Excel Forum

Excel Forum (http://www.excel.web.tr/index.php)
-   Access Soruları (http://www.excel.web.tr/forumdisplay.php?f=57)
-   -   basit ve toplama sorguları (http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=163650)

dewildog 24-04-2017 13:25

basit ve toplama sorguları
 
Merhabalar;

Aşağıdaki dosyada iller , altında kurumlar, altında hastaneler, altında hekimler bu hekimlerin belli tarihlerde imza sayıları var..

ben önce hekimin kendi imza sayılarının toplamlarının sonra hekimlerin bağlı olduğu hastanelerin toplamlarının sonra bağlı olduğu kurumların, sonra illerin toplamına ulaşmalıyım..

yani gruplaya gruplaya toplam almalıyım.. olmuyor.. sürekli birşeyler ters gidiyor.

temiz bir örnek ekledim.

sorguları doğru yapamıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim..


dosya güncellenmiştir

http://dosya.co/fid4yzk5qq7v/takip_db1.mdb.html

kuvari 24-04-2017 14:18

Merhaba,

Google drive'dan indirme linki paylaşabilir misiniz.

dewildog 24-04-2017 14:25

https://drive.google.com/open?id=0B2...G5LT0U5M3lEWE0

drive paylaşım

dewildog 26-04-2017 16:00

arkadaşlar örnek dosya ekleyemesemde şöyle;;
il- ilçe-kurum-personel şeklinde ilişkili personel verilerim vardı tabi birde tarih, kimi zaman İL'e göre kimi zaman personele göre, atılan imzaya, veya çeşit çeşit rapora ihtiyaç duyuluyordu kısacası ben deyim 20 çeşit siz deyin 30 çeşit rapor..


önce tam bir tablo oluşturdum il id il adı ilçe id ilçe adı .......personel adı... imza tarhi.. adedi.. vs.vs. hiç bir eksik sütun bırakmadım ( yo valla hep unutmuşum hep başa döndüm sütün ekledim durdum ) iyi tasarlayın unutmayın

bu tabloma göre aynısının bir de basit sorgusunu oluşturdum (excelden her hafta 100000 kayıt alacaktım ) bu ana temel sorgudur. adını veri tabanı sorgusu koydum. güncellemeyi ayırmayı saymayı toplamayı gruplamayı bu sorgunun son sütünlarında yaptım..

bu basit sorgudan sırayla basit sorgular oluşturdum... rapora göre yani: il raporu için; il adı-personel ...............doldurdum ve sonuçta da
elimde alan sayısı kadar tablo oluştu..
Şimdi bunu zamana göre ayıracaksam eğer accsess suport sitesinde uygun olanı örn: dateiff ölçütlerinden ifade oluştur kısmına yazarak ifade oluşturdum. ( yazan tarihden bugünün tarihi çıkartım çıkan koşula göre uyarladıklarımda oldu))) veya benzerlerini öyle ki en son günün raporuna hatta en sonun türkiye geneli raporuna kadar sorgular oluşturdum..

yani kısaca hepsini manuel olarak sorgular oluşturdum. formülize edebilecek kimseler vardır elbet ama acil bir işti en iyi simi sorguları el ile tek tek oluşturdum. yinede herkese çok teşekkür ederim. 2 gün içinde 80 den fazla sorgu kaydı yaptım. ama keşke formülleri bilseydim.. bi form yapardım boşlukları seçerdim rapor oluverirdi. neyse artık.. :) herkese kolay gelsin.

dewildog 26-04-2017 16:00

konu kapanmıştır..


Saat 09:56

Powered by vBulletin Version 3.7.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.