Excel Forum

Excel Forum (http://www.excel.web.tr/index.php)
-   Excel'e Yeni Başlayanlar (http://www.excel.web.tr/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Şarta bağlı toplama (http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=170355)

Cumas 06-02-2018 16:55

Şarta bağlı toplama

1 Eklenti(ler)
İyi Günler,

Konular içinde bulamadığım için yeni olarak açtım.
Sorum şu:
Bir Excel tablomuz var (Örnek Tablo Net Gelir Tablosu Ekte sunulmuştur) diyelim ki 10 satır ve 5 sütundan oluşsun. 1. sütunda isimler var, (Ahmet, Mehmet gibi) 2. sütunda tarih var. (Tarih formatı gg.aa.yyyy- yani 12.05 2017 şeklinde ) diğer sütunlarda sayılar olacak.
Bu tablonun altındaki dört tane hücreye öyle bir formül, fonksiyon girmeliyiz ki bu formül, fonksiyon şunları yapacak
1-Bir hücreye Tabloda Adı Ahmet olan kişinin 12.03.2017 tarihinde yaptığı Net gelirlerin Toplamı hesaplanıp yazılacak.
2-Başka bir hücreye Ahmet'in 2017 Mart ayında (yani 01.03.2017-31.03.2017 tarihleri arasındaki) elde ettiği net gelir toplamı hesaplanıp yazılacak.
3-Diğer bir hücreye Ahmeti'n tüm zamanlar yani tüm tabloda bulunan elde ettiği net gelirlerin toplamını hesaplanıp yazılacak
4-Son olarak başka bir hücreye 12.03.2017 tarihinde elde edilen (Tüm kişiler dahil) Net Gelirlerin toplamını hesaplanıp yazılacak
Soruma cevap verecek olanlara şimdiden teşekkür ederim.
Kolay Gelsin.

Mustafa MUTLU 06-02-2018 17:54

Örnek dosya eklemelisin
içinde de örneklerle sorunu sormalısın.
böylrcr daha kolay anlaşılırsın,
cevap alman kolaylaşır

Mustafa MUTLU 06-02-2018 20:28

Macro ile yapmamı istermisin ?

Mustafa MUTLU 06-02-2018 20:55

Mesaj atmıştınız.
Fakat soruma cevap vermediniz.
Ben yinede Macro yazıp vereyim.

Kod:

Sub Kontrol()
Range("f16:F19").ClearContents
For MSTF = 3 To 15
If Cells(16, "b") = Cells(MSTF, "b") And Cells(16, "c") <= Cells(MSTF, "c") And Cells(16, "d") >= Cells(MSTF, "c") Then
Cells(16, "f") = Cells(16, "f") + Cells(MSTF, "f")
End If
If Cells(17, "b") = Cells(MSTF, "b") And Cells(17, "c") <= Cells(MSTF, "c") And Cells(17, "d") >= Cells(MSTF, "c") Then
Cells(17, "f") = Cells(17, "f") + Cells(MSTF, "f")
End If
If Cells(18, "b") = Cells(MSTF, "b") Then
Cells(18, "f") = Cells(18, "f") + Cells(MSTF, "f")
End If
Cells(19, "f") = Cells(19, "f") + Cells(MSTF, "f")
Next
End Sub

Cumas 07-02-2018 07:03

İyi Günler,
İlgi ve emeğiniz için teşekkür ederim. Makro isteyip istemediğim sorusuna hemen cevap veremediğim için özür dilerim. Mustafa Bey makroları hiç bilmiyorum bu yüzden hiç anlamadığım bir şeyi kullanmak istemiyorum. Fonksiyon, fpormüllerle bunu yapmak mümkünse onu anlatır ve nasıl yapılacağını gösterirseniz size minnettar kalacağım. Nedeni hem işlerimi yaparken hemde önce fonksiyon, formülleri öğrenmek istiyorum.

komutan63 07-02-2018 12:55

1 Eklenti(ler)
Selamlar

Sanırım istediğiniz
Dosyanız ekte

Cumas 07-02-2018 19:11

1 Eklenti(ler)
Sayın Komutan63 çok teşekkür ederim ve elinize sağlık.
Yanlız küçük bir ayrıntıyı yazmayı, belirtmeyi unutmuşum. Ahmet Mart Ayı net Gelirleri'ni hesaplanması için =TOPLA.ÇARPIM((METNEÇEVİR(C3:C12;"AAAA")="MART")*( B3:B12="Ahmet")*(F3:F12)) formülünü yazmışsınız. Bu formül Mart ayı net gelirini hesaplıyor ama galiba yılı dikkate almıyor. Yani 2018 mart ayındada net gelirler olsa idi onuda toplama ekleyecek sanırım. Yılıda dikkate alan hesaplamayı yapan formül nasıl olur. Yani Tabloda 2018 yılı mart ayına ait net gelirler de olsa ve Ahmet'in sadece 2017'deki Mart ayına ait net gelirleri Toplamını (2018 Mart ayına ait Net gelirlerini bu toplama katmayacak 2018 Mart ayına ait net gelirlerinin toplamınıda ayrı bir hücreye hesaplayacak ) hesaplayan formül nasıldır.
Soruma eklenen bu açıklama ve yeni soru için tabloyu yeniden düzenledim ve soru ve açıklamayı excel dosyasında tablonun olduğu sayfada da yazdım.
Bu sorumada kolaylıkla cevap yazacağınızı sanıyorum.
Şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

çıtır 07-02-2018 21:54

1 Eklenti(ler)
Sayın Cumas açılır kutulardan seçenekler ve yazılabilir tarihler ile çok seçenekli toplama çizelgesi hazırlanmıştır.Yan taraftaki kişi ,ay ve yıllar veri doğrulamda kullanılmaktadır.5000 satıra kadar işlem yapar.Umarım isteklerinize cevap olur.Kolay gelsin.

komutan63 07-02-2018 23:12

Selamlar

Son gönderdiğiniz dosyanızda;

F20 Hücresine:
=TOPLA.ÇARPIM((METNEÇEVİR(C2:C18;"AAAA YY")="Mart 17")*(B2:B18="Ahmet")*(F2:F18))

F21 Hücresine:
=TOPLA.ÇARPIM((METNEÇEVİR(C2:C18;"AAAA YY")="Mart 18")*(B2:B18="Ahmet")*(F2:F18))

deneyiniz.

Cumas 16-02-2018 22:05

Şarta Bağlı toplama

1 Eklenti(ler)
İyi akşamlar herkese,
Öncelikle soruyu okuyan ilgilenen herkese
Özellikle Mustafa MUTLU, Komutan63 ve çıtır adlı kullanıcılar sizlere teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık.
Aslında konuyu kapatmayı düşünüyordum. Fakat bazı şeyleri öğrendikten sonra aklıma yeni fikirler geldi. Tabloyu daha pratik ve esnek hale getirmek mümkündür diye düşündüm.
Ekte bir Excel tablosu bulunmakta burda sorularda mevcut. Acaba mümkün mü diye düşünüyorum.
İlgilenen, sorumu çözen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
herkese kolay gelsin.

Saat 00:13