Excel Forum

Excel Forum (http://www.excel.web.tr/index.php)
-   Excel'e Yeni Başlayanlar (http://www.excel.web.tr/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Gizli satır koşuluna göre başlık numaralandırma (http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=168023)

Nilay Karabasogullari 09-11-2017 21:16

Gizli satır koşuluna göre başlık numaralandırma

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar merhaba,

Ben bir rapor oluşturuyorum,başlıkları manuel olarak değiştiriyorum fakat raporda bazı satırlar macro ile otomatik olarak gizleniyor, bu durumda başlıkları tekrar düzeltmem gerekiyor.

Bir üst satır gizlendiyse başlığın numarasını ona göre otomatik olarak değiştirmek mümkün müdür?

Örneğin;
Ekteki excel'de A6 hüresi 1.1 olduğunda A62 hücresi 1.2, A77 hücresi ise 1.3; eğer A6 hücresi gizlendiyse A62'nin 1.1, A77'nin de 1.2 olmasını istiyorum. Ya da A3 gizli ise A110'un 1 olmasını istiyorum. Dosya ektedir, bakınca ihtiyacım olan şeyi anlayacağınızı düşünüyorum.

Saygılar

Nilay Karabasogullari 10-11-2017 09:39

sayin forumdaslar bu mumkun mudur?

Nilay Karabasogullari 12-11-2017 23:58

Bu konuda yardımcı olabilecek var mı acaba?

İdris SERDAR 13-11-2017 08:20

.

Böyle bir yol izlenebilir.

1. Kopyalayıp Word'e yapıştırın.

2. Burada Numaralanadırmaları Heading1, Heading2 olarak biçimlendirin.

3. Bunu Kopyalayıp Excel'e yapıştırın.

Veya tamamen Word'te yapabilirsiniz. Daha otomatik olur.

.

Nilay Karabasogullari 13-11-2017 08:31

İdris Bey doğrusu tam olarak ne anlatmak istediğinizi anlamadım.

Ben yapmak istediğim şeyi tekrar anlatmayı deneyeceğim;

Örneğin benim Excel çalışma kitabımda 1. - 1.1. - 1.2. - 1.3. 1.4. - 2. - 2.1. -
3. - 4. şeklinde konu başlıklarım var (aşağı doğru artan). Örneğin 1.1. konu başlığının olduğu satır gizlenmişse, numaralandırmanın ona göre yeniden düzenlenmesini istiyorum. Ya da eğer 1.1. ve 1.2. gizlenmişse yine aynı şekilde sonrakilerde 2 puan düşerek (2.'ye kadar olan kısım) azalmasını istiyorum. Yaklaşık 100 sayfalık bir Excel sayfası. Bu başlıkların hangi hücrelerde olduğu belli ve yerleri değişmiyor. Arzu ederseniz hangi hücrelerde hangi başlıkların olduğunu yazabilirim ya da (eğer yapılabilir bir şeyse) tarif ederseniz tek tek uygulayabilirim. Saygılar

İdris SERDAR 13-11-2017 08:44

Alıntı:

Nilay Karabasogullari tarafından gönderildi (Mesaj 917213)
İdris Bey doğrusu tam olarak ne anlatmak istediğinizi anlamadım.

Ben yapmak istediğim şeyi tekrar anlatmayı deneyeceğim;

Örneğin benim Excel çalışma kitabımda 1. - 1.1. - 1.2. - 1.3. 1.4. - 2. - 2.1. -
3. - 4. şeklinde konu başlıklarım var (aşağı doğru artan). Örneğin 1.1. konu başlığının olduğu satır gizlenmişse, numaralandırmanın ona göre yeniden düzenlenmesini istiyorum. Ya da eğer 1.1. ve 1.2. gizlenmişse yine aynı şekilde sonrakilerde 2 puan düşerek (2.'ye kadar olan kısım) azalmasını istiyorum. Yaklaşık 100 sayfalık bir Excel sayfası. Bu başlıkların hangi hücrelerde olduğu belli ve yerleri değişmiyor. Arzu ederseniz hangi hücrelerde hangi başlıkların olduğunu yazabilirim ya da (eğer yapılabilir bir şeyse) tarif ederseniz tek tek uygulayabilirim. Saygılar

.

Bence bu söyledikleriniz, Word'te daha rahat olur. Konuyu şöyle açıklayayım.

Tez, makale , kitap, yazanlar; grafikleri, resimleri, tabloları başka yerlerden örneğin Excel'den dinamik olarak alırlar. Başlıkları, içindekileri sayfalandırma diğer özellikleri Word'te yaparlar.

Baştan beri yürütüğünüz konunuza bir de bu bakış açısı ile yaklaşın.

.

Nilay Karabasogullari 14-11-2017 10:28

Alıntı:

İdris SERDAR tarafından gönderildi (Mesaj 917214)
.

Bence bu söyledikleriniz, Word'te daha rahat olur. Konuyu şöyle açıklayayım.

Tez, makale , kitap, yazanlar; grafikleri, resimleri, tabloları başka yerlerden örneğin Excel'den dinamik olarak alırlar. Başlıkları, içindekileri sayfalandırma diğer özellikleri Word'te yaparlar.

Baştan beri yürütüğünüz konunuza bir de bu bakış açısı ile yaklaşın.

.

Teşekkürler İdris Bey

Saat 07:51