak da Excel'i öğrenmeye başladığınızda File-Edit-View...bu başlıkların icersindeki altbaşlıkları tektek girerek kontrol etmek de yararlı olabilir.
Bende bu şekilde öğrenmiştim en zevklisi de Araçlar / Makro / Yeni Makro Kaydet tıkladığımda çok eğlenmiştim. Daha sonra internet de yani bu sitede öğrendiklerinize yenilerini eklemeye devam edebilirsiniz.

xlsx 02-12-2004 16:45

İyi excel bilgisi olan arkadaşlarımız burada yazarlarsa bu yazıları okuyan ve iyi birer excel kullanıcısı olmak isteyen diger arkadaslarımıza da bu fikir ve görüşlerin paylaşımıyla yol gösterici olabileceklerinidüşünüyorum.
:hey:

Levent Menteşoğlu 11-12-2004 22:43

Excel ile ilk tanışmam 95 veya 96 yılıydı. o dönemde ilk bilgilerimi bu programı kullanan arkadaşlardan almıştım. Sonradan kendi kendime deneme-yanılma metodunu kullanarak bir çok yeni özelliklerini keşfetmiştim. O dönemde excelde dialog box özelliği çok ön plandaydı vba alt yapısı olmadığından bu özelliğini kullanarak, bugün userformlar kullanarak yapılan çalışmalara benzer çalışmalar yapardık. Excelin bana çok şey öğreten bir özelliğide, yeni makro kaydet özelliğidir. Yapılan işlemlerin kod karşılıklarını otomatik veren bu özelliğinden bugünde istifade etmekteyim. Fakat bu site ile tanıştıktan sonra excel ve vba kodları ile ilgili çok daha fazla şey öğrenmem gerektiğini anladım. Bu site excelle tekrar uğraşmaya başlamama neden oldu. Artık internete, neredeyse sadece excel bilgilerini paylaşmak ve yeni şeyler öğrenmek için giriyorum. Ne mutluki, bilgilerini belki bir teşekkürden başka karşılık beklemeden, paylaşan insanların olduğu böyle siteler var artık. Ne mutluki yeni paylaşımcı dostlar ile tanışma imkanı var artık. Excele yeni başlayanların veya kendilerini geliştirmek isteyenlerin soru sorup cevap alabileceği siteler var artık. Kısaca ne mutluki internet var artık.

Hüseyin 12-12-2004 09:25

İyi bilenlere sorulmuş soru ama hadi bende bir cevap yazayım.

Exceli 1995 te tanıdım. Askerlik görevime biraz gecikmeli olarak başladım. Polatlı Topçu ve Füze Okulunda tercüman olarak görev yapıyordum. Bulunduğum şubede bilgisayarlar mevcuttu. Bende boş zamanlarımda oturup Excelin yardım menülerini okudum. Okuduğumu uygulamaya çalıştım. Bu şekilde aylarca uğraştım ve bir excel temelim olmuştu. Sonlara doğru tercümanlıktan Excel uzmanlığına "terfi" etmiştim. Şaka bir yana Okulda Exceli en iyi bilenlerden biri olmuştum.

Burdan sonrası uygulama ile gelişti. Eğer uygulama örneği bulmakta sıkıntı çekiyorsanız forumu takip edin ve seviyenize uygun soruları kendiniz çözmeye çalışın, cevapları almadan kendiniz deneyin ve sonra gelen cevaplarla karşılaştırın.

Ancak ne yaparsanız yapın Excelin kendi içindeki yardım bilgilerinden faydalanmayı öğrenin.

danersin 14-12-2004 17:12

Konu ile ilgisiz ama Hüseyin bey ne anılar canlandırdınız Polatlı deyince bir bilseniz. 98'de oradaydım. Acıkırı, Bahtiyar, Hasan üsteğmenleri, arkasından Hakkari dağlarını.. Bende dağ başında çadırda bir astsubay tarafından yapılmış karavana(iaşe) takibi için yapılmış bir makroyu incelerken makrolara merak sarmıştım. Ondan önce (sade) excel kullanıyordum...Merak sardım ama uygulama yapmayınca merakla kalıyor.

Haluk 14-12-2004 19:06

heh heh heee.....

Polatlı - Acıkır deyince ve o zamanlardaki bölük komutanı Ütğm.'i hatırlayınca bende de bazı anılar canlanıyor ama benimkiler pek olumlu değil maalesef .....

Ben '87 de oradaydım, 191.dönem

xlsx 14-12-2004 21:16

Excel icin bu ve benzeri siteler sanırım cok faydalı olabiliyor.Zira bazen alternatif çözümler bulamadıgımızda forum aracılıgıyla danışıp ve belki de aslında cevabını bildigimiz ancak o an baktıgımız pencereden göremedigimiz çok nokta olabiliyor.
Bu sitede sıklıkla karsılasılan bir durum değil mi zaten bu.
:D


Saat 03:52

Powered by vBulletin Version 3.7.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.