Excel Forum

Excel Forum (http://www.excel.web.tr/index.php)
-   Uygulamalı Excel Eğitimi (http://www.excel.web.tr/forumdisplay.php?f=157)
-   -   Birlikte sıfırdan program yapalım - 2 (http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=134416)

Korhan Ayhan 27-10-2013 21:59

Birlikte sıfırdan program yapalım - 2

Merhaba,

Değerli forum üyeleri uzun zamandır bu tarz çalışmalara ara vermiştim. Şimdi yeni bir çalışmayı sizlere resimlerle uygulamalı bir şekilde anlatmaya karar verdim.

Bu konuda sizlerin fikirleri beni yönlendirecektir. Hangi konuya ilgi duyuluyorsa o yönde bir çalışmayı kişisel bilgilerim doğrultusunda elimden geldiğince sizlere aktarmaya çalışacağım.

Bu sebeple bu anlatımda hangi uygulamanın yapılmasını istediğinizi belirtmenizi rica ediyorum. Bu başlık altında yorumlarınızı yazarsanız sevinirim.

Benim aklımdaki uygulama "Stok Yönetim Sistemi" dir. Güncel bir uygulama olduğu için bunu tercih etmek istedim.

Saygılarımla...

Orion1 27-10-2013 22:05

Korhan bey,kolay gelsin,hayırlı olsun.

mesutalkan 27-10-2013 22:22

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Korhan Ayhan tarafından gönderildi (Mesaj 728454)
Merhaba,

Değerli forum üyeleri uzun zamandır bu tarz çalışmalara ara vermiştim. Şimdi yeni bir çalışmayı sizlere resimlerle uygulamalı bir şekilde anlatmaya karar verdim.

Bu konuda sizlerin fikirleri beni yönlendirecektir. Hangi konuya ilgi duyuluyorsa o yönde bir çalışmayı kişisel bilgilerim doğrultusunda elimden geldiğince sizlere aktarmaya çalışacağım.

Bu sebeple bu anlatımda hangi uygulamanın yapılmasını istediğinizi belirtmenizi rica ediyorum. Bu başlık altında yorumlarınızı yazarsanız sevinirim.

Benim aklımdaki uygulama "Stok Yönetim Sistemi" dir. Güncel bir uygulama olduğu için bunu tercih etmek istedim.

Saygılarımla...

sızlerın sayesınde yapmıs oldugum program eksıklerı var ama az kaldı harıka oluyor sayenızde adım adım ılerlıyorum

cenk e. 27-10-2013 23:05

1 Eklenti(ler)
Korhan Bey merhabalar, öncelikle bu konuyu açtığınız için teşekkür ederim. Ben de excel konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum fakat bir sürü problem çıkıyor ve bunların çoğunu çözmekte zorlanıyorum, uzun uğraşlar sonucu çözebiliyorum.
Geliştirmeye çalıştığım bir uygulama var stok yönetimi konusunda, vereceğiniz bilgiler benim için çok çok değerli olur. Herhangi bir yönlendirme, hataları gösterme ne olursa. Tabii anladığım kadarıyla siz isteğe göre kendi düşündüğünüz programı yapacaksınız ama yine de şansımı denemek istiyorum.
Saygılarımla...

Korhan Ayhan 28-10-2013 09:45

Merhaba Cenk Bey,

Bu başlıktaki amacımız sizin sorunlarınıza çözüm bulmak değil. Sıfırdan istekler doğrultusunda bir uygulama hazırlamak. bunu yaparken de işlem adımlarını en ince detayına kadar sizlere anlatmaktır.

