Excel Forum

Excel Forum (http://www.excel.web.tr/index.php)
-   Fonksiyonlar (http://www.excel.web.tr/forumdisplay.php?f=47)
-   -   Sadece Cümlenin ilk harfini büyük yapmak nasıl? (http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=117319)

faze55 02-07-2012 13:53

Sadece Cümlenin ilk harfini büyük yapmak nasıl?

Arkadaşlar selamlar,
Excelde her biri uzun cümleler halinde diyelimki 8 - 10 tane satır var. Bu satırdaki kelimelerin ( BURASI ÖNEMLİ ) sadece baş harflerini büyük yapacak bir formül varmı. =yazım.düzeni(a1) formülü cümle içindeki tüm kelimelerin baş harflerini büyültüyor. Ben bunu istemiyorum. Satırlardaki cümlelerin sadece ama sadece ilk harflerini Büyültmek istiyorum. Cümlenin geri kalan kelimelerinin baş harflarini büyültmek istemiyorum. Bu konuya dikkatinizi çekiyorum. Bunu deneyip bilen arkadaşlar formül veya makro olarak bildirirse sevinirim.
İlgilenenlere şimdiden teşekkürler.

asi_kral 02-07-2012 13:57

Alıntı:

faze55 tarafından gönderildi (Mesaj 640619)
Arkadaşlar selamlar,
Excelde her biri uzun cümleler halinde diyelimki 8 - 10 tane satır var. Bu satırdaki kelimelerin ( BURASI ÖNEMLİ ) sadece baş harflerini büyük yapacak bir formül varmı. =yazım.düzeni(a1) formülü cümle içindeki tüm kelimelerin baş harflerini büyültüyor. Ben bunu istemiyorum. Satırlardaki cümlelerin sadece ama sadece ilk harflerini Büyültmek istiyorum. Cümlenin geri kalan kelimelerinin baş harflarini büyültmek istemiyorum. Bu konuya dikkatinizi çekiyorum. Bunu deneyip bilen arkadaşlar formül veya makro olarak bildirirse sevinirim.
İlgilenenlere şimdiden teşekkürler.

Merhaba
Formül ile çözüm
Kod:

=BÜYÜKHARF(PARÇAAL($A1;1;1))&KÜÇÜKHARF(PARÇAAL($A1;2;UZUNLUK($A1)-1))

İdris SERDAR 02-07-2012 14:14

.

Sayın Faze,

Aynı soru için birden fazla başlık açmayın, lütfen.

Pratik bir yol:

Cümleyi Word'e kopyalayın. Orada gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra Exce'e kopyalayın.

faze55 02-07-2012 14:20

Hocam çok teşekkürler. İstediğim tamda buydu işte. herşeyin başı eğitim :)))

asi_kral 02-07-2012 14:28

Alıntı:

faze55 tarafından gönderildi (Mesaj 640628)
Hocam çok teşekkürler. İstediğim tamda buydu işte. herşeyin başı eğitim :)))

Hangi çözüm işinizi gördü_?
Gerçi Sayın : Yurttaş gayet mantıklı bir çözüm sunmuş ama gene de sorayım istedim :)

faze55 02-07-2012 14:32

sizinki; asi_kral_1967. Yurttaş ustanın da çözümü elbette mantıklı ama benim düzenleyeceğim satır adeti tam 95.000. Bu kadar satırları worde at sonra düzelt excel e at bayağı yoracaktı beni. Tekrar teşekkürler

asi_kral 02-07-2012 14:34

Alıntı:

faze55 tarafından gönderildi (Mesaj 640635)
sizinki; asi_kral_1967. Yurttaş ustanın da çözümü elbette mantıklı ama benim düzenleyeceğim satır adeti tam 95.000. Bu kadar satırları worde at sonra düzelt excel e at bayağı yoracaktı beni. Tekrar teşekkürler

Kolay Gelsin.

İdris SERDAR 03-07-2012 08:27

Alıntı:

faze55 tarafından gönderildi (Mesaj 640635)

.

Verdiğim pratik çözüm anlaşılmadı herhalde... Tekrar açıklayayım. Belki başkasının işine yarar.

1. Satır adedinin 95.000 olması verdiğim pratik çözümü aksatacak bir gerekçe değildir. Satır sayısı isterse 1.000.000 olsun farketmez.

2. Satırlar tek tek Word'e atılmayacak. Veri olan sütun / Sütunlar seçilip, Excel'den Word'e kopyalanacak.

3. Word'te bunun tümü seçilip, Büyük harf / Küçük harf'ten Tümce Kullanımı seçilince. Cümle baş harfleri büyük harf olmuş olacak. (Dikkat edilirse burada da öyle yoracak bir işlem yok.)

4. Son olarak bunların tümü seçilip Excel'e kopyalanacak.

Bu işlemler yorucu geliyorsa orasını bilemem.

.

.

hanımkaya 09-02-2014 22:48

merhabalar bende faze 55 in sorusunun aynısını yaşıyorum ancak asi_kral dediğin formülü yazdığım halde olmuyor ve çok acil. nasıl yapmam gerektiğini anlatabilir misin??

Korhan Ayhan 09-02-2014 23:20

Önerilen formül A1 hücresindeki veriyi düzenler.

Sizin veriniz hangi hücredeyse formülü ona göre düzenlemeniz gerekir.

Saat 06:23