Excel Forum

Excel Forum (http://www.excel.web.tr/index.php)
-   Makro-VBA (http://www.excel.web.tr/forumdisplay.php?f=48)
-   -   Listbox Çoklu Seçme ve Aktarma (http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=170361)

o2l3m 06-02-2018 20:50

Listbox Çoklu Seçme ve Aktarma

2 Eklenti(ler)
Userform 2 de resimdeki gibi filtre yaptıktan sonra Seç butonu ile fitrelenmiş tüm satırları önce seçmek istiyorum.

Sonra seçtiğim bu satırları JT sayfasına 25 satır şeklinde aktarıp print almak istiyorum.
Daha Sonra da formu tekrar boşaltıp kalan 25 adedi gönderip tekrar print aldıracak kodlara ihtiyacım var.

Excel dosya üzerinde de açıklamaları yazdım.

Elimden ancak bu kadar geliyor. İnanın sayenizde çok şeyler öğrenmekteyim.
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

askm 07-02-2018 07:24

Öncelikle formunuzda bir tane tümünü seç butonu olması gerekmez mi? Yani eğer tümünü seçip sayfaya atacaksanız. Seçme işlemi olmadan süzülenlerin tamamını mı almak istiyorsunuz. Seçim filan yapmadan.

o2l3m 07-02-2018 07:38

Seç butonu ile filtrelenmiş tüm satırları tümünü seç yaptırmak istiyorum sayın askm.
Doğrudur tümünü seçip sayfaya aktaracağım.

Ama Çıktı formu (JT) 25 satırlık bir form. Bunu da dikkate almak gerekiyor.
Teşekkürler,

askm 07-02-2018 07:47

O zaman listbox döngüsünü 1 den 25 e kadar yaparız. Yani sizin filtrelediğiniz alan 25 den fazla olsa bile sadece ilk 25 satırı alır sayfaya. Yalnız JT sayfasında olmayan değerler mevcut. Veri sayfasına göre hangi sütun hangi sütuna denk gelecek yazarsanız. Veri-E sütunu JT B-M aralığına gibi.

o2l3m 07-02-2018 08:39

Veri E sütunu JT B-M Aralığına
Veri F sütunu JT N Sütunu
Veri H sütunu JT R Sütunu
Veri I sütunu JT U Sütunu
Veri J sütunu JT S4 HÜCRE
TextBox9 JT K3 HÜCRE
TextBox10 JT K4 HÜCRE
TextBox11 JT S3 HÜCRE
JT K5 HÜCRE JT U Sütunu Toplamı
JT K6 HÜCRE JT U Sütunu dolu satır sayısı

askm 07-02-2018 09:49

1 Eklenti(ler)
Dosyanız ektedir. Seç butonunu kaldırabilirsiniz. Alt tarafa buton ekledim.

o2l3m 07-02-2018 11:45

Sayın askm

Değerli katkılarınız için çok minnettarım.

Tümünü seç dediğimiz de ve aktar dediğimizde şablona 25 satır atıyor. Kalan satırları rekrar forma nasıl çekebiliriz. Acaba verileri önce geçici olarak baska bir sheet e alıp 25 satırı şablona oradan çeksek nasıl olurdu. Sonra printera çıktı gönderip kalan 25 satırı tekrar forma yüklesek. Döngü bu şekilde olabilir mi?

Aslında bu bir nevi operatör bazında gün sonu raporu olacağı için bu kurgu çok önemli.

Teşekkürler,

askm 07-02-2018 12:32

Dediğin gibi farklı bir sayfaya almakta olabilir. Seçilenler için kullanılmaya bir sütuna aktarıldı, x vb bir ifade ekleyip de ona göre verileri de alabilirsin. Bir kere JT sayfasına alınan tekrar formu açtığında gözükecek mi, gözükmeyecek mi?

o2l3m 07-02-2018 12:55

JT Sayfasına alınan veriden sonra yazıcı çıktısı alınacak. Bundan sonra formda veri görünmesi gerekmiyor.
Verilerim Veri sayfasında Saklı kalacak.

askm 07-02-2018 14:09

Dosyanıza baktığımda dediğiniz gibi olabilmesi için listboxdan seçilen verinin Veri sayfasındaki sütunlarda benzersiz bir değerinin olması gerekir. Örneğin A sütunu boş. Buraya satır numarası yazdırabilirsiniz. Listbox sütun sayısını 10 a çıkartırsınız. İlk sütun 0 genişlikde olur. Yani gizlenmiş olur. Seçim yapınca .List(a, 0) değeri satır sumarasını verir.
Listboxa veri alırken de (Yani form yükleme komutunda) K sütunu boş olanları alır. K sütununa da Yazdırıldı ya da aktarıldı yazarsınız. Tabi bu sefer de RowSource ile değil de add.item ile veri almanız gerekir.

Saat 18:12