Siz sorunuzu başka başlık açarak çözüm aramalısınız. Ayrıca sizin dosyanızda kapalı bir veri kaynağından veri almayla ilgili sorgular kullanılmış. Ben çalışmayı mümkün mertebe excel üzerinde hazırlamak istiyorum. Çünkü sizin çalışmanızda ki sorgular başlangıç aşamasındaki üyelerimize karışık gelecektir. Amacımız kafa karıştırmak değil kolay ve pratik yöntemleri sizlere aktarmaktır.

cenk e. 28-10-2013 10:28

Korhan Bey merhaba, sizi anlıyorum, ben siz stok yönetimi programını önerince konu bütünlüğünü bozmadığı için böyle bir şey önermiştim, ayrıca benim uygulama da temelde sıfıra yakın olduğu için belki bunun üzerinden gidilebilir diye düşünmüştüm.

Korhan Bey, yapacağınız program stok yönetim sistemleri üzerine olursa bunu yaparken stok işlemlerinde kullanılan belgeler de programa dahil edilebilirse iyi olur diye düşünüyorum.
Örneğin üretim bölümünün malzeme istemek için malzeme istek fişi kullansın.
Fazla aldığı malzemeyi iade etmek için malzeme iade fişi kullansın.
Stoktaki malzeme ambardan çıkarken ambar çıkış fişi kullanılsın.
Üretimden istenilen malzeme stokta yetersizse satın alma bölümüne satın alma istek fişi göndersin.
Malzeme girişi yapılırken ambar giriş fişi kullanılsın.

Bu formlardan uygun olanlarını userform üzerinden e-mail ile gönderebilelim.

Kafa karıştırır mı bilmiyorum ama bunlar olursa stok yönetim için çok kullanışlı olabilir.

Korhan Bey, excel üzerinden yapacağınız uygulama da benim(ve diğer bir çok kişi) için çok faydalı olur, umarım en kısa zamanda başlarsınız.

ExcelF1 28-10-2013 12:17

Çok güzel ve yerinde bir karar. Şimdiden çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Ben özellikle;

Listview,
Listbox,
Calendar,
Class Modüller (kullanılırsa, ki kullanmanızı çok isterim) ve
ShockwaveFlash (Userform üzerine saat ekleme veya benzeri bir uygulama olabilir)

nesneleri hakkında bilgileri ve kullanımlarını (Sizin yorumunuzla) inşallah takip etmek isterim.

Korhan Ayhan 28-10-2013 12:51

Elimden geldiğince sorunlu nesnelerin kullanımından kaçınacağım. Çünkü anlatımlarda "bende bu nesne yok hata veriyor" mesajları ile konunun parçalanması çok hoş olmayacaktır. Yapılacak uygulamanın tüm excel versiyonlarında çalışmasını amaçlıyorum. Bildiğiniz üzere bazı nesneler uyum sorunundan dolayı sıkıntı yaratıyor.

Ayrıca seçtiğim konu oldukça detaylı bir konu olduğu için diğer bahsettiğiniz nesnelerin kullanımı kaçınılmaz olacaktır. Zaten işlevsel bir uygulama için bu nesneler gereklidir.

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

cenk e. 28-10-2013 12:51

Sn. ExcelF1 güzel bir konuya değinmiş. Korhan Bey başlangıç seviyesindeki üyelere yönelik bir çalışma deyince pek bir şey belirtmek istemedim fakat özellikle class module ve listview konusunda ExcelF1'e katılıyorum. Gördüğüm kadarıyla sektörel uygulamaların çoğunda sütun sayısı fazla olan tablolarla işlem yapılıyor ve bunlarla ilgili çalışmalar çok fazla kod tekrarına sebep olabiliyor. Class ile bunlara güzel çözümler bulunabiliyor(muş). Excel konusunda class ile ilgili Sn. Zeki Gürsoy'un bir çalışması var fakat hiç bilgim olmadığından çok karışık geliyor bana. Class konusuna başlangıç yapmak bence de çok iyi olurdu.
Saygılarımla...

Not: Kusura bakmayın Korhan Bey, cevabımı sizden hemen sonra atmışım...

ExcelF1 31-10-2013 03:21

Haklısınız Sayın Hocam. Ben sanırım biraz şahsi düşünerek yazdım. Sabırla takipteyim inşallah.

Saat 16:13